Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek usług domowych to 200 tysięcy miejsc pracy

0
Podziel się:

Wiceminister pracy Jacek Męcina uważa, że takie perspektywy ma nowo tworzący się rynek usług domowych i osobistych.

Rynek usług domowych to 200 tysięcy miejsc pracy
(Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej)

Wiceminister pracy Jacek Męcina (na zdjęciu) uważa, że na nowo tworzącym się rynku usług domowych i osobistych jest ok. 200 tys. miejsc pracy - to m.in. sprzątanie, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, niesamodzielnymi. - Ten rynek jest dziś głównie w szarej strefie - dodał.

Męcina uczestniczył w konferencji "Nowy zawód opiekun osób niesamodzielnych", zorganizowanej w Warszawskim Centrum EXPO. Jak mówił, resort pracy z zainteresowaniem patrzy na rynek usług osobistych i domowych, bo dla państwa jest korzystne, by był on uregulowany, a praca legalna. W jego przekonaniu wsparcie rozwoju tej branży decyduje o całej gospodarce, bo pracujące dzieci będą musiały podjąć decyzję czy zrezygnować z zatrudnienia i samodzielnie zajmować się starzejącymi rodzicami, czy raczej pozostać na rynku pracy i płacić innym osobom za opiekę nad bliskimi.

Według Męciny, świadczenie usług domowych i osobistych powinno być regulowane w sposób rynkowy, przy wsparciu państwa. Podkreślił, że inwestowanie w opiekę nad seniorami jest nie tylko opłacalne z punktu widzenia finansowego, bo osoby wychodzące z szarej strefy płacą podatki, ale też jest to kwestia solidarności pokoleniowej.

Wiceminister wskazał, że po trzech latach prac przygotowany został projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, autorstwa senatora Mieczysława Augustyna (PO). Według założeń projektu osoby takie otrzymywałyby czek na usługi opiekuńcze - jego kwota byłaby uzależniona od stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim z umiarkowanym - 850 zł, a z trzecim - 650 zł. Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia.

Męcina poinformował, że ciekawy system funkcjonuje w Belgii, gdzie szacowaniem kosztów pracy opiekunów osób niesamodzielnych zajmują się urzędy pracy. Potem oferują one bony na usługi z tego zakresu. Osoba zainteresowana może wykupić w urzędzie bon na opłacenie potrzebnej opieki.

Podczas konferencji Jolanta Sergot-Kowalska z firmy Cleaning Consulting mówiła, że w opiekę nad osobami niesamodzielnymi chciałyby się włączyć firmy z sektora usług sprzątających. Wyjaśniła, że wielu seniorów potrzebuje nie tylko opieki ale i fachowej pomocy w domu, posprzątania, zrobienia sprawunków, wyjścia na spacer z psem. Jej zdaniem powierzenie opieki legalnie działającym firmom daje pewność, że usługa będzie wykonana, a jej jakość wyższa.

Według ekspertów, 80 proc. osób niesamodzielnych w Polsce - głównie z powodu wieku i stanu zdrowia - korzysta z pomocy rodziny.

W Polsce od kilkunastu lat obserwowany jest proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w populacji. Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności kraju. Dane Eurostatu wskazują, że w 2060 r. co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest praca. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie Pozytywny trend widać w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Gdzie jeszcze?
Najlepsze prognozy dla rynku pracy od lat Zobacz najnowszy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej.
Oto prawdziwe przyczyny bezrobocia. Raport Na całym świecie poszukuje się około 8,4 miliona pracowników.
praca
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)