Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch graniczny na wschodzie Polski. Białorusini i Rosjanie się obrazili

0
Podziel się:

Rośnie za to ruch z Ukrainy. GUS w marcu 2015 roku odnotował wzrost o prawie 10 proc. w porównaniu do marca poprzedniego roku.

Ruch graniczny na wschodzie Polski. Białorusini i Rosjanie się obrazili
(AP/Fotolink/East News)

Niepewna sytuacja polityczna, napięte stosunki z Rosją, a także osłabienie białoruskiego i rosyjskiego rubla mocno ograniczyły przyjazdy do Polski z tych krajów. Obrazują to najnowsze dane GUS za marzec.

Przez przejścia graniczne z Rosją w marcu do Polski wjechało o 21 proc. mniej turystów niż w marcu tego roku. Z kolei przez przejścia z Białorusią przyjechało o 15 proc. osób mniej niż rok wcześniej.

Liczba turystów z Rosji w marcu spadła do 101 tys. w porównaniu do 128 tys. odwiedzających Polskę w marcu 2014 roku. To spadek o około 20 procent. Co ciekawe, po raz pierwszy od dawna większy ruch służby graniczne odnotowały w przeciwnym kierunku.

Więcej Polaków jeździ bowiem do Rosji, niż Rosjan do Polski. Na wschód zdecydowało się wyjechać w marcu 151 tysięcy turystów znad Wisły. Rok wcześniej takich osób było ponad 6 tysięcy mniej, bo 144,8 tys.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/34/334370.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/polski-rynek-pracy-czeka-na-ukraincow-to-oni,29,0,1729309.html) *Ukraińscy uchodźcy mogą uratować ZUS * W zeszłym roku Ukraińcy złożyli ponad pięćdziesiąt razy więcej wniosków o przyznanie statusu uchodźcy niż w poprzednich latach. Rośnie też liczba zainteresowanych pracą i osiedlaniem się w Polsce
Z kolei z kierunku białoruskiego przyjechało 275 tysięcy turystów wobec 323 tys. rok wcześniej. Do kraju rządzonego przez Aleksandra Łukaszenkę Polacy już tak chętnie nie wyjeżdżają. Białoruś w marcu odwiedziło zaledwie 39,3 tys. osób. To spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy takich turystów było 47,9 tys.

Rośnie za to, co nie dziwi, ruch z Ukrainy. GUS w marcu 2015 roku odnotował wzrost o prawie 10 proc. w porównaniu do marca poprzedniego roku. Przez przejścia graniczne z Ukrainą do Polski w marcu wjechało blisko 725 tys. osób wobec 659 tys. w marcu 2014. Wielu z nich pozostaje nad Wisłą na stałe. Z roku na rok jest takich imigrantów coraz więcej.

W zeszłym roku Ukraińcy złożyli ponad pięćdziesiąt razy więcej wniosków o przyznanie statusu uchodźcy i ponad dwa razy więcej wniosków o pozwolenie na pobyt czasowy, niż rok wcześniej. Zdecydowanie rośnie też liczba zainteresowanych pracą w Polsce.

W zeszłym roku padł rekord w liczbie wniosków, złożonych przez Ukraińców o przyznanie statusu uchodźcy. Było ich ponad 2318, w tym (stan na początek marca) jest ich już 512, a warto pamiętać, że w 2013 było ich tylko 46. Można to potraktować jako wskazanie barometru migracyjnych nastrojów u naszych wschodnich sąsiadów.

Co zrozumiałe, ruch w drugą stronę nie jest już taki duży. Na Ukrainę w marcu wybrało się 85,9 tys. Polaków. To i tak więcej niż rok temu, kiedy w kierunku rozpalonego konfliktem na Majdanie Kijowa zdecydowało się wyjechać 83,2 tys. osób z Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin zapowiada stworzenie "rosyjskiego euro" Prezydent Rosji przekonuje prezydentów Białorusi i Kazachstanu, że ich trzy kraje powinny rozważyć utworzenie unii walutowej.
Białoruś zakręca kurek z paliwem dla Rosji Dostawy produktów naftowych do Rosji przestały się opłacać z powodu dewaluacji rubla rosyjskiego.
5 lat dla białoruskiego polityka. Pomagał Rosji Sąd w Mińsku skazał na karę pięciu lat ograniczenia wolności byłego wiceministra energetyki Białorusi Eduarda Taupianca za korupcję.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)