Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO zaskarżyła przepisy o przeszukiwaniu osób

0
Podziel się:

Przepisy z 16 ustaw regulujące kwestie przeszukiwania osób, kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw
Obywatelskich.

Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich
Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich (STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Przepisy z 16 ustaw regulujące kwestie przeszukiwania osób, kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Jej zdaniem w tych ustawach nie wyznaczono granicy ingerencji w nietykalność osobistą.

Wniosek RPO Ireny Lipowicz, zamieszczony na jej stronie internetowej, odnosi się m.in. do Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia mówiących o przeszukiwaniu osoby i jej odzieży. Ponadto dotyczy kwestii kontroli osobistej oraz przeglądania np. bagaży z przepisów m.in. o: Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, BOR, ABW, CBA, Służbie Celnej oraz strażach miejskich, strażnikach rybackich i łowieckich.

Rzecznik wskazała, że przepisy tych wszystkich ustaw mówiąc o _ przeszukaniu osoby _ lub _ kontroli osobistej _, poprzestają na wprowadzeniu tych pojęć do obrotu prawnego. _ Nie definiują tych pojęć, nie wyznaczają w związku z tym ustawowej granicy ingerencji władzy publicznej w sferę prawa do prywatności i w sferę nietykalności osobistej i wolności osobistej _ - napisała Lipowicz.

_ Na podstawie przepisów ustawy nie można więc ustalić w sposób precyzyjny, jakie są granice ingerencji organów władzy publicznej w integralność osoby ludzkiej, a więc przykładowo czy przeszukanie osoby obejmuje tylko oględziny powierzchni ciała połączone z obowiązkiem rozebrania się do naga, czy też może ono również objąć dalsze drastyczne działania kontrolne _ - wskazała RPO.

We wniosku napisano, że określenie tych granic albo w ogóle nie zostało dokonane przez prawodawcę, albo nastąpiło na poziomie rozporządzeń. Tymczasem, jak przypomniała Rzecznik, w aktach wykonawczych można określać jedynie kwestie porządkowe związane z przebiegiem kontroli osobistej, a nie granice tej kontroli i jej sposób.

_ Z punktu widzenia standardu konstytucyjnego nie wystarczy w związku z tym, że ustawodawca wprowadzi samą możliwość przeprowadzenia przeszukania; nie wystarczy też, że określi przypadki, w których przeszukanie można przeprowadzić. Musi też określić w ustawie sposób jego dokonania _ - podkreśliła RPO.

Odrębną kwestią - jak wskazała Rzecznik - jest też możliwość zaskarżenia takich czynności podejmowanych przez służby. Jeśli w ogóle przysługuje środek zaskarżenia tych czynności, to jest nim zażalenie do prokuratora, przy czym tylko na sam sposób prowadzenia czynności, a nie na ich legalność i zasadność - zaznaczyła.

Dodała, że w niektórych przypadkach - np. ustawy o Służbie Celnej - ustawodawca nie przewidział żadnego środka zaskarżenia, co jest niezgodne z konstytucyjnym prawem do sądu.

RPO wniosła ponadto, aby w przypadku uwzględnienia przez TK jej wniosku, obowiązywanie orzeczenia w tej sprawie Trybunał odroczył o rok. _ Intencją wniosku nie jest bowiem pozbawienie poszczególnych służb możliwości dokonywania kontroli osobistej oraz przeszukania pomieszczeń i pojazdów, lecz doprowadzenie to tego, aby te czynności miały oparcie w prawie spełniającym standardy konstytucyjne i zawierającym proceduralne gwarancje ochrony praw jednostki _ - wyjaśniła Lipowicz.

Informacja pochodzi z serwisu PAP Legislacja

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet krytykuje. Boi się o niezależność... Prokurator generalny Andrzej Seremet negatywnie zaopiniował przedstawiony przez resort sprawiedliwości projekt regulaminu urzędowania prokuratury.
RPO zaskarżyła do TK zapisy reformy OFE Członkom OFE nie przyznano prawa do wypowiedzenia się na temat przesunięcia środków zgromadzonych na rachunkach w OFE na ich subkonta w ZUS.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)