Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory rozpoczęte. O czym trzeba pamiętać?

0
Podziel się:

Głosować będzie można do godziny 21. Oficjalne wyniki - jak zapowiada PKW - poznamy we wtorek.

Wybory rozpoczęte. O czym trzeba pamiętać?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

O godzinie 7.00 rozpoczęły się wybory parlamentarne na terenie kraju. Otwartych zostało prawie 26 tys. lokali wyborczych.

Uprawnionych do głosowania jest prawie 31 mln Polaków. Wybieramy 460 posłów spośród 7 035 kandydatów i 100 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych, spośród 500 osób. Oznacza to, że o jeden mandat poselski ubiega się 15 kandydatów, a o mandat senatorski - statystycznie 5 kandydatów. Według PKW, na listach wyborczych do Sejmu 43,54 proc. stanowią kobiety, a wśród kandydatów do Senatu jest ich jedynie 14 proc.

Sam akt głosowania nie jest skomplikowany. Trzeba zaznaczyć tylko jednego kandydata na karcie do głosowania. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku _ X _ w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

W kraju zorganizowano 25 993 obwody do głosowania; spośród nich 7 294 są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a 2 595 - do głosowania korespondencyjnego.

Po zamknięciu lokali wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza zacznie podawać wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów - na podstawie danych spływających z obwodów, poczynając od informacji z 30 proc. komisji obwodowych.

Hipotetyczny podział mandatów będzie podany po raz pierwszy przy wynikach wyborów określonych na podstawie danych z 30 proc. komisji obwodowych. W podziale mandatów poselskich będą uczestniczyć tylko te komitety, które w skali kraju otrzymają co najmniej 5 proc. głosów. Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych PKW ogłosi dopiero po otrzymaniu pisemnych protokołów ze wszystkich komisji okręgowych; PKW przewiduje, że będą one znane we wtorek.

Każdy, kto chce oddać głos w wyborach parlamentarnych, musi pamiętać o wzięciu ze sobą do lokalu wyborczego dokumentu tożsamości - koniecznie ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka.

Najlepiej jednak mieć ze sobą dokument z adresem zamieszkania, bo może się zdarzyć sytuacja, że dana osoba nie będzie ujęta w spisie wyborców. Wtedy na podstawie adresu obwodowa komisja wyborcza będzie zobowiązana sprawdzić w urzędzie gminy, czy jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców i jeśli się okaże że tak, to dopisze nas do spisu wyborców.

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: białą - w formie broszury formatu A4 - z listami kandydatów do Sejmu oraz żółtą - także o formacie A4 - z nazwiskami kandydatów do Senatu. Każda karta ma ścięty prawy róg, by wyborcy niedowidzący lub niewidzący wiedzieli, gdzie jest górna część karty.

Wyborca powinien sprawdzić, czy na karcie są dwie pieczęcie: w prawym dolnym rogu powinna być wydrukowana pieczęć właściwej okręgowej komisji wyborczej, w lewym - pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Tylko karta mająca takie pieczęcie jest ważna.

W wyborach do Sejmu na karcie do głosowania umieszczone są listy kandydatów na posłów w kolejności numerów, jakie otrzymały komitety wyborcze. Każda ze stron karty oznaczona jest numerem i nazwą komitetu wyborczego; nazwiska kandydatów umieszczone są w kolejności ustalonej przez komitet.

W wyborach do Sejmu głosować można tylko na jedną listę kandydatów i na jednego kandydata z tej listy. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku _ X _ (dwóch przecinających się w obrębie kratki linii) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Jeśli znak _ X _ pojawi się przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy okręgowej - głos będzie ważny, ale zaliczony zostanie na konto tego kandydata, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście.

Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak _ X _ postawiony zostanie przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, lub nie będzie go przy nazwisku żadnego kandydata.

Stanie się tak również wtedy, gdy znak _ X _ postawiony zostanie przy nazwisku kandydata, który wcześniej został skreślony z listy, albo gdy głos został oddany na kandydata listy, która została unieważniona. Może się zdarzyć, że już po wydrukowaniu kart wyborczych, jakaś lista zostanie unieważniona, kandydat zostanie skreślony, albo sam się wycofa. Wtedy i lista i nazwisko kandydata pozostają na kartach, jedynie w lokalu wyborczym pojawia się obwieszczenie informujące o tym, że głos oddany na tę listę lub tego kandydata będzie nieważny.

W wyborach do Senatu nazwiska kandydatów na kartach do głosowania ułożone są alfabetycznie. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku _ X _ (dwóch przecinających się w obrębie kratki linii) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

W wyborach do Senatu wygrywa ten kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów, natomiast w wyborach do Sejmu głosy są liczone w skali kraju. Jeżeli komitet wyborczy przekroczy 5-procentowy próg wówczas ten komitet uczestniczy w podziale mandatów.

O wyborach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t96120.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wiemy;dlaczego;polacy;nie;chca;glosowac;internet;nic;nie;zmieni,169,0,931497.html) Wiemy, dlaczego Polacy nie chcą głosować. Internet nic nie zmieni Estonia wprowadziła głosowanie przez internet 6 lat temu. Dziś ma wyższą frekwencję. W naszym kraju uznano takie rozwiązanie za zbyt ryzykowne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t112316.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cbos;66;proc;badanych;pojdzie;do;urn,19,0,931347.html) 66 proc. do urn? Ludzie się wstydzą, nie przyjdą Tylko 20 proc. ankietowanych przez CBOS waha się czy iść w niedziele na wybory.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)