Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjski szpieg skazany na trzy lata

0
Podziel się:

To prawomocny już wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza J., uznanego za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji.

Rosyjski szpieg skazany na trzy lata
(Gewitterkind/iStockphoto)

3 lata więzienia za szpiegostwo - to prawomocny już wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza J., uznanego za _ uśpionego agenta _ wywiadu wojskowego Rosji. W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał taki wyrok sądu I instancji.

SA oddalił - jako _ oczywiście bezzasadną _ - apelację obrony od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który w grudniu 2010 r. nieprawomocnie skazał J. W apelacji mec. Stefan Jaworski wnosił o jego uniewinnienie lub o zwrot sprawy do SO. Teraz może jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która w SO żądała 5 lat więzienia, nie apelowała, bo - jak powiedziała prokurator - _ jest skazanie i jest kara _. Za postawiony J. zarzut _ udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP _ groziło od roku do 10 lat więzienia. Mówił, że jest niewinny.

Proces J., zatrzymanego w lutym 2009 r. przez kontrwywiad Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, był w całości tajny. W uzasadnieniu wyroku SO z 2010 r. sędzia Igor Tuleya ujawnił, że działalność J. (ma polsko brzmiące nazwisko; mieszkał od kilkunastu lat w Polsce; prowadził firmę) w woj. kujawsko-pomorskim i mazowieckim trwała od stycznia 2003 r.

Dodał, że J. regularnie przesyłał; do centrali GRU w Moskwie - i odbierał z niej - zaszyfrowane wiadomości, używając do tego stale unowocześnianego sprzętu kryptograficznego wysokiej klasy, który wyglądał jak sprzęt codziennego użytku.

Według sędziego _ fakty z życiorysu oskarżonego _ świadczą, że był _ uśpionym agentem _, niewykonującym żadnych działań, ale pozostającym w stałej gotowości na zlecenie. Tuleya uznał za _ niewiarygodne i naiwne _ wyjaśnienia J., że sprzęt ten kupił na bazarze, nie wiedząc o jego innym przeznaczeniu, a kontakty z Rosją miały charakter biznesowy.

SO nie dał też wiary _ pomówieniom _ J., by to polskie służby specjalne podrzuciły część obciążających go dowodów. W swych ustaleniach sąd oparł się m.in. na opiniach biegłych, w tym jednego z byłych szefów kontrwywiadu Urzędu Ochrony Państwa Stanisława Hoca.

Rozprawa w SA była tajna; jawny był zaś sam wyrok i jego krótkie ustne uzasadnienie. Jak mówił w uzasadnieniu wyroku SA sędzia Paweł Rysiński, sąd ten nie miał żadnych wątpliwości, że ustalenia SO są słuszne, a uzasadnienie jego wyroku _ perfekcyjne _.

Sędzia Rysiński dodał, że nie ma znaczenia, jaka była treść stwierdzonych przez ABW 129 połączeń J. z centralą GRU, bo nie miał on zarzutu przekazywania wiadomości obcemu wywiadowi, lecz udziału w nim - a na to jednoznacznie wskazują zgromadzone dowody. _ - Treść przekazywanych wiadomości nie mogła być nieistotna dla tej służby _ - podkreślił sędzia.

Zwrócił też uwagę, że wymierzonej kary nie sposób uznać za _ rażąco surową czy niesprawiedliwą _, przypominając, że mieści się ona w dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Dodał ponadto, że SA nie mógł kary zaostrzyć, bo prokuratura nie złożyła apelacji.

_ Dziennik Gazeta Prawna _, który w 2010 r. ujawnił fakt zatrzymania szpiega, twierdził, że strata agenta odbiła się _ potężnym echem _ w Moskwie i _ mogła stać się jedną z przesłanek do zdymisjonowania w kwietniu 2009 r. przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa szefa GRU gen. Walentina Korabielnikowa _. Raport ABW za 2009 r. potwierdził, że w lutym 2009 r. Agencja zatrzymała _ obywatela Federacji Rosyjskiej podejrzanego o działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU _. Prezydent Lech Kaczyński wręczył za sprawę odznaczenia pięciu funkcjonariuszom kontrwywiadu (jeden z nich wywodził się jeszcze ze służb PRL).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/131/134787_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/szpieg-ktory-wyskoczyl-z-ekranu,0,790983.html) Szpieg, który wyskoczył z ekranu Były prezydent USA Bill Clinton napisał przedmowę do powieści szpiegowskiej Thomasa Caplana, autora znanego w Polsce przede wszystkim z popularnej powieści "Czas i miłość".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t131444.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spiecia;w;pakistanie;chodzi;o;400;szpiegow,122,0,785530.html) Spięcia w Pakistanie. Chodzi o 400 szpiegów Aresztowania doprowadziły do potajemnego wyjazdu z Pakistanu kilkunastu Amerykanów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t131076.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szpiegowski;proces;obywateli;usa;w;iranie,83,0,766803.html) Szpiegowski proces obywateli USA w Iranie Przed Trybunałem Rewolucyjnym rozpoczął się proces trójki Amerykanów.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)