Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica masakry na wyspie Utoya. Co z Breivikiem?

0
Podziel się:

22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik opalił ładunki wybuchowe w pobliżu budynków rządowych w Oslo.

Rocznica masakry na wyspie Utoya. Co z Breivikiem?
(Egil Fujikawa Nes/Flickr)

22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik opalił ładunki wybuchowe w pobliżu budynków rządowych w Oslo.

Wkrótce potem otworzył ogień do młodych ludzi, przebywających na letnim obozie na wyspie Utoya. W obu atakach zginęło w sumie 77 osób. Sprawca zamachów siedzi teraz w więzieniu i oczekuje na wyrok. Decyzja sądu w jego sprawie ma zostać ogłoszona 24 sierpnia.

22 lipca 2011 roku dochodziła szesnasta, gdy przed budynkami rządowymi w Oslo eksplodowały ładunki wybuchowe. Bomby zabiły w sumie osiem osób. _ - Byłam w kawiarni i piłam kawę, gdy nagle fala uderzeniona wstrząsnęła całą kawiarnią. Słychać było jak tłuką się szklanki i jak wypadają szyby. Wybiegłam na ulicę i zobaczyłam budynki bez okien i wydobywający się dym _ - opowiadała norweska fotoreporter Chris Elbreck, która w chwili wybuchu siedziała w pobliskiej kawiarni.

Dwie godziny później Anders Behring Breivik otworzył ogień do młodzieży przebywającej na obozie na wyspie Utoya i zabił 69 osób. Wkrótce potem sam oddał się w ręce policji. Później tłumaczył, że dokonał zamachów, by chronić Norwegię przed islamem i wielokulturowością. Swoje poglądy opublikował w umieszczonym w internecie manifeście.

Zamach był dla Norwegów szokiem, bo do tej pory uważali swój kraj za bardzo bezpieczny. _ Stracili tę cnotę poniekąd, stracili poniekąd dziewictwo, zetknęli się bezpośrednio ze złem _ - tłumaczy mieszkająca w Oslo polska pisarka i filozof profesor Nina Witoszek. Tuż po zamachach Nowergowie przez kolejnych kilka dni gromadzili się przed katedrą w Oslo, gdzie składali kwiaty i palili znicze.

Dzisiaj, w rocznicę zamachów Norwegowie również będą składać kwiaty i palić znicze. Przed południem w luterańskiej katedrze planowane jest nabożeństwo w którym udział weźmie m.in. premier Jens Stoltenberg. Szef norweskiego rządu ma też przemawiać do młodzieży na wyspie Utoya. Wieczorem planowany jest uroczysty koncert ku czci ofiar zamachów.

Czytaj więcej w Money.pl
Breivik posiedzi dłużej niż przewidywano? Norweski wymiar sprawiedliwości może oskarżyć sprawcę zamachu bombowego w Oslo i masakry na wyspie Utoya, o zbrodnie przeciwko ludzkości.
"Breivik zapewne nie jest chory psychicznie" Tak twierdzi były psycholog policyjny Dariusz Piotrowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
"Lex Breivik". Przez niego zmienią prawo Obecne prawo nie przewiduje kategorii szczególnie niebezpiecznych pacjentów. Rząd chce podnieść poziom bezpieczeństwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)