Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Na uroczystości ok. 250-300 byłych więźniów

0
Podziel się:

Główne uroczystości wyzwolenia odbędą się późnym popołudniem 27 stycznia przyszłego roku na terenie przed byłym obozem Auschwitz II-Birkenau.

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Na uroczystości ok. 250-300 byłych więźniów
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Około 250-300 byłych więźniów weźmie udział w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypadnie 27 stycznia przyszłego roku - poinformował wczoraj dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Jak powiedział szef placówki najliczniejsza będzie grupa byłych więźniów mieszkających w Polsce: około stu osób. Podobna liczba przyjedzie z różnych krajów dzięki wsparciu finansowemu Światowego Kongresu Żydów. _ Będzie również grupa z Izraela oraz Węgier. Byli więźniowie znajdą się w składzie niektórych delegacji państwowych _ - powiedział dyrektor Cywiński.

O rocznicowych uroczystościach organizatorzy: Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska, poinformowali 43 państwa. Są to członkowie UE oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz, wśród których są m.in. Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Cywiński dodał, że składy delegacji nie są na razie znane.

Główne uroczystości wyzwolenia odbędą się późnym popołudniem 27 stycznia przyszłego roku na terenie przed byłym obozem Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fundacja Auschwitz gromadzi fundusze, z których odsetki pozwolą na prowadzenie systematycznych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin chwali pakt Ribbentrop-Mołotow Prezydent Rosji podkreśla, że Europa obwinia ZSRR, że dokonał podziału Polski, gdy tymczasem Polska w chwili zajęcia części Czechosłowacji przez wojska niemieckie sama uczestniczyła w rozbiorze tego kraju.
"Polskie obozy koncentracyjne". Wpadka gazety To kolejny taki błąd we włoskich mediach mimo licznych protestów i monitów ze strony polskiej.
Putin zaprasza Obamę na świętowanie Co roku 9 maja w Moskwie odbywają się uroczystości. W programie są m.in. defilada wojskowa na placu Czerwonym i spotkania z weteranami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)