Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewolucja islamska. Co jej zagraża?

0
Podziel się:

W maju odbyła się egzekucja miliardera Mahafarida Amira-Chosrawiego, skazanego na karę śmierci za defraudację, łapówkarstwo, fałszerstwo i pranie brudnych pieniędzy.

Rewolucja islamska. Co jej zagraża?
(Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)

Prezydent Iranu Hasan Rowhani (na zdjęciu) wypowiedział się przeciwko korupcji i powiedział, że stanowi ona zagrożenie dla rewolucji islamskiej. W ostatnich miesiącach w kraju ujawniono kilka skandali korupcyjnych z udziałem znanych polityków i biznesmenów.

W transmitowanym przez telewizję wystąpieniu Rowhani zaapelował do wszystkich obywateli o zwalczanie łapówkarstwa. _ Kontynuowanie, pogłębianie i rozprzestrzenianie korupcji zagraża rewolucji islamskiej _ - powiedział.

Za źródło korupcji prezydent wskazał krajowe monopole działające w wielu branżach, od produkcji broni palnej po rynek reklamy, oraz wezwał do ich likwidacji. Każda branża, _ która jest pozbawiona konkurencji lub której zarządzanie jest skupione w jednym ręku, jest wadliwa _ - zaznaczył, dodając, że _ ten problem należy wykorzenić _.

Zdaniem przywoływanych przez BBC analityków wypowiedź prezydenta to aluzja do Korpusu Strażników Rewolucji, elitarnej jednostki wojskowej, która od powstania w 1979 r. stała się w kraju potęgą militarną, polityczną i gospodarczą. Według różnych szacunków poprzez sieć spółek zależnych i trustów Strażnicy kontrolują około jednej trzeciej irańskiej gospodarki oraz są zamieszani w nielegalne i czarnorynkowe działania.

Odkąd Rowhani doszedł do władzy w sierpniu ub. roku, na światło dzienne w Iranie wyszła seria skandali korupcyjnych z udziałem znanych postaci biznesu i polityki.

W maju odbyła się egzekucja miliardera Mahafarida Amira-Chosrawiego, skazanego na karę śmierci za defraudację, łapówkarstwo, fałszerstwo i pranie brudnych pieniędzy, co 14 państwowych banków kosztowało blisko 2,6 mld dolarów.

We wrześniu media donosiły o aresztowaniu byłego wiceprezydenta Mohammada Rezy Rahimiego, skazanego za korupcję. Rahimi miał być powiązany z innym miliarderem, Babakiem Zandżanim, oskarżonym o zagarnięcie 2,7 mld dolarów ze sprzedaży irańskiej ropy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Hiszpania chce walczyć z korupcją Wobec nasilenia zjawisk korupcyjnych w kraju hiszpański rząd postanowił znacznie skrócić dopuszczalny czas trwania dochodzeń i procesów sądowych w tych sprawach.
Sąd wydaje zakaz mediom. Cenzura w Turcji? Skandal korupcyjny, który wybuchł pod koniec 2013 r., podkopał zaufanie do rządu i otoczenia Recepa Tayyipa Erdogana.
Niezwykła pierwsza dama. Zrobi rewolucję? Ddy Ghani zgłosił swą kandydaturę w wyborach prezydenckich, jego rywale podburzali rodaków, wypominając, że ma za żonę cudzoziemkę i chrześcijankę, która nawet po ślubie nie nawróciła się na islam
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)