Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Reforma Watykanu. Zmiana Kurii Rzymskiej nadal wymaga czasu

0
Podziel się:

Zakończyła się przebudowa struktur ekonomicznych Kurii Rzymskiej, co jest ważnym etapem całej reformy.

Reforma Watykanu. Zmiana Kurii Rzymskiej nadal wymaga czasu
(PAP/EPA)

Reforma Kurii Rzymskiej wchodzi w istotną fazę, ale nadal wymaga czasu. Watykan ogłosił po kolejnym spotkaniu papieża z jego 9 doradcami, że ustalana jest na razie treść wstępu do konstytucji apostolskiej, która zastąpi dokument Jana Pawła II _ Pastor bonus _.

Po szóstej, trzydniowej sesji Rady Kardynałów rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi wyjaśnił dziennikarzom, że jest porozumienie w sprawie projektu wstępu do nowej konstytucji o organizacji Kurii Rzymskiej jako rządu Kościoła.

Projekt wstępu jest prowizoryczny i wciąż trwają nad nim prace - zastrzegł rzecznik. Dodał, że nie należy oczekiwać ich szybkiego zakończenia.

Zakończyła się natomiast, i na to Stolica Apostolska zwraca uwagę, przebudowa struktur ekonomicznych Kurii Rzymskiej, co jest ważnym etapem całej reformy. Powstały - przypomniano - Rada i Sekretariat do spraw ekonomicznych, które będą koordynować wszystkie kwestie finansowe za Spiżową Bramą.

Ksiądz Lombardi poinformował, że po zamknięciu tego etapu zmian prace gremium doradczego skoncentrowane były na przyszłości papieskich rad, których obecnie jest 12.

Nieoficjalnie wiadomo, że rozważa się możliwość połączenia w jedną dużą kongregację Papieskiej Rady ds. Świeckich kierowanej przez kardynała Stanisława Ryłkę i Papieskiej Rady ds. Rodziny, na której czele stoi włoski arcybiskup Vincenzo Paglia. Kwestia ta ma tym większe znaczenie, że już w październiku odbędzie się w Watykanie synod biskupów na temat rodziny, w trakcie którego będzie zapewne mowa także o reorganizacji instytucji zajmującej się tymi sprawami.

Kilka innych rad zostałoby z kolei połączonych pod wspólnym mianownikiem sprawiedliwości i pokoju - wynika z nieoficjalnych informacji. Ta nowa instytucja zajmowałaby się też takimi kwestiami jak imigracja, ekologia, ochrona zdrowia.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły - podkreślił ks. Lombardi. Przypomniał, że Rada Kardynałów przedstawia jedynie propozycje papieżowi. Franciszek - poinformował rzecznik - niemal cały czas uczestniczy w posiedzeniach Rady Kardynałów, do której niedawno jako dziewiąty kardynał dołączył sekretarz stanu Pietro Parolin.

Kalendarz prac Rady, zwanej obecnie G9, przewiduje spotkania do lutego przyszłego roku. Nikt nie podaje jeszcze żadnego nawet przybliżonego terminu realizacji reformy.

Osobno rozpoczynają się też prace nad gruntowną przebudową watykańskich mediów. Powołana w tym celu komisja kierowana przez lorda Chrisa Pattena z Wielkiej Brytanii ma zebrać się po raz pierwszy 22 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Watykan nie będzie zarabiał na sprzedaży papieskich błogosławieństw Od tej pory każdy, kto będzie chciał otrzymać takie błogosławieństwo, będzie musiał zwrócić się bezpośrednio do urzędu papieskiego jałmużnika
Wyjątkowo dziurawy budżet Stolicy Apostolskiej Wśród największych wydatków wymieniono utrzymanie personelu, liczącego 2886 osób.
Mają 500 lat. Od dziś są też na Facebooku Gwardia Szwajcarska, najstarsza i najmniejsza armia świata, zadebiutowała na Facebooku.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)