Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma śmieciowa dość popularna

0
Podziel się:

Od 1 lipca gminy będą miały obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Reforma śmieciowa dość popularna
(Jacek Dominski/REPORTER)

68 proc. Polaków uważa, że rozwiązania ustawy śmieciowej są dobre lub bardzo dobre - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie resortu środowiska. Minister Marcin Korolec spodziewa się, że większość gmin powinna zdążyć z przetargami na odbiór śmieci przed 1 lipca.

Na konferencji prasowej minister środowiska przedstawił wstępne wyniki badania CBOS, przeprowadzonego na zlecenie resortu w pierwszej połowie maja. Pełne wyniki mają być upublicznione na początku przyszłego tygodnia.

Według badania rozwiązania ustawy śmieciowej (m.in. przetargi na wybór firm odbierających śmieci, sortowanie odpadów), bardzo dobrze ocenia 21 proc. badanych; raczej dobrze - 47 proc. Nowe rozwiązania zdecydowanie źle ocenia 7 proc. ankietowanych, a 16 proc. - raczej źle. 9 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Od 1 lipca gminy będą miały obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

_ - Ta wielka cywilizacyjna zmiana (...) jest przez nas wszystkich oceniania bardzo dobrze _ - skomentował wyniki sondażu Korolec. _ Przepisy ustawowe są dobre, mamy pewne problemy, ale ta zmiana jest nie tylko potrzebna, ale także dobrze oceniana _ - dodał.

Korolec zaznaczył, że według badania 96 proc. Polaków czuje się poinformowanych co do nowych zasad, jakie będą obowiązywały po 1 lipca, ile będą płacić za odbiór śmieci i jak ten proces będzie przebiegał. _ - W tej materii nastąpiła poważna zmiana, ponieważ jeszcze w marcu zaledwie 32 proc. z nas czuło się poinformowanych _ - zauważył.

Minister poinformował również, że z dobrowolnych ankiet zebranych od gmin wynika, że 19 proc. samorządów zakończyło już procedury przetargowe na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, a blisko 67 proc. ma szanse zakończyć te procedury przed 1 lipca.

Z danych resortu wynika także, że w 12 proc. gmin trwają procedury wybierania firm, lecz prawdopodobnie nie zakończą się one przed 1 lipca. W 2 proc. samorządów przetargi w ogóle nie wystartowały.

_ - Mamy ustalenia ustawowe gwarantujące, że śmieci będą odbierane od mieszkańców na koszt gminy _ - przypomniał minister. Chodzi o art. 6s ustawy, który mówi, że jeżeli gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, to właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Z informacji resortu wynika, że w dużej części gmin zwycięzcami przetargów są firmy prywatne (tak jest w 354 przypadkach, co stanowi 76,6 proc. rozstrzygniętych postępowań). W 75 samorządach wybrano spółki ze stuprocentowym udziałem gminy (16,2 proc. przetargów), a w 34 wybrano firmy z udziałem gminy mniejszym niż sto procent. (ok. 7 proc. przetargów).

Analizę resort przygotował na podstawie ankiet przesłanych przez 1329 gmin. Stanowi to 54 proc. wszystkich gmin w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Przetargi śmieciowe zbliżają się do końca 99 procent gmin w Polsce skończyło już przetargi na odbiór śmieci, albo jest w trakcie. Pozostałe gminy nie są zainteresowane ich przeprowadzeniem. To łamanie przepisów.
Wielkie niejasności w ustawie śmieciowej Nie jest jasne, jak wywóz odpadów ma wyglądać w przypadku osób prowadzących jednoosobowe firmy i mieszkających w miejscu pracy.
Ten polityk wymyślił nakaz segregacji odpadów Miasto planuje zawarcie kontraktu z firmą zajmującą się przetwarzaniem odpadów żywnościowych w kompost szacując, że corocznie przejmie ona około 100 tys. ton odpadów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)