Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma służb specjalnych zostanie zrealizowana - zapowiada szef MSW

0
Podziel się:

Polska nie poniosła na skutek memorandum uszczerbku, nie ma strat politycznych dla Polski - oprócz naszego wewnętrznego zamieszania.

Reforma służb specjalnych zostanie zrealizowana - zapowiada szef MSW
(PAP/Radek Pietruszka)

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz (na zdj. po prawej) zapewnił, że zapowiedź premiera dotycząca reformy służb specjalnych zostanie zrealizowana. Powiedział też, że z powodu memorandum gazowego Polska nie poniosła strat politycznych innych niż wewnętrzne zamieszanie.

Premier Donald Tusk w ubiegłym roku mówił o potrzebie reformy systemu służb specjalnych, by były one bardziej wyspecjalizowane - chodzi np. o to, by ABW koncentrowała się na wyprzedzającym informowaniu o zagrożeniach oraz zwalczaniu najważniejszej części przestępczości gospodarczej i terrorystycznej.

Poprzedni szef MSW Jacek Cichocki zapowiadał, że decyzje Kolegium ds. Służb Specjalnych w sprawie zmian w tym sektorze mogą zapaść najwcześniej na przełomie lutego i marca. Sienkiewicz, który resort objął pod koniec lutego, mówił jednak, że do czasu obsadzenia wakatu na stanowisku szefa ABW dyskusję należy odłożyć. W poniedziałek szefem ABW został płk Dariusz Łuczak.

- _ Razem z nim będziemy się zastanawiać, co dalej z tym robić i w którym kierunku pójdzie ta reforma. Mniej więcej są zebrane opinie na ten temat, mniej więcej wiadomo, co w tej sprawie należy zrobić. Zapowiedź pana premiera w tej sprawie zostanie zrealizowana _ - powiedział w TVN24 Sienkiewicz.

Szef MSW odniósł się też do swojego raportu na temat sposobu komunikacji i przepływu informacji pomiędzy spółkami Skarbu Państwa i poszczególnymi resortami w sprawie memorandum podpisanego przez EuRoPol Gaz i Gazprom. W konsekwencji wniosków z tego raportu premier zdymisjonował ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego. - _ Zwracam uwagę, co jest w raporcie pokazane dość wyraźnie, że państwo polskie nie doznało uszczerbku w tym faktycznym zakresie, bo nie było żadnych decyzji i nie było żadnych skutków tych decyzji _ - podkreślił Sienkiewicz.

Powiedział też, że wszystkie decyzje w sprawie memorandum były podejmowane w sposób legalny, przez organy spółek, które miały do tego prawo. Ocenił natomiast, że brak przepływu informacji między MSP a spółką PGNiG był _ zadziwiający _.

Szef MSW podkreślił, że zależna od PGNiG i rosyjskiego Gazpromu spółka EuRoPol Gaz, która podpisała ze stroną rosyjską memorandum w sprawie rurociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację, _ właściwie nie miała faktycznej mocy sprawczej _ w tej sprawie. - _ Jedyną spółką, która był do tego przez ministerstwo delegowana, w pełni świadomą także ryzyk politycznych w tej kwestii, była spółka Gaz System, która w tej kwestii zachowała się - jak to wynika z raportu - bez zarzutu _ - powiedział szef MSW.

Pytany o sformułowanie z raportu, że Polska nie poniosła na skutek memorandum uszczerbku _ rozumianego jako czyn znamionujący przestępstwo _, Sienkiewicz ocenił, że _ nie ma strat politycznych dla Polski - oprócz naszego wewnętrznego zamieszania _.

- _ Sprawa ma o wiele większą temperaturę w Polsce, której faktycznie ta historia nie dotyczy, niż na Ukrainie, która mogłaby się faktycznie poczuć zagrożona _ - ocenił minister. - _ Patrząc na reakcję naszych partnerów ukraińskich mamy absolutną pewność, że Ukraina dobrze rozumie, że ta gra została w pewnym sensie podjęta nie w Polsce. Nasi partnerzy ukraińscy mają absolutną pewność polskiego stanowiska w sprawie i relacji dwustronnych, i kwestii gazowych. Dawano temu wyraz na oficjalnym szczeblu po tym, jak podpisano uroczyście to memorandum _ - powiedział Sienkiewicz.

Szef MSW był też pytany bezpieczeństwo dużych imprez w Polsce w kontekście wydarzeń w Bostonie w USA, gdzie kilka dni temu na mecie maratonu zdetonowano dwie bomby. Sienkiewicz zapewnił, że nie ma żadnych niepokojących informacji dotyczących zaplanowanego na niedzielę maratonu w Warszawie i uczestnicy tej imprezy są bezpieczni.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier chce zmian w ABW. Oto powód Precyzyjnie o zmianach w służbach specjalnych wypowiadał się minister Jacek Cichocki.
Co dalej ze specsłużbami? SLD naciska Posłowie Sojuszu i Kancelaria Prezydenta mają odmienne wizje, jak powinna przebiegać reforma. Dlaczego?
Jaka przyszłość czeka służby specjalne? Zespół przygotowujący propozycje zmian w służbach specjalnych korzystał z dorobku prowadzonego przez BBN Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i propozycji sejmowej speckomisji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)