Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekty ustaw tzw. pakietu kolejkowego trafiły do konsultacji

0
Podziel się:

Nowelizacje przewidują m.in. zezwolenie pielęgniarkom na wypisywanie recept niektórych leków.

Projekty ustaw tzw. pakietu kolejkowego trafiły do konsultacji
(AdamGregor/iStockphoto)

Od 2016 roku pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra zyskają prawo wypisywania recept na określone leki - przewiduje projekt noweli, który jest obecnie w konsultacjach społecznych. Oprócz tego, potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta będzie musiało nastąpić w okresie nie dłuższym niż 7 tygodni. * *

Projektowana nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw to jedna z propozycji przygotowanych przez ministra zdrowia w ramach tzw. pakietu kolejkowego. Celem zmian ma być poprawa dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt przewiduje, że pielęgniarka i położna z tytułem zawodowym magistra będzie miała prawo samodzielnie ordynować określone leki i wystawiać na nie recepty, a także ordynować i wystawiać zlecenia na określone wyroby medyczne. Warunkiem będzie ukończenie specjalistycznego kursu w tym zakresie.

Z kolei pielęgniarki i położne z tytułem licencjata będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia. Warunkiem będzie także ukończenie kursu specjalistycznego w tym zakresie.

Kurs będą musiały ukończyć pielęgniarki i położne już wykonujące zawód. Z kolei dla przyszłych pielęgniarek i położnych ma zostać odpowiednio rozszerzony program studiów na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.

Ponadto pielęgniarki i położne z tytułem co najmniej licencjata będą mogły wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej.

Uprawnienia takie pielęgniarki miałyby zyskać dopiero od 1 stycznia 2016 r., a wykaz leków, na które pielęgniarki będą mogły wypisać recepty, określi minister zdrowia.

Walka z powiązaniami lekarzy z biznesem farmaceutycznym

Lekarze, którzy będą chcieli zostać konsultantami krajowymi lub wojewódzkimi, będą musieli złożyć oświadczenie, ujawniające wszelkie ewentualne związki z koncernami farmaceutycznymi - zakłada projekt nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia.

Przygotowany w resorcie zdrowia projekt nowelizacji dotyczy konsultantów krajowych i wojewódzkich w różnych dziedzinach medycyny.

Projekt - znajdujący się obecnie w konsultacjach społecznych - zakłada, że konsultantem medycznym może być specjalista z określonej dziedziny ochrony zdrowia, który _ daje rękojmię należytego i bezstronnego wykonania zawodu konsultanta _.

Właśnie wątpliwości co do bezstronności konsultantów, wykonujących swoje obowiązki na podstawie dotychczasowych przepisów, były jedną z przesłanek nowelizacji. W projekcie zapisano bowiem, że kandydaci na konsultantów, rekomendowani przez ogólnopolskie samorządy zawodowe, będą musieli przed nominacją złożyć oświadczenie, czy w ich przypadku nie zachodzi konflikt interesów. Oświadczenie to jest najważniejszą nowością, wprowadzaną w projekcie nowelizacji.

W oświadczeniu kandydat na konsultanta będzie musiał napisać, czy jest członkiem organów spółek handlowych, spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji albo przedstawicielem przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją leków, ich komponentów, bądź leczniczych produktów żywnościowych.

Kandydat na konsultanta będzie musiał też podać, czy ma udziały w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, a także czy prowadzi badania naukowe, związane z przedmiotem konsultacji.

Przyszli konsultanci będą również musieli poinformować o darowiznach uzyskanych od podmiotów zainteresowanych wynikiem konsultacji, a także o sponsorowanych wyjazdach zagranicznych i wszelkich innych formach wsparcia.

Stosowne oświadczenie składać mają także konsultanci, powołani jeszcze przed przyjęciem nowelizacji - w terminie trzech miesięcy od jej wejścia w życie.

Jednocześnie, w myśl projektu, konsultant będzie mógł odmówić wykonania powierzonego mu zadania, jeśli uzna, że _ mogłaby się pojawić uzasadniona wątpliwość co do jego bezstronności _.

Monitorowanie kolejek pacjentów

Resort zdrowia chce też lepszego monitorowania kolejek pacjentów. W myśl projektu, świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie udzielania świadczenia. Na tej podstawie oddział NFZ na stronie internetowej będzie informował, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty. NFZ ma prowadzić także infolinię w tym zakresie.

Ponadto świadczeniodawcy będą mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, co ma wpłynąć na większą przejrzystość tej procedury. Minister zdrowia wskaże te specjalizacje, do których są najdłuższe czasy oczekiwania - tam listy oczekujących będą prowadzone centralnie.

Jednym z rozwiązań, które ma wpłynąć na skrócenie kolejek, jest także wprowadzenie tzw. porady receptowej; lekarz będzie mógł bez badania pacjenta wystawić mu receptę niezbędną do kontynuacji leczenia. Według resortu, obecnie wiele wizyt u specjalistów odbywa się tylko w celu przedłużenia recepty, co opóźnia dostęp do lekarza pacjentom pierwszorazowym lub wymagającym szybkiej diagnozy. Ponadto według projektu, receptę będzie mógł odebrać pełnomocnik pacjenta.

Projekt przewiduje ponadto zmiany w planowaniu polityki zdrowotnej. Aby zagwarantować właściwe zabezpieczenie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, wojewodowie przy udziale wojewódzkich rad ds. potrzeb zdrowotnych w oparciu o projekty przekazane im przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny będą sporządzali raz na trzy lata regionalne mapy potrzeb zdrowotnych. Będą one aktualizowane co roku na podstawie monitoringu podjętych działań. Mapy regionalne trafią do NIZP-PZH, aby na ich podstawie opracować mapę ogólnopolską. Mapy regionalne będą zawierały także prognozę potrzeb zdrowotnych na 6 i 9 lat.

Projekt przewiduje też zmiany w powoływaniu prezesa NFZ - ma go powoływać i odwoływać minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, a nie premier - jak jest obecnie.

Ponadto MZ proponuje wydłużenie okresów, na jakie świadczeniodawcy podpisują umowy z NFZ. W przypadku POZ umowy będą bezterminowe, zaś szpitale będą zawierały umowy na 10 lat, a specjaliści - na 5 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m199407.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa;strategia;do;walki;z;rakiem;w;polsce,62,0,1514046.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowa strategia do walki z rakiem w Polsce Plan został opracowany przez 6 medycznych towarzystw naukowych, ekspertów z różnych dziedzin i organizacji pacjentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/m264187.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/debata;o;sluzbie;zdrowia;czy;kaczynski;przekona;tuska,89,0,1508697.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kaczyński znów zachęca Tuska. Zgodzi się? Prezes PiS nalega na publiczne spotkanie 7 kwietnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/m301774.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejki;do;lekarzy;w;polsce;koniec;limitow;dla;chorych;na;raka,79,0,1501007.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bartosz Arłukowicz ujawnia, jak skróci kolejki do lekarzy _ - Pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, musi być jak najszybciej zdiagnozowany i rozpocząć leczenie _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)