Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma Kurii Rzymskiej. Powstanie konstytucja apostolska

0
Podziel się:

Kardynałowie doradcy chcą głębokich zmian. Domagają się między innymi szerokiej decentralizacji Kościoła.

Reforma Kurii Rzymskiej. Powstanie konstytucja apostolska
(CPP / Polaris/East News)

Konstytucja apostolska ureguluje od początku funkcjonowanie Kurii - to według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego jeden z wniosków zakończonej dziś narady papieża Franciszka z ośmioma kardynałami doradcami.

Zamiar zredagowania nowego papieskiego dokumentu, który usankcjonuje wielką reformę rządu Kościoła, oznacza zatem, że odstąpiono od początkowo rozważanej koncepcji wprowadzenia zmian i poprawek do konstytucji Jana Pawła II _ Pastor bonus _ z 1988 roku. To również znaczy, że reforma i reorganizacja Kurii Rzymskiej i jej poszczególnych instytucji będzie gruntowna, co potwierdził w czwartek ksiądz Lombardi.

Poinformowano, że w trakcie poufnych obrad papieża Franciszka z grupą kardynałów z całego świata, zwaną G8, pojawił się postulat uczynienia z Sekretariatu Stanu, dotychczas bardzo silnej instytucji, _ sekretariatu papieża _.

Intencją nowego biskupa Rzymu jest też to, by istotą Kurii Rzymskiej była służba Kościołowi powszechnemu i Kościołom lokalnym, a nie funkcja _ centralnej władzy _.

Podczas obrad kolegium kardynałów po abdykacji Benedykta XVI purpuraci z całego świata surowo krytykowali rząd Kościoła, zarzucając mu właśnie lekceważenie Kościołów lokalnych. Papież zaś w wywiadzie dla dziennika _ La Repubblica _ stwierdził wręcz, że Kuria skupiona jest tylko na Watykanie i troszczy się wyłącznie o jego interesy.

Watykański rzecznik ujawnił, że kardynałowie doradcy chcą głębokich zmian. Domagają się między innymi szerokiej decentralizacji Kościoła. Według tej wizji w Watykanie mają zapadać tylko niezbędne decyzje.

Przewiduje się również powołanie moderatora Kurii czy też, jak podkreślają media, jej _ dyrektora generalnego _, który koordynowały pracę wszystkich urzędów.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się następne posiedzenie rady kardynałów. Tworzą ją kardynałowie: Giuseppe Bertello z Włoch - gubernator Państwa Watykańskiego, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium jest kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież odpowiedział na list samotnej matki Już wcześniej w jednym z kazań papież Bergoglio krytykował księży, którzy w podobnych sytuacjach odmawiają samotnym matkom ochrzczenia ich dzieci.
Twórca Slow Food rozmawiał z papieżem Według relacji pomysłodawcy ruchu Slow Food, który powstał w Piemoncie, argentyński papież opowiedział mu o swej rodzinie, pochodzącej właśnie z tego regionu.
Wielkie zmiany w Watykanie? Papież radzi Franciszek powtórzył, że od swych doradców oczekuje pomocy w rządzeniu Kościołem oraz w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)