Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RCL: Zmiany w OFE nie tak szybko

0
Podziel się:

Rządowe Centrum Legislacyjne twierdzi, że wprowadzenie zmian w OFE już 1 maja może kolidować z zapisami konstytucji.

RCL: Zmiany w OFE nie tak szybko
(kprm.gov.pl)

Rządowe Centrum Legislacji oceniło, że termin wejścia w życie ustawy dotyczącej zmian w OFE może budzić wątpliwości konstytucyjne. Chodzi o konieczność zachowania vacatio legis, czyli okresu między uchwaleniem a wejściem ustawy w życie i zgodność z prawami gwarantowanymi przez konstytucję.

Odpowiednie vacatio legis ma umożliwić zarówno zapoznanie się z nowym prawem, jak i dokonanie działań dostosowujących, w tym także chroniących adresata normy przed pogorszeniem jego sytuacji - twierdzi Rządowe Centrum Legislacji.

RCL podkreśliło też, że odpowiednia vacatio legis powinno mieć zastosowanie przede wszystkim w stosunku do powszechnych towarzystw emerytalnych, które - ze względu na charakter podejmowanych zmian - będą zobowiązane do istotnego przeorganizowania swojej dotychczasowej działalności.

Zdaniem RCL istotna jest też zasada _ ochrony interesów w toku _, wywodzonych z art. 2 konstytucji. Stwierdza on że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t134641.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;wygrywa;pomysl;boniego,53,0,790069.html) Zmiany w OFE. Wygrywa pomysł Boniego
- _ Niezależnie od nakazu ustanowienia odpowiedniej vacatio legis, konstytucja wymaga też, aby sytuacja prawna osób dotkniętych nową regulacją, była poddaną takim przepisom przejściowym, dzięki którym będą one miały czas na dokończenie przedsięwzięć podjętych na podstawie wcześniejszych regulacji _ - wyjaśnia RCL.

Zgodnie z propozycjami rządu, planowane zmiany w OFE miałyby wejść w życie 1 maja. Polegałyby one na czasowym zmniejszeniu składki do funduszy z 7,3 do 2,3 proc. Wcześniej projekt zakładał, że po przejściowym obniżeniu z 7,3 proc. do 2,3 proc. składki przekazywanej do OFE, jej poziom stopniowo powracałby do 3,5 proc. Pozostała część składki trafiałaby na subkonto w ZUS. W piątek, podczas posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów, Boni zgłosił autopoprawkę do projektu, która zakłada, że od 2018 r. do OFE miałoby trafiać 5 proc., a 2,3 proc. - na subkonto w ZUS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t134353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;zgody;co;do;skladek;do;ofe,83,0,788819.html) Nie ma zgody co do składek do OFE Dwie z siedmiu organizacji pracodawców i związków zawodowych nie podpisały porozumienia o zmianach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t129855.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ludowcy;obiecuja;nikt;nie;straci;byla;prezes;zus;broni;ofe,90,0,759130.html) Ludowcy obiecują: Nikt nie straci. Była prezes ZUS broni OFE Poseł PSL Jan Łopata przekonuje, że OFE tak jak i ZUS nie trzymają na kontach pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)