Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport UE: W Polsce złe warunki zwierząt w zoo

0
Podziel się:

Za zły stan higieny i niezadowalające warunki przetrzymywania zwierząt - to główne zarzuty po adresem ogrodów zoologicznych.

Raport UE: W Polsce złe warunki zwierząt w zoo
(icrogen/iStockphoto)

Za zły stan higieny i niezadowalające warunki przetrzymywania zwierząt krytykowane są polskie ogrody zoologiczne w raporcie o stanie zoo w UE. Polska nie jest wyjątkiem, bo z raportu wynika, że i inne kraje wciąż rozmijają się z unijną dyrektywą dotyczącą zoo.

Raport brytyjskiej fundacji Born Free Foundation ocenia, jak państwa unijne w praktyce spełniły zapisy dyrektywy z 1999 roku dotyczącej przetrzymywania zwierząt w zoo. Przez blisko dwa lata fundacja przebadała pod tym kątem łącznie 200 zwierzyńców w 20 krajach UE. Z polskich zoo trafiło do badania i raportu osiem: w Braniewie, Bydgoszczy, Chorzowie, Lesznie, Płocku, Warszawie, Wrocławiu oraz Ogród Zoologiczny Odejewski Odan w Człuchowie.

_ - Polska włączyła do swego prawa większość wymogów dyrektywy UE _ - przyznał kierujący badaniem Daniel Turner. To plus dla Polski, bo na przykład Włochy nie wdrożyły dyrektywy w ogóle. To, czego wciąż brakuje po stronie UE, to dalszych wytycznych, które określałyby, co konkretnie można zrobić, by spełnić cele określone w dyrektywie. _ - Ze strony zoo w Polsce i Ministerstwa Środowiska jest wola, by poprawić sytuację _ - ocenił Turner.

Jednocześnie w raporcie pt. _ The EU Zoo Inquiry 2011 _ Polska jest krytykowana m.in. za warunki przetrzymywania zwierząt w zoo. W wielu klatkach zwierzęta nie mają dość przestrzeni ani różnorodnych warunków, których potrzebują do wszystkich naturalnych zachowań - ruchu, odpoczynku, ucieczki przed innymi zwierzętami w razie konfliktu. Autorzy raportu piszą, że 59 proc. stanowisk dla zwierząt, wybranych losowo, nie spełnia wszystkich wymogów zawartych w polskich przepisach z 2004 roku o przetrzymywaniu zwierząt w zoo. Najostrzej za warunki przetrzymywania zwierząt i stan higieny skrytykowane zostało zoo w Chorzowie.

Unijna dyrektywa mówi nie tylko o tym, że zoo powinno zapewniać dobre warunki dla zwierząt, zapewniać bezpieczeństwo zwierząt a także odwiedzających oraz środowiska naturalnego. Przede wszystkim kładzie nacisk na to, że zoo mają przyczyniać się do ochrony zagrożonych gatunków, uczestniczyć w badaniach naukowych nad ich ochroną, szerzyć wiedzę i edukację w tej dziedzinie.

I z tym jest w polskich zoo - według autorów raportu - nie najlepiej. Ogółem, polskie zoo nie wnoszą wielkiego wkładu w ochronę zagrożonych gatunków. Tylko 14 proc. spośród żyjących w nich zwierząt to gatunki z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych publikowanej przez Światową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Spośród ośmiu badanych zoo w Polsce pięć prowadziło działalność edukacyjną, a przy za wycieczki czy zajęcia o takim charakterze wymagały dodatkowej opłaty poza biletem wstępu.

Ponadto, większość tabliczek w polskich zwierzyńcach nie zawiera pełnej standardowej informacji - brakuje np. informacji na temat stanu ochrony danego gatunku. Polskie zoo mają _ ograniczoną wartość edukacyjną _ - wnioskuje raport.

Jego autorzy szacują, że ponad jedna czwarta stanowisk dla zwierząt daje odwiedzającym możliwość kontaktu ze zwierzętami poza kontrolą personelu zoo, na przykład z powodu braku barierek. Taki kontakt może być niebezpieczny dla ludzi, choćby w przypadku ptaków czy gadów, które są nosicielami chorób zakaźnych.

Polska krytykowana jest także za ogrody zoologiczne nieposiadające licencji - raport szacuje ich liczbę na 11.

Dyskusje w UE nad potrzebą regulacji dotyczącą zoo rozpoczęły się 25 lat temu. Dzisiaj, jak zauważają w raporcie jego autorzy, rozwój telewizji i internetu sprawił, że mamy więcej niż kiedykolwiek możliwości poznawania życia dzikich zwierząt i ich naturalnego środowiska. Zoo _ nie jest już jedynym miejscem, w którym możemy poznać życie na ziemi _ - piszą działacze Born Free Foundation.

Jednak Daniel Turner przyznał, że zoo _ będą istnieć dalej, przynajmniej na razie _. Kwestią otwartą jest, jego zdaniem, czy potrzebujemy ich aż tak wiele - w całej Unii Europejskiej jest 3,5 tys. zwierzyńców.

Czytaj więcej w Money.pl
Orangutan też może zostać inżynierem Orangutany posiadły wyrafinowaną wiedzę związaną z budowaniem na drzewach gniazd, stanowiących legowiska - trwałe, a jednocześnie wygodne.
Kuriozalne odkrycia naukowe. TOP 10 Szympansica stawia na homoseksualną karierę, ślimaki podróżują w żołądkach kaczek, a niedźwiedź ma własne spa. Zobacz absurdalne odkrycia marca.
Masakra w parku. Musieli zabić 50 zwierząt Blisko 50 osobników, w tym 18 tygrysów bengalskich i 17 lwów, zostało zastrzelonych podczas wielkiej obławy w amerykańskim stanie Ohio.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)