Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Przez TP internauci płacą wyższe podatki

0
Podziel się:

2 miliony osób odlicza od dochodu wydatki na internet. Wśród nich nie ma nabywców mulitpakietu tp.

Przez TP internauci płacą wyższe podatki

2 miliony osób odlicza od dochodu wydatki na internet. Wśród nich nie ma nabywców intensywnie reklamowanego _ mulitpakietu tp _. Powód? Na fakturze nie ima informacji, ile wynosi opłata za usługę dostępu do internetu. Nie ma więc podstaw do skorzystania z ulgi.

Pozostali podatnicy korzystający w domu z internetu mogą odliczyć wydatki na dostęp do sieci w wysokości maksymalnie 760 zł w ciągu roku. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Między innymi na fakturze powinna być zawarta informacja, ile dokładnie płacimy za dostęp do internetu.

Tymczasem korzystając z usługi _ multipakiet tp _, klient ma dostęp do internetu oraz do telewizji. Cena na fakturze jest podana łącznie za obie usługi.

Telekomunikacja na razie nie zapowiada rozwiązania problemu. - _ Zastanawiamy się, jak tę kwestię rozwiązać, ale nie wiadomo, kiedy uda nam się to zrobić _ - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik TP SA. _ - Dostrzegamy niedogodność dla klientów i rozważamy wprowadzenie takiego rozwiązania, które mogłoby ich usatysfakcjonować _- dodaje rzecznik.

Brak większego zaangażowania Telekomunikacji w rozwiązanie problemu mogą tłumaczyć dalsze słowa rzecznika. Mówi on, że przecież klientów z _ mulitpakietem tp _ jest tylko 40 tysięcy a użytkowników neostrady - którzy mogą płacić niższe podatki - 2 miliony.

Co ciekawe, telekomowi nie sprawia trudności osobne wpisywanie na fakturze opłaty za internet i za telewizję w przypadku klientów, którzy osobno zakupili te usługi. Oni mogą płacić niższe podatki.

Ulga internetowa
rok liczba podatników łączna kwota odliczenia z tytułu ulgi internetowej
2005 1 mln 420 tys. osób 138,01 mln zł
2006 1 mln 898 tys.osób 205,08 mln zł

Źródło: MF

Czy można jakoś temu zaradzić? Jak przyznaje Mateusz Stańczyk, ekspert z firmy doradczej Accero Taxand, wątpliwości mogą rodzić się, jeżeli usługa byłaby wyodrębniona w innym miejscu niż na fakturze (np. na dokumencie dołączonym do faktury): _ Z uwagi na to, że przepisy nakazują jedynie udokumentowanie wydatku fakturą, moim zdaniem, wyodrębnienie wydatku może również być uwidocznione np. na załączniku stanowiącym integralną część faktury. Nie zmienia to przecież faktu, że wydatek jako taki jest udokumentowany fakturą. _

Inny pomysł podsuwa Karolina Sierputowska, ekspert z firmy Sohofinance. _ Rozwiązaniem problemu może być posłużenie się oficjalnym cennikiem firmy TP SA. Na podstawie wysokości opłat za identyczne co w multipakiecie usługi dostępu do sieci, które oferuje firma poza pakietem, można szacunkowo ustalić wysokość opłat na internet oferowanych w tym przypadku _ - mówi Sierputowska.

Niestety, co przyznaje jeden i drugi ekspert, oba przez nich zaproponowane rozwiązania mogą zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy.

_ Ulga przysługuje za korzystanie z sieci w domu, czyli w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Wydatki musimy udokumentować fakturą. Oplata za internet powinna być na niej wyodrębniona. _ Zgodnie bowiem ze stwierdzeniem Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto (5 września 2007r., ZF/415-29/07): _ korzystanie przez podatnika z usługi multipakiet tp, bez wyraźnego wyszczególnienia opłaty za bezpośredni dostęp do sieci, nie uprawnia ich do odliczenia od podatku wydatków z tytułu użytkowania internetu _.

Przepisy w tyle za internetem

O ile niektórzy klienci z winy Telekomunikacji muszą płacić wyższe podatki, to w nieco innej sytuacji są osoby, które mają mobilny dostęp do internetu, który na przykład oferują operatorzy sieci komórkowych. Tu problem nie leży w tym, że firmy wystawiają nieprecyzyjne faktury, ale zapisy w ustawie budzą wątpliwości.

Przepis mówi, iż do odliczenia uprawnieni są podatnicy, którzy ponoszą wydatki na internet użytkowany w miejscu zamieszkania. A mając laptopa z mobilnym internetem można surfować gdziekolwiek, gdzie dociera sygnał operatora, a więc nawet na ławce w parku.

Karolina Sierputowska odpowiada, że _ przepisy podatkowe nie uzależniają skorzystania z ulgi na internet od tego, w jaki sposób jest on dostarczany do miejsca zamieszkania podatnika, czy za pomocą łącza przewodowego, czy bezprzewodowego _. I tłumaczy dalej, że _ osoba, która ponosi wydatki na tzw. bezprzewodowy internet może skorzystać z odliczenia od podatku, pod warunkiem, że użytkowanie odbywało się w miejscu zamieszkania podatnika _.

ZOBACZ TAKŻE:

Inną interpretację - choć też na korzyść podatnika - zastosował naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu (postanowienie z dnia 18 czerwca 2007 r.; nr PDII/415-14/ag/07): _ zgodnie z przepisami dotyczącymi ulgi internetowej odliczenie przysługuje w przypadku korzystania z internetu w miejscu zamieszkania podatnika. W przypadku technologii GPRS/EDGE/UMTS i komputera przenośnego korzystanie z internetu jest możliwe także poza tym miejscem, ale organy podatkowe uznają, że w ten sposób możliwe jest także korzystanie z internetu w miejscu zamieszkania podatnika". _

We dwoje na fakturze

Jeśli w domu mieszka kilku domowników, to każdy z nich może sobie odliczyć ulgę, bowiem limit odliczeń dotyczy jednej osoby. Warto o tym pamiętać, jeśli nasze wydatki na sieć są spore. Istotne jest to by na fakturze figurowały obie osoby, które odpisują koszty dostępu do sieci.

Warto też zwrócić uwagę na to, kto reguluje płatności. Urząd bowiem może zakwestionować zasadność zastosowania ulgi jeśli należność była płacona tylko z konta jednej osoby.

Potwierdza to Katarzyna Matysiak z biura prasowego Izby Skarbowej we Wrocławiu. _ - Jeśli z ulgi korzystają domownicy, na przykład matka i córka, każda z nich musi płacić za internet odpowiednią kwotę. Można to rozwiązać płacąc co miesiąc połowę sumy z obu kont ( matki i córki) lub na zmianę co drugi miesiąc płacić całą kwotę należną operatorowi. Tego problemu nie mają mąż i żona, którzy mają wspólnotę majątkową. W tym przypadku nie ma takiej konieczności. Należności mogą być płacone tylko z jednego rachunku _ - mówi Matysiak.

Podobnym problemem zajmował się Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald (AD/415-40/07). Podatniczka i jej córka mieszkają w tym samym miejscu i korzystają tam z internetu. Początkowo faktura wystawiana była na córkę, a od kwietnia 2007 r. wyszczególniane są na niej także dane matki. Urząd zgodził się, że w takiej sytuacji z ulgi mogą skorzystać dwie osoby. Istotne jest jednak, że mogą odliczyć tylko wydatki rzeczywiście poniesione w danym roku.

Zawsze dla pewności możemy zwrócić się z prośbą o indywidualną interpretację (kosztuje to minimum 75 złotych), która będzie dla urzędników wiążąca.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)