Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przetarg na śmigłowiec. Airbus Helicopters zapewnia setki nowych miejsc pracy

0
Podziel się:

Chodzi nie tylko o montaż maszyn dla polskiej armii, ale i produkcję podzespołów.

Przetarg na śmigłowiec. Airbus Helicopters zapewnia setki nowych miejsc pracy
(Igge/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Wybór śmigłowca Airbus Helicopters oznacza powstanie w Polsce setek nowych miejsc pracy - zapowiedział w poniedziałek prezes firmy Guillaume Faury. Chodzi nie tylko o montaż maszyn dla polskiej armii, ale i produkcję podzespołów.

Linia montażowa ma powstać w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, będzie to wspólne przedsięwzięcie Airbus Helicopters i WZL1. Pracownicy zostaną przeszkoleni we Francji.

Ponieważ dostawy mają się rozpocząć za dwa lata, pierwsze śmigłowce będą montowane za granicą, ale - jak powiedział Faury - po zakończeniu dostaw dla polskiej armii kolejne wiropłaty zostaną zmontowane w Polsce dla innych zagranicznych klientów, tak że w Łodzi zostanie zmontowanych 50 maszyn - tyle, ile ma zamówić MON.

Według prezesa Airbus Helicopters przy montażu, remontach i obsłudze serwisowej powstanie blisko 300 miejsc pracy. Firma planuje także ulokowanie w Polsce produkcji wirników i przekładni. Lokalizacja tego zakładu, który ma być własnością Airbus Helicopters, nie jest jeszcze przesądzona.

Łącznie Faury zapowiada powstanie ponad tysiąca miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją wiropłatów i 2 tys. miejsc zależnych od niej pośrednio.

- Dla nas bardzo istotne jest nie tylko, by nie tracić miejsc pracy, ale i zyskiwać nowe. To dla nas szansa na nowe technologie - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Przypomniała, że Airbus Helicopters od lat współpracuje z Politechniką Łódzką.

W ubiegłym tygodniu w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla armii MON do etapu testów zakwalifikowało H225M (wcześniej EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters. Ze względów formalnych odrzucono oferty PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz PZL Mielec i Sikorsky Aircraft z helikopterem Black Hawk.

Według MON próby mają się zacząć 12 maja. Podpisanie umowy na 50 śmigłowców w różnych wersjach, w tym transportowej, dla wojsk specjalnych i zwalczania okrętów podwodnych, ma nastąpić jesienią. Według MON wartość umowy to około 13 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska współpraca zbrojeniowa z Francją Rząd w Paryżu jest zadowolony z wyboru śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.
"Europa wydaje za mało na wojsko" Stary Kontynent coraz gorzej radzi sobie w roli kompetentnego sojusznika USA - uważa Ashton Carter.
MON odpiera zarzuty o ustawiony przetarg - MON kierowało się interesem wojska - zapewnia Tomasz Siemoniak.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)