Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przepełnione więzienia. Włosi znaleźli sposób

0
Podziel się:

We Włoszech zakłady karne są bardziej przepełnione niż w jakimkolwiek innym państwie Unii Europejskiej.

Przepełnione więzienia. Włosi znaleźli sposób
(PAP/EPA)

Włoski Senat zatwierdził wydany przez koalicyjny rząd Enrico Letty (na zdj.) dekret, którego postanowienia mają zapewnić rozładowanie więzień, zatłoczonych we Włoszech bardziej niż w jakimkolwiek innym państwie Unii Europejskiej.

Izba Deputowanych zaaprobowała dekret już wcześniej i może on teraz wejść w życie. Przewiduje między innymi podniesienie do sześciu lat pozbawienia wolności górnej granicy kar, które można odbywać w ramach aresztu domowego. Obecnie granica ta wynosi cztery lata.

Za każde pół roku wzorowego zachowania więźnia jego kara pozbawienia wolności będzie redukowana o 60 dni, a nie tak jak dotąd tylko o 45 dni. Rozszerzy się stosowanie kar alternatywnych wobec niepełnosprawnych i matek skazanych na maksymalnie cztery lata więzienia. Osadzeni mają mieć w ciągu dnia większy dostęp do zatrudnienia poza zakładem karnym.

Jak zaznaczyła minister sprawiedliwości Anna Maria Cancellieri, przedsięwzięcia te są niezbędne, gdyż Unia Europejska jest poważnie zatroskana niehumanitarnymi warunkami w przepełnionych włoskich więzieniach. Jednocześnie sprzeciwiła się opinii, że dekret spowoduje wypuszczenie na wolność znacznej liczby sprawców ciężkich przestępstw.

Według Cancellieri wzorem innych państw europejskich Włochy muszą się postarać o stworzenie szerszej alternatywy dla osadzania skazanych w więzieniach. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które nie dopuściły się przestępstw z użyciem siły.

We włoskich więzieniach, przewidzianych teoretycznie na najwyżej 45 tys. osób, przebywa obecnie 65,8 tys. ludzi. 23 tys. z nich to obywatele obcych państw.

Dekret skrytykowała opozycyjna prawicowa Liga Północna. Według niej w celu zaradzenia przepełnieniu więzień należy odsyłać skazanych cudzoziemców za granicę.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakaz korzystania z Facebooka i Twittera Zakaz korzystania z Facebooka i Twittera podczas obrad włoskiej Izby Deputowanych wprowadziła jej nowa przewodnicząca Laura Boldrini. O swej decyzji poinformowała na profilu na Facebooku.
Przewodniczący Senatu Włoch chce zarabiać... mniej Przewodniczący Senatu Włoch Pietro Grasso obniżyć swą pensję o połowę. Będzie teraz dostawać 9 tysięcy euro miesięcznie.
Kres korupcji we Włoszech. To przełom? Kluczowa ustawa została przyjęta w Izbie Deputowanych 480 głosami za, przy 19 przeciw i 25 wstrzymujących się.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)