Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemoc wobec dzieci. Wstrząsające statystyki

0
Podziel się:

W ciągu ostatniego roku co piąte dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12 procent padło ofiarą wykorzystywania seksualnego - wynika z badań Fundacji Dzieci Niczyje.

Przemoc wobec dzieci. Wstrząsające statystyki
(loooby/iStockphoto)

W ciągu ostatniego roku co piąte dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12 procent padło ofiarą wykorzystywania seksualnego - wynika z badań Fundacji Dzieci Niczyje.

O tym, jak pomagać dzieciom krzywdzonym, zastanawiali się uczestnicy konferencji _ Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw _, zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz stołecznym ratuszem. Rozpoczęta w poniedziałek dwudniowa konferencja odbywa się po raz dziesiąty; bierze w niej udział około 500 profesjonalistów z całego kraju oraz zagranicy. Są wśród nich m.in. sędziowie, prokuratorzy, pracownicy socjalni, policjanci, lekarze i pedagodzy.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka resortu sprawiedliwości Agnieszka Dąbrowiecka przypomniała, że w czerwcu parlament uchwalił nowelizację kodeksu postępowania karnego. Zmiany dotyczą m.in. sposobu przesłuchań ofiar przestępstw seksualnych oraz pokrzywdzonych osób małoletnich - przesłuchania te powinny odbywać się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. Ponadto w ustawie przewidziano, że pokrzywdzone osoby małoletnie do 15. roku życia w sprawach poważnych przestępstw, co do zasady, nie powinny być przesłuchiwane. Jeśli zachodziłaby jednak taka konieczność, to byłyby one przesłuchiwane tylko raz, w postępowaniu przygotowawczym.

_ - W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace związane z projektem rozporządzenia w tej sprawie. Chodzi o sposób przygotowania jednorazowego przesłuchania oraz warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia przeprowadzenia takich przesłuchań _ - powiedziała Dąbrowiecka.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński podkreślił, że miasto uchwaliło program ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2012-2016. _ Rozwijamy także lokalne systemy profilaktyki krzywdzenia dzieci. - To jest w dzielnicach, szkołach i przedszkolach. Niezależnie od trudnej sytuacji, Warszawa nie oszczędza na tego typu projektach. Wydajemy na nie około 4 mln złotych. Miasto jest otwarte na poszukiwanie skutecznych rozwiązań służących ochronie dzieci przed przemocą _ - powiedział Paszyński

Staramy się również zapewnić szeroki dostęp do pomocy dzieciom, które już doznały krzywdzenia, m.in. w ramach Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie - dodał.

Dyrektorka Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska podkreśliła, że najmłodsi nie potrafią sami się obronić, dlatego ważne jest, aby dorośli potrafili zauważać problem i odpowiednio reagować. Szefowa FDN dodała, że szczególna odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych ciąży na profesjonalistach, którzy w swej pracy zawodowej stykają się z dziećmi i rodzicami.

_ - Przez 10 lat organizowania konferencji 'Pomoc dzieciom-ofiarom przestępstw' dotarliśmy do tysięcy profesjonalistów. Przez ten czas gościliśmy wybitnych ekspertów z całego świata, a nasze wydarzenie wpisało się w mapę najważniejszych spotkań tematycznych w Europie _ - mówiła Sajkowska.

Zgodnie z wytycznymi Rady Europy dzieci - jako ofiary lub świadkowie przestępstw - powinny być przesłuchiwane jednokrotnie, w specjalnie przystosowanych do tego pokojach, nie powinny być narażone nawet na wzrokowy kontakt ze sprawcą, powinny mieć swojego reprezentanta, gdy ze względu na konflikt interesów nie może być nim rodzic lub opiekun.

W Polsce pokoje do przesłuchań dzieci funkcjonują głównie w komisariatach policji, ale także w sądach lub przy organizacjach pozarządowych. Certyfikat - przyznawany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje - stanowi wyróżnienie dla najlepiej przygotowanych miejsc przesłuchań małoletnich i ma motywować osoby zarządzające pozostałymi _ niebieskimi pokojami _ do podnoszenia standardów.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest apel do ministra. Sprawa dotyczy dzieci Zdaniem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka spod instytucji zatarcia skazania powinny zostać wyłączone przestępstwa z użyciem przemocy przeciwko dzieciom.
Jest list do ministrów. Chcą uczyć lekarzy... Lekarze oraz lekarze stomatolodzy mogą zauważyć symptomy stosowania przemocy wobec dzieci. Nie zawsze jednak wiedzą, jak je rozpoznać i gdzie to zgłosić.
Ranił nożem 22 dzieci. Bo stracił pracę? W ostatnich latach w Chinach dochodziło do ataków na szkoły i uczniów. Do napaści często posuwały się osoby, które na krótko przedtem straciły pracę lub czuły się sfrustrowane własną złą sytuacją mimo boomu gospodarczego w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)