Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przełom w sprawie TU 154M? Rosyjski prawnik ujawnia, jak go odzyskać

0
Podziel się:

Moskwa przekonywała, że zwrot wraku jest niemożliwy aż do zakończenia śledztwa. Okazuje się, że...

Przełom w sprawie TU 154M? Rosyjski prawnik ujawnia, jak go odzyskać
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Polska ma dwie prawne możliwości wcześniejszego odzyskania wraku Tupolewa. Według przedstawiciela Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, Georgija Smirnowa odpowiednie wnioski mogą złożyć: właściciel samolotu oraz organ prowadzący śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy.

Do tej pory strona rosyjska przekonywała, że zwrot wraku jest niemożliwy aż do zakończenia śledztwa. Jak wytłumaczył Polskiemu Radiu przedstawiciel Komitetu Śledczego Georgij Smirnow _ wszystkie dowody rzeczowe są przechowywane aż do zakończenia postępowania karnego _. _ Dopiero na podstawie decyzji sądu możliwe będzie wydanie dowodów rzeczowych w postaci szczątków samolotu waszemu państwu _- stwierdził Smirnow.

Przedstawiciel Komitetu Śledczego wyjaśnił, że w przypadku, gdyby nie doszło do procesu sądowego decyzję podejmą prokuratorzy prowadzący śledztwo. W jego opinii odpowiednie wnioski mogą być składane na wszystkich etapach śledztwa.

Uprawnieni do ich składania są: przedstawiciele organów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz właściciel samolotu.

Polscy prokuratorzy zapoznają się z nowymi dokumentami dotyczącymi katastrofy smoleńskiej. Są wśród nich protokoły oględzin z wraku Tu-154 M, dokonanych w październiku i wrześniu ubiegłego roku.

Jak mówił kapitan Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, pod koniec grudnia do Polski dotarły dwa tomy akt z Rosji. Zakończyło się tłumaczenie pierwszego z nich. I właśnie w pierwszym tomie są protokoły oględzin przedmiotów z wraku oraz miejsca katastrofy. Na przełomie września i października 2012 dokonywali ich w Smoleńsku polski prokurator wojskowy oraz biegli. Wówczas zabezpieczono około 250 próbek - między innymi gleby i samego wraku.

_ Rzeczpospolita _ pisała na początku października, że podczas tamtego wyjazdu nasi prokuratorzy wykryli ślady trotylu i nitrogliceryny. Później redakcja wycofała się z tych tez, a autor artykułu został zwolniony. Drugi tom akt nie został jeszcze przetłumaczony.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrak Tupolewa wróci wreszcie do Polski? - _ Dziękuję Catherine Ashton za podniesienie potrzeby zwrotu wraku Tu-154M Polsce _ - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski.
Co z wrakiem Tupolewa? Ashton pomogła? Szefowa unijnej dyplomacji poruszyła ten temat z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych. Co z tego wynikło?
PiS zaskoczony: Rządzącym się nagle odmieniło Inicjatywa szefa MSZ powinna mieć miejsce, ale nie teraz - uważa Joachim Brudziński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)