Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w RPA. Wyjaśniają przyczyny śmierci 44 górników

0
Podziel się:

Ta najkrwawsza, od końca apartheidu, operacja policyjna została sfilmowana i wywołała oburzenie społeczności międzynarodowej.

Protesty w RPA. Wyjaśniają przyczyny śmierci 44 górników
(World Economic Forum/CC/Flickr)

W RPA rozpoczęło się oficjalne śledztwo w sprawie śmierci 44 górników podczas strajku w kopalni platyny w Marikanie. Zadaniem komisji powołanej przez prezydenta Jacoba Zumę (na zdj.) jest ustalenie, w jaki sposób strajk doprowadził do rozlewu krwi.

Trzyosobowa sądowa komisja śledcza rozpoczęła prace w Rustenburgu, nieopodal kopalni, w której 16 sierpnia policjanci otworzyli ogień do strajkujących górników. Zbadane ma być postępowanie właściciela kopalnia, policji, związków zawodowych, władz i pojedynczych osób. Przewodniczącym komisji został były sędzia Najwyższego Sądu Apelacyjnego Ian Farlam.

Od 10 sierpnia pracownicy kopalni w Marikanie należącej do brytyjskiej spółki Lonmin domagali się podwyżek płac. 16 sierpnia ok. 3 tys. górników, uzbrojonych w maczety, pałki i niekiedy w broń palną, nie chciało się rozejść wbrew apelom policji. Siły bezpieczeństwa otworzyły do nich ogień, zabijając 34 osoby.

Ta najkrwawsza od końca apartheidu operacja policyjna została sfilmowana i wywołała oburzenie społeczności międzynarodowej. Nagrania mogą zostać użyte jako dowody podczas śledztwa.

W sierpniu i we wrześniu w Marikanie, oddalonej o ok. 100 km na północny zachód od Johannesburga, zginęło także 12 innych osób. 10 z nich to ofiary starć pomiędzy rywalizującymi związkami zawodowymi. Komisja zajmie się także ustaleniem okoliczności ich śmierci.

Rząd zwrócił się do komisji z prośbą o dostarczenie pierwszych wyników dochodzenia za cztery miesiące. Komisja ma też co miesiąc wysyłać prezydentowi Zumie sprawozdania okresowe. Pierwszego raportu ws. okoliczności, które doprowadziły do masakry, można spodziewać się 12 października.

Czytaj więcej w Money.pl
Są oskarżeni o zabójstwo, a strzelała policja Dziś przed sądem około stu osób domagało się uwolnienia górników.
Policja strzela do górników. Nie żyje 36 osób W RPA znajduje się 80 proc. światowych zasobów platyny.
Prezydent upozowany na Lenina pokazał... Obraz Zumy - _ Włócznia _ - wywołał najburzliwszą od lat debatę o rasizmie, sztuce, granicach wolności słowa, a także jakości politycznego przywództwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)