Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Izraelu. Na ulice wyszło kilka tysięcy Afrykanek

0
Podziel się:

Na początku grudnia po burzliwej debacie izraelski parlament przyjął nową ustawę o imigrantach, krytykowaną przez obrońców praw człowieka.

Protesty w Izraelu. Na ulice wyszło kilka tysięcy Afrykanek
(PAP/EPA)

Kobiety manifestowały w Tel Awiwie przeciwko odmowie przyznania im przez władze izraelskie statusu uchodźcy. Jesteśmy uchodźcami - skandowały kobiety. Niektóre miały dzieci na rękach lub w wózkach.

Wymachując chorągiewkami, na których widniały napisy: _ Chcemy wolności _ i _ Stop rasizmowi _ - przemaszerowały przed przedstawicielstwem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), a następnie przed ambasadą USA.

_ - Nie jesteśmy przestępcami _ - powiedziała AFP Zabib - Erytrejka, która odmówiła podania nazwiska. _ - Nasze dzieci nie mają żadnego dokumentu tożsamości, więc nie mają żądnych praw. Nie mamy żadnej pomocy dla siebie i naszych dzieci, tyle że możemy przeżyć _ - dodała.

W ubiegłym tygodniu kilkanaście tysięcy afrykańskich imigrantów, którzy nielegalnie znaleźli się w Izraelu, demonstrowało w Tel Awiwie, a później w Jerozolimie przed parlamentem izraelskim. Potępili odmowę rozpatrywania przez władze izraelskie ich podań o azyl i skierowanie setek z nich do tzw. półotwartych obozów.

Na początku grudnia po burzliwej debacie izraelski parlament przyjął nową ustawę o imigrantach, krytykowaną przez obrońców praw człowieka. Nowe prawo pozwala na przetrzymywanie bez ograniczeń czasowych osób starających się o azyl w tzw. ośrodku półotwartym. Mają tam zapewnioną opiekę medyczną, jedzenie i dach nad głową. Przetrzymywani muszą stawiać się na miejscu trzy razy dziennie podczas sprawdzania listy obecności oraz nocować w ośrodku.

Szacuje się, że w roku 2012 do Izraela przedostało się nielegalnie ok. 60 tys. imigrantów z Afryki. Władze doprowadziły do wydalenia lub deportowania 3920 z nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Podpalili meczet na Zachodnim Brzegu Na miejscu wypisano antyarabskie hasła. Palestyńscy mieszkańcy twierdzą, że ataku dopuścili się mieszkający w pobliżu żydowscy osadnicy.
Ostra krytyka za negocjacje pokojowe Izraelski minister obrony Mosze Jaalon zarzuca szefowi amerykańskiej dyplomacji _ obsesyjne działanie z niewłaściwych pobudek i mesjanistycznego zapału _.
Ostatnie pożegnanie Ariela Szarona Prezydent Izraela Szimon Peres, który rozpoczął uroczystości, mówił, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, który przede wszystkim pragnął pokoju w Izraelu.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)