Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty lekarzy w Estonii. Od dziś sytuacja się zaostrza

0
Podziel się:

Lekarze domagają się podniesienia o 20 proc. płacy minimalnej w 2013 roku i o następne 20 proc. w następnym.

Protesty lekarzy w Estonii. Od dziś sytuacja się zaostrza
(tiseb/CC BY 2.0/Flickr)

Strajkujący od tygodnia estońscy lekarze postanowili rozszerzyć swój protest na główne szpitale w stolicy Tallinnie i w Tartu, drugim co do wielkości mieście na wschodzie kraju. W pozostałych miastach lekarze nie będą udzielać opieki ambulatoryjnej.

Krajowy związek lekarzy zapewnił jednak, że pacjenci potrzebujący intensywnej opieki medycznej, dzieci, kobiety w ciąży i chorzy na raka będą przyjmowani w normalnym trybie.

Lekarze domagają się podniesienia o 20 proc. (do 1400 euro) płacy minimalnej w 2013 roku i o następne 20 proc. w roku następnym.

Rząd ocenił te postulaty jako nierealistyczne, ponownie proponując podniesienie uposażeń o 6,6 proc. Związek jednak wciąż nie zgadza się na takie warunki.

Według danych ministerstwa spraw socjalnych średnia miesięczna płaca lekarza w Estonii wzrosła w 2011 r. do 1700 euro. Średnia płaca w Estonii wynosi 839 euro.

W poniedziałek wieczorem mają zostać wznowione rozmowy między związkowcami a estońskim funduszem zdrowia. W zeszłym tygodniu strony nie dogadały się.

W miniony weekend były premier Estonii i obecny komisarz UE ds. transportu Siim Kallas ocenił, że system ochrony zdrowia, utworzony w kraju przed 20 laty, po upadku systemu komunistycznego, zawalił się. Wyraził żal, że _ pacjenci nie są w nim najważniejsi _.

Czytaj więcej w Money.pl
Imigranci bez darmowego leczenia. Kryzys W Hiszpanii nielegalni imigranci nie mają od dziś dostępu do publicznej służby zdrowia. Nie wszystkie regiony dostosują się do nakazu rządu.
278 szpitali podpisało umowy ubezpieczeniowe Placówki mogą je rozwiązać, bo obowiązek zawierania umów przesunięto na 2014 r. Resort wspiera negocjacje z ubezpieczycielami.
Lekarze uciekają z wojska. To już problem Liczba lekarzy zmniejsza się systematycznie. Zadaniem armii nie jest prowadzenie placówek medycznych dla cywilów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)