Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty przeciwko Charlie Hebdo wśród muzułmanów

0
Podziel się:

Wołając Allah Akbar i niosąc plakaty sławiące Mahometa, nawet milion ludzi demonstrowało przed meczetem w czeczeńskiej stolicy.

Protesty przeciwko Charlie Hebdo wśród muzułmanów
(PAP/EPA)

W niektórych krajach muzułmańskich - Czeczenii, Strefie Gazy, Afganistanie, Pakistanie - trwały dziś protesty przeciw tygodnikowi _ Charlie Hebdo _ i publikacji karykatur proroka Mahometa. Setki tysięcy ludzi demonstrowały w stolicy Czeczenii, Groznym.

Relacjonując wielką manifestację w Groznym, AFP zauważa, że miasto to stało się w poniedziałek _ światową stolicą protestów anti-Charlie _.

Wołając _ Allah Akbar _ i niosąc plakaty sławiące Mahometa, setki tysięcy ludzi - według władz nawet milion - demonstrowały przed meczetem w czeczeńskiej stolicy. Grozny liczy 220 tys. mieszkańców, a cała Czeczenia oficjalnie - ok. 1,3 mln.

Jej prezydent Ramzan Kadyrow oświadczył w poniedziałek, że _ za incydentem z karykaturami stoją władze i służby specjalne krajów zachodnich _. Zapewnił też, że nie pozwoli _ nikomu obrażać proroka _.

Podobne demonstracje odbyły się w innych krajach islamskich, choć - jak podkreśla AFP - większość muzułmanów nie przyłącza się do tego ruchu sprzeciwu.

W Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu w marszu, podczas którego spalono flagę francuską, wzięło udział około 500 osób. W Peszawarze w sąsiednim Pakistanie około 250 działaczy partii JIP (Jamaat-e-Islami Pakistan), jednego z głównych stronnictw fundamentalistów islamskich, skandowało: _ Śmierć Francji! _ i _ Śmierć Charlie Hebdo! _.

W Iranie ponad 2 tys. ludzi demonstrowało przed budynkiem ambasady francuskiej w Teheranie, krzycząc: _ Śmierć Francji! _ i _ Śmierć Izraelowi! _. W Gazie spalono francuską flagę, a grupa około dwustu radykałów, niosących czarne flagi dżihadystów, wzywała przed francuskim centrum kultury, by Francuzi _ wynosili się z Gazy _, inaczej zostaną zamordowani.

Prawie dwa tygodnie po zamachu w paryskiej redakcji _ Charlie Hebdo _, w którym zginęło 12 osób, na świecie panuje _ całkowity brak zrozumienia pomiędzy tymi, którzy bronią prawa tygodnika do satyry na wszelką religię, a tymi, którzy nazywają ją bluźnierstwem _ - komentuje AFP.

W Gruzji, kraju w większości prawosławnym, tamtejsza Cerkiew oświadczyła w poniedziałek, że państwo powinno zapewnić _ ograniczenie wolności słowa _, by zagwarantować wierzącym prawo do ochrony przed obrażaniem ich uczuć religijnych. _ Nie ma usprawiedliwienia dla linczu i terroryzmu, jakiekolwiek byłyby motywy. Jednak niedopuszczalne i godne potępienia jest również wszelkiego rodzaju obrażanie świętych wartości religijnych - islamu i innych religii _ - głosi komunikat przekazany przez portal Civil.ge. Portal ten podał w poniedziałek, że przeciwko karykaturom Mahometa demonstrowało w wąwozie Pankisi, gdzie mieszkają gruzińscy Czeczeni - Kistowie, kilkuset mieszkańców jednej z tamtejszych wsi.

Czytaj więcej w Money.pl
"Charlie Hebdo" w ogniu krytyki organizacji OWI Nowy rysunek wywołał falę manifestacji w krajach muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.
Kadyrow: Chodorkowski wrogiem muzułmanów Kilkaset tysięcy, a według niektórych źródeł nawet ponad milion osób, przemaszerowało ulicami stolicy Czeczenii Groznego, protestując przeciwko publikowaniu karykatur Mahometa.
Terroryści szykowali kolejne ataki w Europie Trwają intensywne poszukiwania domniemanego szefa grupy. Podczas operacji w Atenach aresztowano dwie osoby.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)