Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt niekarania pijanych rowerzystów. Przeciw PiS i Solidarna Polska

0
Podziel się:

PiS i SP przeciw, inne kluby oceniły, że choć obecny przepis nie jest dobry, to projekt idzie za daleko i wymaga dopracowania.

Projekt niekarania pijanych rowerzystów. Przeciw PiS i Solidarna Polska
(blech/CC/Flickr)

Za odrzuceniem projektu Ruchu Palikota przewidującego zniesienie kar dla nietrzeźwych rowerzystów opowiedziały się w czwartek PiS i Solidarna Polska. Inne kluby oceniły, że choć obecny przepis nie jest dobry, to projekt idzie za daleko i wymaga dopracowania.

Zgodnie z aktualnym zapisem Kodeksu karnego osoba będąca w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazd inny niż mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zgodnie z projektem przepis ten miałby zostać wykreślony z kodeksu.

_ - Na skutek istnienia tego przestępstwa w kodeksie każdego roku prawomocnie skazywanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, a dwa tysiące spośród nich trafia do więzienia _ - mówił przedstawiając projekt Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota.

Dodał, że koszty społeczne istnienia obecnej regulacji są ogromne, a stopień zagrożenia, jakie powodują nietrzeźwi rowerzyści, jest bardzo znikomy. Argumentował, że przepisami karnymi nie są objęci piesi w stanie nietrzeźwości. Wskazywał też, że _ unormowania prawne dotyczące karania nietrzeźwych rowerzystów w ocenie społecznej są zbyt surowe i nie spełniają wymogów racjonalnej polityki karnej _.

Reprezentanci PiS i Solidarnej Polski ocenili podczas debaty, że argumenty przedstawione w uzasadnieniu proponowanej zmiany były demagogiczne. Kosma Złotowski (PiS) złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie nad tym wnioskiem odbędzie się w piątek.

Pozostałe kluby opowiedziały się za dalszymi pracami w komisji sejmowej; ich przedstawiciele przyznawali równocześnie, że część uzasadnienia projektu jest nietrafiona. _ Nie można znosić przepisu dlatego, że wzrasta liczba osób, które go naruszają _ - mówił Jerzy Kozdroń (PO). Dodał, że warto natomiast rozmawiać o złagodzeniu wymiaru kary za taki czyn tylko do grzywny lub ograniczenia wolności, trzeba także w większym stopniu wykorzystywać wobec skazanych z tego artykułu dozór elektroniczny.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski poinformował, że w resorcie trwają prace nad szerokimi zmianami w prawie karnym, które będą dotyczyły także tej kwestii. _ Likwidacja karalności na poziomie Kodeksu karnego jest uzasadniona (...) propozycja, którą ministerstwo chciałoby przedstawić jest oparta o przeniesienie tej odpowiedzialności karnej na poziom wykroczeń, ale w połączeniu z sankcją, która będzie stanowiła realną dolegliwość _ - zaznaczył.

Przepis, którego wykreślenia domaga się Ruch Palikota, został wprowadzony do Kodeksu karnego w 2000 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Jazda po pijanemu to norma kulturowa? Ruch Palikota chce, by jazda w stanie nietrzeźwości na rowerze była wykroczeniem, a nie przestępstwem.
Nowa kara. Policjanci zaczną nas ważyć Rząd ma sposób na przeładowane samochody osobowe. Mundurowi mają sprawdzać, ile ważymy.
Rowerem na miasto? Uważaj na mandaty Jazda po chodnikach, bez trzymania kierownicy i utrudnianie ruchu samochodom. Sprawdź, ile za to grozi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)