Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces Mursiego. Oskarżony zamknięty w dźwiękoszczelnej klatce

0
Podziel się:

W Kairze rozpoczął trzeci z czterech procesów obalonego przez wojsko prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Jest on oskarżony o szpiegostwo.

Policja przywiozła oskarżonego na rozprawę
Policja przywiozła oskarżonego na rozprawę (PAP/EPA)

W Kairze rozpoczął trzeci z czterech procesów obalonego przez wojsko prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Jest on oskarżony o szpiegostwo i konspirowanie na szkodę państwa z obcymi organizacjami, np. palestyńskim Hamasem i libańskim Hezbollahem.

Mursi, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, przybył do kairskiej akademii policyjnej na pokładzie śmigłowca z więzienia Burg al Arab pod Aleksandrią, w którym jest przetrzymywany.

Łącznie przed sądem stanęło dziś 36 osób, w tym duchowy przywódca Bractwa Mohammed Badie i jego zastępca Chairat el-Szater.

_ - Był to największy spisek w historii Egiptu _ - ocenili prokuratorzy, dodając, że zainicjowano go w 2005 roku. Oskarżeni mieli spiskować z Hamasem, jego libańskim sojusznikiem Hezbollahem a także szyickim rządem Iranu.

Według prokuratury Bractwo chciało wysłać swoich członków do Strefy Gazy na szkolenie wojskowe, które przeprowadzić miał Hezbollah i irańska Gwardia Rewolucyjna. Po powrocie do Egiptu członkowie Bractwa mieli przyłączyć się do radykalnych islamskich organizacji działających na Półwyspie Synajskim.

Bractwo miało wykorzystać chaos po rewolucji, w wyniku której w 2011 roku odsunięty od władzy został dyktator Hosni Mubarak, do przeprowadzania zamachów na siły bezpieczeństwa w północnej części Synaju. Według prokuratury oskarżeni zamierzali utworzyć islamski emirat na północy Synaju, jeśli Mursi nie zostałby prezydentem.

Prokuratura dodała, że w ramach podziękowań za współpracę doradcy Mursiego przekazali Gwardii Rewolucyjnej i Hezbollahowi tajne raporty.

Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, odrzucił oskarżenia, nazywając je kłamstwami.

Egipska telewizja państwowa podała, że sędzia ogłosił przerwę w procesie, gdy obrońcy Mursiego opuścili salę rozpraw, by zaprotestować przeciwko dźwiękoszczelnej szklanej klatce, w której umieszczono oskarżonych.

Mursi, pierwszy prezydent Egiptu wyłoniony w demokratycznych wyborach, oraz pozostali oskarżeni przerywali poprzednie rozprawy, przekrzykując sędziego lub głosząc antyrządowe hasła. Teraz to sędzia decyduje, kiedy chce usłyszeć wypowiedzi oskarżonych.

_ - Czego się tak boicie? Boicie się dlatego, że nie macie poparcia? _ - zwracał się do sędziów dopuszczony do głosu Mursi. Bractwo Muzułmańskie oskarża armię o przeprowadzenie zamachu stanu i ponowne wprowadzenie dyktatury, czemu wojsko zaprzecza.

Mursi odpowiada także w trzech innych procesach: za podżeganie do zabójstwa manifestantów sprzeciwiających jego rządom w grudniu 2012 roku, ucieczkę z więzienia i zabicie policjanta oraz obrazę sądu.

Mursi został obalony przez wojsko w lipcu 2013 roku po wielkich demonstracjach, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia. Od tego czasu nowe wojskowe władze stosują represje wobec swoich przeciwników, przede wszystkim zwolenników Bractwa Muzułmańskiego.

Pod koniec 2013 r. Bractwo zostało uznane za organizację terrorystyczną i zdelegalizowane. Zwolennicy Bractwa, którzy sprzeciwiają się obaleniu Mursiego, organizują niemal codzienne demonstracje w Kairze i innych miastach. Dochodzi do starć z policją.

Czytaj więcej w Money.pl
Proces współpracowników reżimu. Uniewinnieni Były egipski premier z czasów prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik, oraz dwaj synowie obalonego w lutym 2011 r. szefa państwa zostali uniewinnieni przez sąd w Kairze z zarzutów korupcyjnych.
Ostre starcia w Egipcie. Nie żyje sześć osób Sześciu demonstrantów zginęło, gdy zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego starli się z egipską policją. Według informacji zamieszczonych przez Bractwo na Facebooku zginęło 19 osób.
Bractwo Muzułmańskie zakazane. Zakończy działalność? Bractwo napisało na Twitterze, że _ zawsze będzie obecne, nawet jeśli zostanie rozwiązane _.
Mohammed Mursi otrzymał ultimatum Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie sił zbrojnych z entuzjazmem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)