Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces lustracyjny prezydenta Suwałk trwał jeden dzień. Orzeczenie dopiero 1 października

0
Podziel się:

O proces poprosił sam zainteresowany, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Proces lustracyjny prezydenta Suwałk trwał jeden dzień. Orzeczenie dopiero 1 października
(Reporter)

Dziś przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się i zarazem zakończył proces lustracyjny prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza, wszczęty na jego wniosek. Publikacja orzeczenia została odroczona do 1 października.

W grudniu 2012 roku sam Czesław Renkiewicz złożył wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego, licząc na to, że sąd rozwieje wątpliwości co do prawdziwości jego oświadczenia lustracyjnego. Pojawiły się bowiem wówczas w mediach informacje o prowadzonych wobec niego postępowaniach IPN.

Po wszczęciu przez sąd procesu lustracyjnego, biuro lustracyjne Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku przez kilka miesięcy zbierało materiały w tej sprawie i złożyło wniosek - poparty też dziś na rozprawie - o uznanie, że samorządowiec złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, iż nie był tajnym i świadomym współpracownikiem służb.

Jak uzasadnia IPN, co prawda w archiwach jest jego zobowiązanie do współpracy, ale brak jakichkolwiek dowodów na jej zmaterializowanie. Sam Renkiewicz mówił dziś przed sądem, że podpisał dokument podyktowany mu przez oficera, w czasie odbywania służby wojskowej (miało to miejsce w czasie stanu wojennego), gdy był kreślarzem map w sztabie pułku, w którym odbywał służbę.

Jak wynika z zapisów w Biuletynie Informacji Publicznej IPN, w marcu 1982 r. zarejestrowany został w centralnym rejestrze współpracowników Wojskowej Służby Wewnętrznej jako TW (tajny współpracownik) o pseudonimie _ S-11 _. Według tych informacji współpracę rozwiązano w kwietniu 1984 roku z powodu jego _ odejścia do rezerwy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukrył wojskową przeszłość. Zostanie skazany? Wyrok apelacyjny ma być ogłoszony 4 września.
Sędzia Trybunału kłamcą lustracyjnym? Lustrowany na prośbę wywiadu zebrał i dostarczył pewną liczbę jawnych dokumentów, w tym norweską ustawę o policji oraz artykuł z prasy duńskiej o służbach specjalnych.
Nowela budżetu przeszła przez Sejm Sejmowa komisja finansów publicznych poparła dwie senackie poprawki, które zwiększają o 220 mln zł środki na pożyczki dla samorządu terytorialnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)