Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces Jaruzelskiego za stan wojenny zawieszony

0
Podziel się:

Powodem zawieszenia jest zły stan zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Proces Jaruzelskiego za stan wojenny zawieszony
(Andrzej Barabasz/GFDL/Wikipedia)

Z powodu złego stanu zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, Sąd Okręgowy w Warszawie zawiesił proces byłego szefa Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, oskarżonego o wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r.

Z tego samego powodu w lipcu ten sam sąd zawiesił proces Jaruzelskiego za _ sprawstwo kierownicze _ zabójstwa robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r.

W początkach sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie wyłączył Jaruzelskiego z trwającego od września 2008 r. procesu autorów stanu wojennego (który toczy się dalej bez niego). Decyzję podjęto po zapoznaniu się z wynikami nowych badań Jaruzelskiego (jest po zabiegach onkologicznych). Opinia lekarzy głosi, że nie będzie on zdolny do udziału w procesie przez rok, z powodu m.in. chemoterapii.

Jak ustaliła PAP, wkrótce po wyłączeniu sprawy Jaruzelskiego, jego proces formalnie zawieszono. Po upływie okresu niezdolności do udziału w sprawie sąd zwykle zarządza ponowne badania. Jeśli stan Jaruzelskiego poprawi się, będzie sądzony oddzielnie; jeśli nie - nigdy już nie zasiądzie na ławie oskarżonych.

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN z Katowic oskarżył dziewięć osób - członków władz i Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Po wyłączeniu przez sąd spraw czterech oskarżonych do oddzielnych postępowań oraz śmierci dwojga innych, w procesie zostało troje podsądnych.

83-letni były I sekretarz PZPR Stanisław Kania i były szef MSW 85-letni gen. Czesław Kiszczak odpowiadają za udział w _ związku przestępczym o charakterze zbrojnym _, który na najwyższych szczeblach władzy PRL przygotowywał stan wojenny (grozi za to do 8 lat więzienia). Była członkini Rady Państwa 81-letnia Eugenia Kempara ma zarzut przekroczenia uprawnień przez głosowanie za dekretami o stanie wojennym - wbrew konstytucji PRL, bo podczas sesji Sejmu (kara do 3 lat więzienia). Były I sekretarz PZPR, były premier, były szef MON i były szef WRON gen. Jaruzelski ma zarzut kierowania tym _ związkiem przestępczym _ (kara do 10 lat więzienia) oraz podżegania członków Rady Państwa do przekroczenia ich uprawnień. Zarzuty przedawniają się w 2020 r.

Zgodnie z wytycznymi Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sąd nie zajmuje się _ oceną merytorycznej zasadności wprowadzenia stanu wojennego _, lecz _ prawnymi aspektami zachowań przypisywanych oskarżonym _. Oni sami twierdzą, że działali w stanie _ wyższej konieczności _ wobec groźby sowieckiej interwencji. W grudniu 1981 r. nie było takiej groźby, a państwa Układu Warszawskiego uznały, że sprawa leży w wyłącznej gestii władz PRL - replikuje IPN. Odpierając zarzut jako absurdalny, Jaruzelski ironizował, że oznacza on, iż można być _ i legalną władzą, i nielegalną organizacją _.

Stan wojenny władze PRL wprowadziły, by zgnieść NSZZ _ Solidarność _. Jego autorzy twierdzą, że spowodował on kilkanaście ofiar śmiertelnych; według sejmowej komisji nadzwyczajnej z lat 1989-1991, było ich około 90. Tysiące osób uwięziono, wiele zwolniono z pracy, zmuszono do emigracji.

Autorzy stanu wojennego uzasadniali jego ogłoszenie niebezpieczeństwem - ich zdaniem - przejęcia władzy przez _ Solidarność _, a stan wojenny miał być _ mniejszym złem _. Dziś IPN prowadzi wiele śledztw w sprawie przestępstw władz z tego czasu. Część jest umarzana z powodu przedawnienia.

W 1992 r. Sejm przyjął uchwałę, że stan wojenny był nielegalny. W 1996 r. Sejm, głosami ówczesnej koalicji SLD-PSL, nie zgodził się by Jaruzelski, Kiszczak i inni członkowie WRON odpowiadali przed Trybunałem Stanu. W marcu Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret o stanie wojennym przyjęto niezgodnie z prawem PRL. Wyrok ten nie ma bezpośredniego wpływu na proces karny twórców stanu wojennego.

W początkach lipca także sprawa Jaruzelskiego ws. Grudnia'70 została wyłączona do odrębnego postępowania. Sąd Okręgowy w Warszawie jednocześnie musiał wtedy zacząć cały proces od nowa, bo zmarł ławnik z poprzedniego składu sądu (trwający od jesieni 2001 r. proces dobiegał już końca).

Obecnie na ławie oskarżonych zasiadają: były wicepremier PRL Stanisław Kociołek oraz dowódcy oddziałów wojska tłumiących robotnicze protesty: Mirosław Wiekiera, Bolesław Fałdasz i Wiesław G. (nie zgadza się na podawanie swych danych). Oskarżonym grozi nawet dożywocie.

W grudniu 1970 r. rząd PRL ogłosił drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze, co wywołało demonstracje na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od strzałów milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. W PRL nikogo nie pociągnięto za to do odpowiedzialności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t46463.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dzis;decyzja;czy;jaruzelski;odpowie;przed;sadem,212,0,884180.html) Ważą się losy Jaruzelskiego. Chory na raka Sędziowie stołecznego Sądu Okręgowego zdecydują dziś, co dalej z udziałem generała Wojciecha Jaruzelskiego w procesie o stan wojenny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t138160.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wujek;na;wokandzie;kiszczak;niewinny,29,0,818205.html) "Wujek" na wokandzie: Kiszczak niewinny Czesław Kiszczak powiedział, że oskarżenie jest niezgodne z prawdą i niepoparte żadnymi dowodami.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)