Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent postanowił o użyciu polskich żołnierzy w Afryce

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego
Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Prezydent postanowił o użyciu polskich żołnierzy w Afryce
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej - poinformowało BBN. Polska wyśle do Afryki do 50 osób, głównie żandarmów.

Zgodnie z postanowieniem, które prezydent podpisał, misja rozpocznie się 1 maja i potrwa pół roku. Trzonem kontyngentu będą żołnierze Żandarmerii Wojskowej, głównie z Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim.

_ Do głównych zadań polskiej jednostki wojskowej należeć będzie prowadzenie działań o charakterze policyjnym, patrolowanie rejonu odpowiedzialności, wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa w przeciwdziałaniu zamieszkom oraz prowadzenie dochodzeń _ - podano w komunikacie BBN.

Prezydent podpisał postanowienie o użyciu polskich żołnierzy w operacji UE w Republice Środkowoafrykańskiej na wniosek rządu.

PKW będzie operacyjnie podporządkowany dowódcy operacji Unii Europejskiej EUFOR RCA. Do jej głównych zadań będzie należeć zapewnienie bezpieczeństwa, swobody przemieszczania się i funkcjonowania lotniska w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej - Bangi. Unijna operacja ma także zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej w rejonie operacji, stworzyć warunki do niesienia pomocy humanitarnej oraz wspierać prowadzoną przez kraje afrykańskie misję AFISM-CAR w osiągnięciu przez jej siły pełnej zdolności operacyjnej.

Misja EUFOR RCA ma liczyć w sumie 800 żołnierzy. Będzie nią dowodził francuski generał Philippe Ponties. 2 kwietnia poinformował on, że udział w unijnej misji zadeklarowało w sumie 13 państw. Zdolności operacyjne misja ma osiągnąć pod koniec maja. Po sześciu miesiącach żołnierze z Europy mają przekazać swe zadania siłom Unii Afrykańskiej, które mają prowadzić operację pokojową pod auspicjami ONZ.

Podpisane w środę postanowienie prezydenta o użyciu PKW to drugi w tym roku taki dokument związany z Republiką Środkowoafrykańską. Pod koniec stycznia Polska wysłała na trzy miesiące pododdział lotniczy, który wsparł francuską misję wsparcia operacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Kontyngent lotniczy także liczył do 50 żołnierzy i pracowników wojska - dwie czteroosobowe załogi samolotu C-130 Hercules i obsługę naziemną.

Polscy lotnicy nie brali udziału w działaniach bojowych, lecz wykonywali loty transportowe między Francją a Republiką Środkowoafrykańską na trasie liczącej ok. 5100 km. Misja kontyngentu zakończyła się w środę, w piątek żołnierze mają zostać uroczyście powitani w bazie w Powidzu (Wielkopolskie). W Republice Środkowoafrykańskiej trwa konflikt między chrześcijanami i muzułmanami.

Czytaj więcej w Money.pl
To prawo uderzy w przestępców seksualnych Przedawnienie karalności przestępstw przeciw wolności seksualnej jeśli pokrzywdzonym jest małoletni - nie może nastąpić przed ukończeniem przez niego 30. roku życia.
Notowania Tuska coraz gorsze. Jakie poparcie? Grupa krytyków rządu zwiększyła się od stycznia o 5 punktów procentowych.
Dwóch żołnierzy francuskich zginęło Prezydent Francji Francois Hollande kolejny raz poparł działania francuskich wojsk wspierających siły afrykańskie w przywracaniu bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)