Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Mahmud Abbas: Izrael odejdzie z Zachodniego Brzegu za 3 lata?

0
Podziel się:

Dzięki porozumieniu pokojowemu Izrael zostałby uznany przez 57 państw arabskich i muzułmańskich, od Mauretanii do Indonezji.

Prezydent Mahmud Abbas: Izrael odejdzie z Zachodniego Brzegu za 3 lata?
(wikimedia.org)

Wycofanie się, o którym mówił prezydent, dotyczyło, jak pisze agencja Associated Press, zapewne doliny rzeki Jordan - strategicznego terytorium na palestyńskim Zachodnim Brzegu przy granicy z państwem żydowskim.

Abbas powiedział o tym w Tel Awiwie na konferencji na temat bezpieczeństwa narodowego. - _ Ktokolwiek proponuje 10 czy 15 lat okresu przejściowego, nie chce się wycofać. My mówimy, że okres ten nie powinien przekroczyć trzech lat, w ciągu których Izrael może stopniowo się wycofywać _ - powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej.

Sekretarz stanu USA John Kerry, który doprowadził do wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów w lipcu ubiegłym roku, proponuje, by Izrael zachował kontrolę nad tym obszarem przez następne 10 lat. Jednak Palestyńczycy domagają się zastąpienia sił izraelskich kontyngentem międzynarodowym.

Również we wtorek Abbas powiedział, że w ciągu trzyletniego okresu przejściowego odpowiedzialność za bezpieczeństwo na tym obszarze mogłaby przejmować trzecia strona, na przykład NATO.

_ - Granice państwa palestyńskiego ostatecznie znajdą się w rękach Palestyńczyków, nie armii izraelskiej _ - mówił Abbas. Przekonywał też, że dzięki porozumieniu pokojowemu Izrael zostałby uznany przez _ 57 państw arabskich i muzułmańskich, od Mauretanii do Indonezji _.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział na tej samej konferencji, że to Palestyńczycy powinni uznać Izrael. Jego zdaniem _ u źródeł konfliktu _ jest właśnie kwestia uznania państwa żydowskiego i wyprzedza ona inne sporne kwestie, jak sprawa osiedli izraelskich na terytoriach okupowanych.

Netanjahu mówił też, że porozumienie pokojowe z Palestyńczykami wymagałoby _ mocnych _ ustaleń dotyczących bezpieczeństwa Izraela. Według opublikowanych wczoraj dwóch sondaży 67 proc. Izraelczyków i 70 proc. Palestyńczyków nie wierzy, że uda się osiągnąć trwałe porozumienie pokojowe.

Sondaż wśród Izraelczyków przeprowadził Instytut Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym (INSS) przy uniwersytecie w Tel Awiwie na próbie 1200 osób. Po stronie palestyńskiej Palestyńskie Centrum Badań Polityki i Sondaży (PSR) ankietowało 1270 osób na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Czytaj więcej w Money.pl
Podpalili meczet na Zachodnim Brzegu Na miejscu wypisano antyarabskie hasła. Palestyńscy mieszkańcy twierdzą, że ataku dopuścili się mieszkający w pobliżu żydowscy osadnicy.
Izraelskie porozumienie W Izraelu podpisano już pierwsze porozumienie w sprawie gazu. 5 stycznia w hotelu American Colony Hotel w Jerozolimie konsorcjum firm, które zajmuje się zagospodarowaniem złoża Lewiatan znajdującego się na izraelskim szelfie, podpisało porozumienie w sprawie eksportu paliwa. W skład konsorcjum wchodzi amerykańska firma Noble Energy i izraelska Delek Group. Natomiast Lewiatan jest to jedno z ...
Kolejne spotkanie Johna Kerry'ego z Mahmudem Abbasem - Nie ma jeszcze przełomu, ale osiągnęliśmy postępy - powiedziała Kerry po tym spotkaniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)