Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski poleci do Lipska na zaproszenie prezydenta Niemiec

0
Podziel się:

Komorowski będzie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach w lipskiej filharmonii Gewandhaus. Weźmie też udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Niemiec w lipskim ratuszu.

Prezydent Komorowski poleci do Lipska na zaproszenie prezydenta Niemiec
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie jutro udział w obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w tym mieście. W Lipsku obecni będą także prezydenci Czech, Słowacji i Węgier - Milosz Zeman, Andrej Kiska i Janos Ader. Jest to kolejne spotkanie w ramach wspólnych obchodów 25-lecia przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Komorowski będzie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach w lipskiej filharmonii Gewandhaus. Weźmie też udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Niemiec w lipskim ratuszu. Po południu odbędzie się nabożeństwo w intencji pokoju w Kościele Św. Mikołaja. Pięciu prezydentów będzie również uczestniczyło w Festiwalu Świateł w lipskiej operze.

To kontynuacja wspólnych obchodów, które zainicjowała Polska 4 czerwca, w 25. rocznicę wyborów z czerwca 1989 roku - podkreślił Jaromir Sokołowski, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne minister w Kancelarii Prezydenta.

Jak mówił, prezydenci chcą w ten sposób podkreślić _ wspólnotę losów narodów Europy Środkowej i Wschodniej, które po II wojnie światowej zmagały się z komunistycznymi dyktaturami i odniosły pokojowe zwycięstwo w 1989 roku _.

W prezydenckiej delegacji obecni będą także Polacy, które w 1989 roku byli studentami germanistyki i brali udział w demonstracjach w Lipsku.

Pod koniec lat 80. w lipskim kościele Św. Mikołaja w poniedziałki zaczęto organizować modlitwy o pokój, które gromadziły środowiska krytyczne wobec reżimu komunistycznego w NRD, a w roku przełomu przerodziły się w obywatelski ruch protestu.

9 października 1989 r. modlitwa oraz manifestacja, która nastąpiła później, zgromadziła 70 tysięcy ludzi, najwięcej niż jakakolwiek dobrowolna demonstracja we wschodnioniemieckim państwie od czasu stłumionego powstania robotników w 1953 r. Znaczenie dla pokojowego przebiegu protestu miała m.in. odezwa z apelem o zaniechanie przemocy, ogłoszona przez sześciu szanowanych obywateli Lipska, skupionych wokół dyrygenta orkiestry Gewandhaus Kurta Masura.

Za tydzień na manifestację przyszło 120 tysięcy, potem 320 tys. Już wówczas demonstrowano również w innych miejscach NRD, a 9 listopada 1989 r. upadł mur berliński.

16 czerwca br. prezydenci Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier spotkali się w Budapeszcie z okazji 25. rocznicy ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 roku Imre Nagya. W listopadzie wspólnie odwiedzą Pragę i Bratysławę w rocznicę Aksamitnej Rewolucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski i Gauck na autostradzie Autostrada A2 łączy Warszawę z zachodnią granicą Polski - a w przyszłości także ze wschodnią.
Pomoc Ukrainie. _ Nie ma embarga na broń _ _ Tam się być może waży przyszłość bezpieczeństwa polskiego _ - przyznał prezydent.
Prezydent Komorowski wyleciał z Nowego Jorku Na zakończenie wizyty Bronisław Komorowski rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem oraz emirem Kataru Tamim ibn Hamad Al Sanim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)