Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie

2013-03-14 13:42

Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie

Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie
[fot: PAP/Artur Reszko]

Spółka PL2012 miała do wykonania nieprawdopodobnie obciążającą pracę; jej prezesi dobrze wykonali zadanie, dlatego należą im się premie zagwarantowane w umowie - uważa minister sportu Joanna Mucha. Milionowe premie oprotestowuje jednak opozycja.

Według mediów dwaj szefowie PL2012: prezes Marcin Herra i wiceprezes Andrzej Bogucki za przygotowania i pracę przy projekcie Euro 2012 zainkasowali po ponad milion trzysta tysięcy złotych premii.

- Stoję na straży konstytucji i przestrzegania prawa. Nie mogę nie przestrzegać prawa, nie przestrzegać umowy, która została wcześniej podpisana - powiedziała dziennikarzom minister sportu Joanna Mucha w czwartek w Białymstoku.

Zdaniem Muchy spółka PL2012 miała do wykonania nieprawdopodobnie obciążającą pracę. Wymieniła, że do jej zadań należało m.in. wykonanie planu działania, który obejmował każdy dzień Euro 2012. Jak mówiła, był to szczegółowy godzinny plan, koordynujący kilkadziesiąt miejsc i pracę poszczególnych osób. W dokumencie tym znalazły się też plany komunikacyjne i transportowe, przewidywał on także prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka w każdym z miejsc.

- Jeśli ktoś mówi, że nie jest to porządna praca, która została wykonana, to ja się z tym nie zgadzam - stwierdziła Mucha.

Minister przypomniała, że kontrakty menadżerskie zostały podpisane przez jej poprzedników. Powiedziała też, że premie za postęp prac dla prezesów spółki zostały w pewnym momencie wstrzymane i miały zostać wypłacone w całości na koniec projektu, jeśli ten zostanie wypełniony w 100 proc. Wskazała, że projekt był monitorowany na każdym etapie przez radę nadzorczą oraz przez resort sportu. Dodała, że rada nadzorcza pozytywnie oceniła pracę spółki.

Milionowe premie dla władz spółki oburzyły opozycję. SLD zamierza skierować do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wniosek o podjęcie czynności sprawdzających, czy nie doszło do działania na szkodę spółki PL2012. SLD chce zbadania m.in. czy przewodniczący Rady Nadzorczej, który podpisywał kontrakty Herry i Boguckiego nie był do tego nakłaniany. To skandal, którego nie przykryje nawet konklawe - ocenił polityk Sojuszu Dariusz Joński.

PiS uważa z kolei, że premie powinny być oddane potrzebującym. +Chłopcy Drzewieckiego+ powinni przekazać swoje premie na cele charytatywne - przekonywał w środę Marcin Mastalerek.

Natomiast klub Solidarnej Polski złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada 99-proc. podatek dochodowy od premii szefów spółki PL2012. Rzecznik SP Patryk Jaki wyjaśnił w środę, że taki podatek dotyczyłby wszystkich prezesów spółek skarbu państwa, jeśli ci obchodziliby ustawę kominową. Nie może być tak, że obchodzi się prawo i podpisuje się kontrakty menadżerskie, na podstawie których wypłacane są prezesom wysokie premier - podkreślił Jaki.

Z kolei senator PO Jan Rulewski zwrócił się do minister Muchy o rewizję decyzji o przyznaniu premii prezesom spółki PL2012. Jak przypomniał, działalność zarządu spółki została mocą decyzji parlamentu wyjęta z ustawy kominowej, a więc uhonorowana wzwyż, z uwagi na jej szczególny charakter mający wpływ na powodzenie Euro 2012.

- Powodzenie było, choć w głównej mierze stało się to udziałem samorządów miast, goszczących ich uczestników. Rola PL2012 nie sprowadzała się do uruchomienia mocy niebieskich, lecz w głównej mierze koordynacji wysiłków innych podmiotów - podkreślił Rulewski w komunikacie przekazanym PAP. W ocenie senatora, spółka nie wykorzystała wszystkich szans, nie może być więc miejsca na niebiańską nagrodę dla członków zarządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują się cięcia w wydatkach na sport
Według minister Muchy da to większą efektywność wydawanych z budżetu pieniędzy.
Zaskakująca decyzja Muchy, na czele NCS stanie...
Minister sportu ogłosiła dzisiaj, kto zastąpi Roberta Wojtasia. Ujawniła też prawdziwy powód dymisji.
To on zapłaci głową za "basen narodowy"?
Po skandalu na Stadionie Narodowym szef Narodowego Centrum Sportu straci stanowisko.

tagi

finanse, premie, dodatki, euro 2012

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-03-14 20:21:10 83.24.33.* | dejw
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [0]
rada nadzorcza dobrze oceniła pracę spółki, a jak miała ocenić jak składała się z kolesi z PO?, żal jak się słucha co ta baba p*********, strasznie się ci panowie napewno napracowali, było ich wszędzie pełno i wszystkiego osobiście dopilnowali
2013-03-14 16:20:29 81.190.110.* | Less2013
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [0]
To rzeczywiście bardzo bulwersująca sprawa. Oczekuję upublicznienia szczegółów tego kontraktu, skoro pieniądze pochodzą z budżetu państwa. Gdy pracowałem jako urzędnik w samorządzie kontrolerzy RIO potrafili się przyczepic do kilku tys. złotych wydanych za szybką interwencyjną usługę, bo było ich zdaniem za mało konkurencyjnych ofert, a tutaj taka kasa. Szok.
2013-03-14 15:56:19 JanuszPOlikot  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [0]
"Drodzy" trochę ci POwscy fryzjerzy....:):):) .....
2013-03-14 15:26:20 88.199.162.* | tiiuuity
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [0]
Niech sobie wypłacają nawet i po miliardzie premii ale... z WYPRACOWANEGO przez przedsiębiorstwo ZYSKU[...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###.
2013-03-14 15:21:35 78.10.106.* | jt
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [1]
A co na to Premier?.Nic nie wie,nic nie słyszy,nic nie widzi,nic nie mówi.
2013-03-14 15:58:26 JanuszPOlikot  [ Tysiącznik na forum ]
Trzeba muwreszcie na ulicy POdPOwiedzieć aby zabrał się do POważniejszej roboty.....W końcu chyba wystarczy tego grania w piłkęprzez tego pana Donalda T.....
2013-03-14 14:53:44 178.37.214.* | gtx
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [0]
To się nazywa WYPROWADZANIE KASY skarbu państwa czyli nas wszystkich. Podpisywane umowy od początku były obciążone wadami na niekorzyść oczywiście skarbu państwa. Zmiana ministra pozwoliła im na stwierdzenie "to nie my to ktoś inny, my musimy dotrzymać umów podpisanych zgodnie z prawem" - nieszkodzi że z wadami prawnymi i opartymi na totalnej niegospodarności. Pieniążki i tak trafiły tam gdzie miały trafić czyli do "zaprzyjaźnionych spółek, stowarzyszeń, fundacji" w których nasi "bohaterowie" mają swoich ludzi . Tak czy siak wyprowadzanie pieniędzy , niecelowe wydatki, nieprzemyślane inwestycje służą tylko jednemu - nahapać się jak najwięcej puki jesteśmy przy władzy...
2013-03-14 14:39:11 81.210.123.* | taki tam 4
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [0]
Dwie opinie.
Złośliwa (i chyba bliższa prawdzie):
To kasa (z publicznych pieniędzy), którą pan Drzewiecki załatwił swoim znajomym. Euro było wyłącznie pretekstem. Oczywiście kasa za nic. Nie? To poproszę o dokumenty świadczące o tym, że coś zrobili. Oprócz kilku prezentacji nie zrobili nic.

Przychylna:
Monitorowali przebieg działań na budowie stadionów, przy organizowaniu stref kibica i byli gotowi zgłaszać uwagi, gdyby coś było nie tak. Poszło ok i oni też mogli mieć w tym zasługi. Tyle, że na pewno nie na taką kwotę. No i co miesiąc dostawali już niezłą sumkę. Premia rzędu dodatkowej pensji miesięcznej za każdy rok byłaby ok. Czyli około 100 tyś.
2013-03-14 13:57:02 83.24.21.* | arooo
Re: Prezesom spółki PL2012 należą się zagwarantowane premie [1]
że niby ci panowie nadzorowali euro szczegółowo co godzinę czy wszystko jest według planu szczegółowego godzinnego planu? zapewne chlali piwsko i szczerzyli japę na meczach a zapierniczały setki innych osób którym nikt nie napisał w kontrakcie że jak euro się odbędzie to dostaną jakąś premię, mówiąc krótko panowie choja się narobili a zwineli po wisience z czubka tortu która była wyrazem uznania dla pracy setek osób, często wolontariuszy, no właśnie, jakbym był wolontariuszem to poczułbym się w tym momencie wyruchany i to bez wazeliny
2013-03-14 14:39:39 85.128.37.* | tomek29kce
Czy dobrze wykonane praca oznacza bankructwo firm budujących infrastrukturę na Euro i odebranie stadionów z fuszerkami?
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły