Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: Postawa PSL w sprawie reorganizacji sądów to kłopot

0
Podziel się:

Źle się dzieje, gdy jedna z partii koalicyjnych ma inny pogląd niż przyjął rząd - uważa premier.

Premier: Postawa PSL w sprawie reorganizacji sądów to kłopot
(Maj/Reporter)

Inicjatywa PSL w sprawie sądów to kłopot. Źle się dzieje, gdy jedna z partii koalicyjnych ma inny pogląd niż przyjął rząd - ocenił premier Donald Tusk. Jego zdaniem reforma sądów jest konieczna, a minister sprawiedliwości ma w tej sprawie jego wsparcie.

Premier powiedział na konferencji prasowej, że podczas dzisiejszego posiedzenia rządu uprzedził szefa PSL Janusza Piechocińskiego, że _ sytuacja, w której pojawia się inicjatywa polityczna PSL, która jest w kontrze do fragmentu reformy wymiaru sprawiedliwości, jaką prowadzi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, to może być kłopot . Bo źle się dzieje, gdy jedna z partii koalicyjnych ma inny pogląd niż ten, który przyjął rząd i odpowiedzialny za te sprawy minister tego rządu _ - zaznaczył premier.

Tusk powiedział też, że po rozmowach z politykami - również z opozycji - które przeprowadził oraz korzystnego dla ministra sprawiedliwości wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma wątpliwości, że _ decyzje, jakie podjął minister Gowin zostaną utrzymane . - Jestem przekonany, że reforma polskich sądów jest absolutnie konieczna _ - zaznaczył premier. _ Mimo kontrowersji wokół innych spraw między mną a ministrem Gowinem, w tej sprawie deklarowałem wielokrotnie publicznie wsparcie _ - dodał.

Podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy, który miałby znieść reorganizację sądów autorstwa ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/gowin;i;palikot;czescia;jednego;planu,47,0,1240367.html) *Gowin i Palikot częścią jednego planu? * O demonstracji niezależności ze strony ministra sprawiedliwości pisze Maciej Czujko.

Od stycznia - na mocy rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

W ub. tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Obywatelski projekt, wspierany przez PSL, wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami - cofa tym samym reformę Gowina.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin nie uległ. Jest podpis pod reformą Minister sprawiedliwości był ostro krytykowany m.in. przez koalicyjny PSL.
Mają znacznie skrócić sądowe procesy Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz kilku innych ustaw obejmuje łącznie blisko 300 zmian przepisów.
Reorganizacja sądów. Wyznaczyli terminy Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)