Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier będzie wzywał do sankcji, Sikorski w drodze na Ukrainę

0
Podziel się:

- Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa - uważa Jacek Saryusz-Wolski.

Premier Donlad Tusk zwróci się do</br> najważniejszych polityków europejskich ws. Ukrainy</br>
Premier Donlad Tusk zwróci się do</br> najważniejszych polityków europejskich ws. Ukrainy</br> (Piotr Blawicki/East News)

- _ Polska będzie namawiać instytucje europejskie, by wprowadzić sankcje przeciw aparatowi władzy na Ukrainie - z apowiedział Donald Tusk. ** - Jesteśmy gotowi uczestniczyć w zjednoczeniu wokół sprawy ukraińskiej. Jest ono potrzebne _ - zadeklarował Jarosław Kaczyński. **Sytuacja na Ukrainie jest poważna także dla Polski - podkreśla Andrzej Maciejewski, ekspert ekspert ds. wschodnich z Instytutu Sobieskiego. W drodze do Kijowa jest szef MSZ Radosław Sikorski.

aktualizacja 16:49

Minister spraw zagranicznych poinformował, że jest już w drodze do
Kijowa, gdzie udaje się z misją na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

_ On my way to Kiev. W drodze do Kijowa _ - napisał Sikorski na Twitterze.

Minister SZ o tym, że uda się do Kijowa na prośbę Catherine Ashton informował już wcześniej również na Twitterze.

Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu w Sejmie opowiedział się w środę za wprowadzeniem sankcji wobec osób odpowiedzialnych za tragiczne wydarzenia w Kijowie. Sikorski nie był obecny na sali plenarnej podczas debaty na temat Ukrainy.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że szef MSZ _ konsultuje się z zagranicznymi partnerami _ w związku z sytuacją na Ukrainie. _ Minister Sikorski cały czas prowadzi konsultacje, jest w kontakcie z przywódcami europejskimi i światowymi. Pracuje nad budowaniem koalicji ws. Ukrainy. Formalnie minister jest na urlopie, natomiast to nie przeszkadza mu w pełnieniu obowiązków _ - zaznaczył Wojciechowski.

_ Sikorski jest w stałym kontakcie z panią Ashton, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą. To są dla ministra właściwi partnerzy. Minister jest na urlopie, ale w każdej chwili spodziewam się jego powrotu _ - powiedział z kolei Tusk pytany o nieobecność szefa dyplomacji w Sejmie.

W czwartek dojdzie do nadzwyczajnego spotkania szefów MSZ państw UE, poświęconego sytuacji na Ukrainie. Ministrowie mają dyskutować m.in. o sankcjach wobec winnych przemocy w Kijowie. Wprowadzenia sankcji oczekuje szef KE Jose Barroso.

Wydarzenia ostatnich godzin na Ukrainie uzasadniają decyzję UE o wprowadzeniu sankcji - powiedział wiceszef MSZ Piotr Serafin. Jak podkreślił, w tej sprawie panuje pełna zgoda między premierem Donaldem Tuskiem a przywódcami unijnymi.

Serafin poinformował, że premier Donald Tusk rozmawiał w środę w sprawie Ukrainy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francoisem Hollande'em, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso i szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

_ - Celem tych rozmów było określenie zarówno treści, jak i formy reakcji UE na wydarzenia, które miały miejsce w ciągu 24 godzin na Ukrainie. Scenariusz porozumienia na Ukrainie to jest scenariusz, który Unia jest gotowa w dalszym ciągu wspierać _ - powiedział Serafin na środowej konferencji prasowej.

Jego zdaniem wydarzenia ostatnich 24 godzin na Ukrainie uzasadniają decyzję Unii o wprowadzeniu sankcji. _ - W tej sprawie panowała pełna zgodność poglądów wszystkich rozmówców premiera _ - podkreślił.

_ W trakcie rozmów _ (premiera)_ uzgodniono, że jeszcze w dniu dzisiejszym zostanie wydane oświadczenie szefa Rady Europejskiej, w imieniu wszystkich szefów państw i rządów, takie oświadczenie zostało już wydane w godzinach popołudniowych. W tym oświadczeniu możemy odczytać, że szefowie państw i rządów oczekują, iż ministrowie spraw zagranicznych spotkają się w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu, określą formy sankcji, które znajdą zastosowanie w odniesieniu do jednostek, tych osób na Ukrainie, które są odpowiedzialne za użycie siły _ - poinformował wiceszef MSZ.

Tusk nie wierzy w skuteczność sankcji, ale jakoś zareagować trzeba

Polska będzie namawiać instytucje europejskie, by wprowadzić sankcje przeciw aparatowi władzy na Ukrainie. Zapowiedział to podczas przemówienia w Sejmie premier Donald Tusk.

Szef rządu nie wierzy w skuteczność takich sankcji, ale - jak powiedział - są one potrzebne w tej chwili jako gest solidarności z narodem ukraińskim. Powiedział, że jeszcze dziś przeprowadzi rozmowę telefoniczną z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, francuskim prezydentem Francoisem Hollandem oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Nie wykluczył, że ich efektem będzie stosowny komunikat Rady Europy i Komisji Europejskiej, który potwierdzi gotowość do wprowadzenia sankcji.

Premier zaznaczył, że cała odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia w Kijowie spada na prezydenta Wiktora Janukowycza. Dodał, że fundamentalnym scenariuszem powinno być poszanowanie autonomii Ukrainy. Jego zdaniem Ukraina powinna być wspierana przez instytucje międzynarodowe, a jej przyszłość nie powinna zależeć od jednostronnej woli Rosji lub innego państwa.

Szef rządu wskazał na potrzebę prowadzenia konsekwentnego dialogu z ukraińskimi władzami i opozycją. Zaznaczył, że nie jest to proste - władze nie dotrzymują zobowiązań, a opozycja jest skłócona i nie reprezentuje jednej opcji.

Zdaniem Tuska, na Ukrainie powinni stale przebywać najwyżsi przedstawiciele UE. W działania powinny być zaangażowane również takie organizacje jak OBWE i Rada Europy.

Kolejną propozycją, przedstawioną przez polskiego premiera, jest mobilizacja europejskich i pozaeuropejskich instytucji finansowych, aby oferta wsparcia finansowego dla Ukrainy była lepsza niż do tej pory. - _ Ważne, aby udzielenie pomocy Ukrainie nie było obwarowane warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej _ - podkreślił Tusk.

Zdaniem Donalda Tuska warto również rozpocząć europejskie rozmowy na temat przyszłej współpracy energetycznej z Ukrainą. Działania takie ograniczyłyby w przyszłości poziom uzależnienia od Rosji.

_ - Nie przeceniajmy kontaktu z prezydentem Janukowyczem _ - powiedział Donald Tusk. Polski premier dodał, że bezpośrednie relacje z ukraińskim premierem wziął na siebie wiele miesięcy temu prezydent Komorowski, z którym Tusk jest w stałym kontakcie.

Donald Tusk tłumaczył również dziennikarzom na konferencji prasowej, że nad całą sytuacją czuwa polski minister spraw zagranicznych.

Premier zatelefonuje do najważniejszych polityków europejskich w prawie Ukrainy. Jak poinformował w Sejmie na konferencji szef rządu, skontaktuje się dziś z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Froncois'em Hollandem oraz szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em.

Od wczoraj sytuacja w Kijowie eskaluje. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku.

Rozmowy opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem zakończyły się bez rezultatu. Janukowycz oskarżył opozycję o próbę przewrotu. Według stanu na godz. 5 rano czasu polskiego w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami MSW w Kijowie śmierć poniosło 25 osób.

O sytuacji na Ukrainie Tusk rozmawiał we wtorek wieczorem z Sikorskim oraz szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Również we wtorek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że próbował skontaktować się telefonicznie z Janukowyczem, ale nie udało się to. Prezydent chciał _ przede wszystkim przestrzec przed działaniami, które prowadziłyby do dalszej eskalacji konfliktu. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy i użycie siły _.

Sankcje powinny objąć też Rosję?

Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że UE powinna rozważyć nie tylko sankcje wobec władz Ukrainy, ale też wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na presję wywieraną przez Moskwę na kraje Partnerstwa Wschodniego.

_ - Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa _ - powiedział Saryusz-Wolski na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz _ już od jakiegoś czasu nie jest (dla UE) partnerem do rozmowy, więc trzeba się zwrócić bezpośrednio do Moskwy _.

Jak tłumaczył, ma na myśli restrykcje, które odpowiadałyby naciskom, jakie Rosja mogłaby wywrzeć na Ukrainę i Mołdawię, aby zniechęcić je do zbliżenia z UE.

_ - Jeśli Rosja zablokuje handel z Ukrainą i Mołdawią, UE powinna zrobić to samo wobec Rosji, broniąc swoich partnerów. Jeśli Rosja zablokuje dostawy gazu, UE powinna zrobić to samo w zakresie energetyki. Jeśli (Rosja) zablokuje przepływ osób z Ukrainą i Mołdawią, Unia powinna zrobić to samo _ wobec Rosji - powiedział Saryusz-Wolski.

_ - UE i USA powinny to rozważyć, szczególnie USA, które tak łatwo zarzucają UE brak aktywności _(w sprawie kryzysu politycznego na Ukrainie) - dodał.

Jego zdaniem osobiste sankcje powinny dotknąć Siergieja Głazjewa, doradcę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. unii celnej, który - jak przypomniał Saryusz-Wolski - wzywał, by siłą rozwiązać problem protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości. Głazjew powinien otrzymać zakaz wjazdu na teren UE, a jego konta w bankach europejskich powinny być zablokowane - powiedział europoseł.

Komentując propozycje Saryusz-Wolskiego, Komisja Europejska oświadczyła, że obecnie żadne sankcje wobec Rosji nie wchodzą w grę.

W czwartek ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają zdecydować na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, czy Unia wprowadzi sankcje wizowe i finansowe wobec odpowiedzialnych za przemoc na Ukrainie. Jak ocenił Saryusz-Wolski, decyzja ta będzie spóźniona.

_ - Myślę, że dochodzimy do porozumienia w sprawie wprowadzenia sankcji. One odniosą swój skutek, ale dzieje się to zbyt późno. Byłyby bardziej skuteczne, gdyby zostały wprowadzone wcześniej _ - ocenił Saruysz-Wolski.

Jak powiedział eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz _ już to sobie skalkulował i wie, że sankcje będą wprowadzone _. - _ Obecnie nie powinniśmy zbytnio koncentrować się na sankcjach, choć przyniosą jakąś moralną satysfakcję _ - dodał.

Polska, Słowacja i Węgry przyjmą na leczenie rannych

Według premiera rozwój wydarzeń na Ukrainie będzie miał wpływ na sytuację w naszym regionie. Podczas wystąpienia w Sejmie Donald Tusk podkreślał, że Polacy mają świadomość, jak dramatyczna historia dzieje się na naszych oczach.

-_ Rosja nie ukrywa, że wywiera presję na Ukrainę - mówi w Sejmie premier Tusk w Sejmie. _ _- _ Być może obserwujemy pierwsze godziny wojny domowej na Ukrainie _ - dodał. _ - Należy wypracować jednolite stanowisko. Głównym celem działań Polski jest doprowadzenie do dialogu wewnętrznego _ - podkreśla premier. _

Szef rządu mówił, że Polsce zależy na Ukrainie w obrębie struktur europejskich.

Donald Tusk podkreślał, że polscy lekarze są gotowi pomóc rannym Ukraińcom.Taką deklarację złożył w Sejmie Donald Tusk. Premier przyznał, że służby w województwie podkarpackim i lubelskim przygotowują się na ewentualne przybycie grup uchodźców.

**Palikot proponuje premierowi powołanie rady kryzysowej ws. Ukrainy**

Powołanie rady kryzysowej ws. Ukrainy działającej przy Radzie Ministrów oraz zorganizowanie nieformalnego spotkania przywódców politycznych m.in. Niemiec, Rosji, Ukrainy i Polski - zaproponował premierowi lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.

W debacie po przedstawieniu w środę w Sejmie przez premiera Donalda Tuska informacji ws. Ukrainy, Palikot powiedział, że klub Twojego Ruchu udziela premierowi poparcia w polityce prowadzonej wobec Ukrainy oraz zgadza się z diagnozą przedstawioną przez Tuska w Sejmie.

Dodał, że rekomenduje szefowi rządu dwa rodzaje działań: powołanie rady kryzysowej działającej przy Radzie Ministrów, skupiającej ludzi z różnych obozów politycznych. Według Palikota rada miałaby wypracować długookresową strategię wobec Ukrainy, a także oddziaływać na bieżący kryzys. W skład rady mieliby wejść - zgodnie z propozycją Palikota - m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier, senator Włodzimierz Cimoszewicz, europoseł Paweł Kowal. Drugą propozycją Palikota jest doprowadzenie do nieformalnego, poza instytucjami, spotkania przywódców politycznych, którzy mogą być szczególnie zainteresowani rozstrzygnięciem spraw na Ukrainie, czyli - jak mówił - Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy i może Stanów Zjednoczonych.

_ To klęska _ unijnej polityki zewnętrznej _ _

_ _

Według eurodeputowanego Pawła Kowala czas na rozmowy z władzami w Kijowie się skończył. Teraz - podkreślał gość radiowej Jedynki - t_ rzeba zadziałać bardziej zdecydowanie, a Polska powinna odegrać szczególną rolę. _ Zdaniem polityka Polski Razem, wspólnota nic nie zrobiła, gdy od miesięcy Rosja szantażowała ekonomicznie Ukraińców. A Moskwa winą za przelew krwi obarcza opozycję i Zachód.

Paweł Kowal uważa, że Polska, jako sąsiad Ukrainy, powinna szczególnie walczyć o demokrację u naszych wschodnich sąsiadów. A polski premier, w interesie naszego bezpieczeństwa, powinien działać ponad podziałami, z politykami wszystkich opcji.

25 ofiar śmiertelnych - to oficjalny bilans ofiar starć w Kijowie między demonstrantami a milicją i siłami specjalnymi, podany przez ukraińskie ministerstwo zdrowia. Według tego samego źródła, w szpitalach ma przebywać 241 osób, w tym 79 milicjantów i 5 dziennikarzy. Tamtejsze MSW podaje z kolei, że wśród zabitych jest 9 funkcjonariuszy milicji.

_ _

Wszystkie te liczby może być zaniżone, bo w chaosie, jaki panuje w stolicy Ukrainy, trudno o szczegółowe i wiarygodne statystyki. Opozycyjne źródła mówią o nawet 60 zabitych i tysiącu rannych.

_ _

Sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski

_ _ Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważana, także dla Polski jako jej sąsiada; na dziś każdy scenariusz jest możliwy - podkreślił ekspert ds. wschodnich z Instytutu Sobieskiego Andrzej Maciejewski. _ __ _ _ _

Maciejewski ocenił, że wydarzenia ostatniej doby świadczą o tym, że sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna i rozwija się dynamicznie. Ekspert uważa, że konflikt na Ukrainie jest poważny także w kontekście Polski, a tym samym, NATO, którego jest członkiem.

_ _ _ - __ To już nie jest kwestia dni, ale godzin. Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Trzeba wziąć pod uwagę ryzyko tego, co się stało na terenie Gruzji, gdzie Rosjanie wkroczyli pod pretekstem ochrony obywateli rosyjskich. Na terenie Ukrainy żyje bardzo duża grupa Rosjan, dlatego ten pretekst jest bardzo realny. Na dziś każdy scenariusz jest możliwy _ - powiedział Maciejewski. _ _

Według eksperta, rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie byłoby ustąpienie którejś ze stron. - W takiej sytuacji możliwe byłyby dwa scenariusze:

_ _ _ - Janukowycz ustępuje, zostają ogłoszone przyspieszone wybory parlamentarne, prezydenckie albo opozycja wycofuje się z Majdanu i oczekuje do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wydaje się jednak, że obecnie ani pierwszy, ani drugi scenariusz nie jest realny. Nie wierzę w to, że społeczeństwo ukraińskie ustąpi, za dużo krwi zostało przelane _ - ocenił. _ _

Zdaniem Maciejewskiego w sprawie Ukrainy Unia Europejska poniosła klęskę, a Polska bez udziału UE nie ma żadnego wpływu na rozwój wydarzeń.

_ _ - _ Nikt nas nie będzie poważnie traktował, przed wszystkim Rosja. Klucze do rozwiązania problemu są dziś w Moskwie i Waszyngtonie _ - dodał. Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/92/m298076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/noc;starc;na;ukrainie;berkut;atakuje;sa;ofiary;i;ranni;janukowycz;odmowil;wstrzymania;sil;bezpieczenstwa,240,0,1479664.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Noc starć na Ukrainie. Są ofiary i ranni. Fiasko rozmów opozycji z Janukowyczem Janukowycz oskarża opozycję o próbę dokonania przewrotu. Stawia twarde ultimatum. [ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m297667.jpg ) ]
(http://news.money.pl/artykul/ukraina;opozycja;formuje;alternatywny;rzad,96,0,1479008.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina: Opozycja formuje alternatywny rząd Ukraińska opozycja przystępuje do formowania alternatywnego rządu, którego zadaniem będzie m.in. doprowadzenie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m294607.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ukraina;demonstranci;opuszczaja;ratusz;w;kijowie,29,0,1478941.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Demonstranci opuszczają ratusz w Kijowie To odpowiedź na zwolnienie uczestników protestów, zatrzymanych i aresztowanych wcześniej za udział w zamieszkach w stolicy i innych miastach. [ ( http://static1.money.pl/i/h/13/m296973.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sytuacja;na;ukrainie;amnestia;juz;dziala,24,0,1477144.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sytuacja na Ukrainie. Amnestia już działa Prokuratura w Kijowie umorzyła śledztwo w sprawie osób podejrzanych o wydanie nakazu rozpędzenia protestu zwolenników integracji europejskiej Ukrainy na Majdanie. [ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m296631.jpg )
] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jaceniuk;zada;aby;zwolniono;wszystkich;dzialaczy;do;jutra,87,0,1476183.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jaceniuk żąda wypuszczenia więźniów 61 uczestników zamieszek w Kijowie i w innych ukraińskich miastach nadal pozostaje za kratami. _ _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)