Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo zamówień publicznych do zmiany. Oto propozycje

0
Podziel się:

Celem nowelizacji jest zaostrzenie sankcji wobec nierzetelnych wykonawców. Łatwiej jednak będzie się od takiej decyzji odwołać.

Prawo zamówień publicznych do zmiany. Oto propozycje
(Reporter Poland)

Senacka komisja gospodarki narodowej zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do noweli ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Najważniejsza z nich daje wykonawcy możliwość odwołania się od wykluczenia z przetargu.

Proponowana poprawka zwiększa możliwość weryfikacji wykonawcy przez zamawiającego, a jednocześnie daje wykonawcy możliwość odwołania się, jeśli zostanie z przetargu wykluczony.

_ - Chodzi o to, aby mieć kontrolę nad tym, kto będzie wykonywał inwestycję. Żeby już podczas przygotowania przetargu były zaznaczone, jakie kryteria i jakie dokumenty musi spełnić wykonujący, aby można było ocenić jego rzetelność _ - uzasadniał swoją poprawkę senator Andrzej Owczarek (PO).

Wykluczona z przetargu firma będzie miała prawo odwołać się od decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej lub do sądu, jeśli uzna, że została potraktowana w sposób niesprawiedliwy - powiedział senator.

Pozostałe zgłoszone przez członków komisji poprawki (około trzydziestu) miały charakter legislacyjno-techniczny.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi została przygotowana przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Głównym celem regulacji było wprowadzenie w polskim prawie zapisów tzw. dyrektywy obronnej UE. Chodzi o dyrektywę dotyczącą zamówień publicznych na broń, amunicję i materiały (i związane z nimi roboty budowlane i usługi) do celów obronności, a także zamówień publicznych na szczególnie newralgiczne dostawy, roboty budowlane i usługi do celów bezpieczeństwa.

Celem nowelizacji jest także zaostrzenie sankcji wobec nierzetelnych wykonawców. Chodzi o to, aby z postępowania o udzielenie zamówienia byli wykluczani ci przedsiębiorcy, którzy wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowa autostrad stanie przez nowe prawo? Do wielu planowanych kontraktów drogowych może w najbliższych latach w ogóle w Polsce nie dojść.
Nowy bat na nierzetelnych wykonawców Posłowie przegłosowali też odświeżone przepisy ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Firmy w strachu przed zmianami w prawie Dziś Sejmowa Komisja Gospodarki przedstawi sprawozdanie o rządowym projekcie zmian Prawa zamówień publicznych.
prawo zamówień publicznych
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)