Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo prasowe w Polsce. PSL proponuje zmiany

0
Podziel się:

PSL chce doprecyzować sporne pojęcia w prawie prasowym, ale żadnego z nich nie usuwać.

Prawo prasowe w Polsce. PSL proponuje zmiany
(Reporter)

PSL przekaże dziś szefowi senackiej Komisji Ustawodawczej Piotrowi Zientarskiemu (PO) swój projekt zmian w Prawie prasowym. Według ludowców ich projekt da Senatowi możliwość _ wyjścia z twarzą _ z konfliktu wokół senackich propozycji dotyczących odejścia od sprostowań.

Rzecznik klubu PSL Krzysztof Kosiński (na zdj.) ocenił, że projekt PSL umożliwi - jak to określił - _ nadgorliwemu _ Senatowi wycofanie się z własnych, oprotestowanych przez media propozycji.

Dziś o godzinie 18 ma odbyć się wspólne posiedzenie senackich komisji: kultury i środków przekazu, praw człowieka ustawodawczej; przeprowadzą pierwsze czytanie senackiego projektu zmian w Prawie prasowym.

Wczoraj w największych polskich tytułach prasowych opublikowano apel pod hasłem _ Senat zabija prasę _. Redaktorzy naczelni, którzy podpisali się pod nim, ocenili, że _ wolność słowa jest zagrożona przez projekt nowelizacji prawa prasowego, rodzący się w Senacie _.

Proponowana przez senacką Komisję Ustawodawczą nowelizacja Prawa prasowego zakłada, że na publikacje prasowe będzie można reagować tylko w formie odpowiedzi (projekt rezygnuje ze sprostowań). Tak jak dziś, odpowiedź miałaby być publikowana bezpłatnie i nie mogłaby przekraczać dwukrotnej objętości fragmentu materiału prasowego, którego dotyczy. Odpowiedź miałaby jednak odnosić się nie - jak dziś - do _ stwierdzeń zagrażających dobrom osobistym _, ale do _ faktów podanych w materiale prasowym _ oraz _ zawartych w nim ocen _.

Redaktorzy naczelni, którzy podpisali apel do senatorów, zwracają uwagę na ryzyko nadużywania odpowiedzi w formule proponowanej w senackim projekcie. _ Nietrudno sobie wyobrazić konsekwencje: gazety zapełniłyby się odpowiedziami polityków, biznesmenów, artystów skrytykowanych przez dziennikarzy czy z innych powodów niezadowolonych z opublikowanych artykułów. Działy PR i marketingu firm nauczyłyby się wykorzystywać instytucję odpowiedzi do zamieszczania bezpłatnych reklam. Gazety prawicowe musiałyby publikować jako odpowiedzi artykuły polityków lewicy i odwrotnie - pisma lewicowe krytykowanych przez nie ideologów prawicy _ - alarmują naczelni.

Ludowcy chcą zachować zarówno sprostowania jak i odpowiedzi. W swoim projekcie doprecyzowują ich definicje.

Sprostowanie definiowane jest przez PSL jako _ rzeczowe i odnoszące się do faktów oświadczenie osoby lub jednostki zawierające zaprzeczenie informacji nieprawdziwej lub korektę informacji nieścisłej zawartej w prasie _, podczas gdy odpowiedź to _ mające charakter polemiczny oświadczenie osoby lub jednostki prezentujące odmienne stanowisko względem informacji zawartej w prasie _.

_ W razie wątpliwości związanych z kwalifikacją tych oświadczeń na podstawie ich treści redaktor naczelny opublikuje oświadczenie jako sprostowanie albo odpowiedź, kierując się jego nazwą. W razie niemożliwości rozstrzygnięcia wątpliwości na podstawie nazwy redaktor naczelny opublikuje oświadczenie jako sprostowanie _ - czytamy w projekcie Stronnictwa.

Zgodnie z projektem _ osoba udzielająca informacji autoryzuje wypowiedź niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 dnia w odniesieniu do dzienników lub 2 dni w odniesieniu do czasopism, chyba że strony ustaliły inaczej _. W przypadku nieautoryzowania wypowiedzi w tych terminach uznaje się, że wypowiedź uzyskała zgodę na publikację.

Ludowcy proponują też, aby zastrzec w ustawie, że nie stanowi autoryzacji _ przedstawienie nowych pytań _, ani _ przedstawienie nowych odpowiedzi _.

Pod koniec kwietnia PSL skierowało list do mediów, w którym zaprasza na konsultacje w sprawie zmian w Prawie prasowym. List podpisali wicepremier Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak i szef klubu PSL Jan Bury.

Konferencja konsultacyjna w sprawie zmian w Prawie prasowym ma odbyć się 17 maja w Sejmie. PSL zaprasza na nią media, organizacje zrzeszające dziennikarzy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką Prawa prasowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, co czuła Anna Kalata kiedy kusił ją Pawlak Była minister w rządzie Jarosława Kaczyńskiego wraca do polityki.
Senat zabija prasę? "Burza w szklance wody" Kontrowersyjny projekt wprowadza konieczność publikacji odpowiedzi prasowej zamiast sprostowania.
W tej ustawie Polską wciąż jest Ludowa Nowe zasady dotyczące autoryzacji, doprecyzowanie definicji sprostowania oraz skrócenie terminu jego publikacji - to niektóre z zapisów projektu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)