Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo prasowe w Polsce. Od dziś za to grozi tylko grzywna

0
Podziel się:

Trybunał zasygnalizował też, że polskie prawo prasowe z 1984 r. nie jest dostosowane do współczesności.

Prawo prasowe w Polsce. Od dziś za to grozi tylko grzywna
(DRB62/CC/Flickr)

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawa prasowego zakładającą, że niedopełnienie obowiązku rejestracji czasopism nie będzie już występkiem zagrożonym grzywną lub karą ograniczenia wolności, a wykroczeniem karanym grzywną.

Głosowało 443 posłów; za przyjęciem nowelizacji było 437; przeciwko 2 posłów, a wstrzymało się 4.

Projekt nowelizacji prawa prasowego przygotował Senat. Za wydawanie czasopisma bez rejestracji przewiduje się tylko grzywnę.

Tym samym zmieniona zostanie kwalifikacja prawna czynu - niedopełnienie rejestracji nie będzie już - jak do tej pory - występkiem zagrożonym grzywną lub karą ograniczenia wolności, lecz jedynie wykroczeniem, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Potrzeba zmiany ustawy Prawo prasowe wynika z obowiązku dostosowania przepisów do rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna jest zbyt surowa.

Za zgodną z konstytucją uznano natomiast obowiązkową rejestrację czasopism przez sąd, ponieważ dokonanie rejestracji nie jest uciążliwe. Według TK ustawodawca może ten obowiązek zabezpieczyć sankcją, ale nie karną, bo nie jest w tej sytuacji konieczna.

Trybunał zasygnalizował też, że polskie prawo prasowe z 1984 r. nie jest dostosowane do współczesności.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t240877.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pakt;fiskalny;rozprawa;prawdopodobnie;jesienia,54,0,1290550.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pakt fiskalny w Trybunale. Rozprawa już... Prawdopodobnie najpierw odbędzie się rozprawa rozpoznawcza, a sam wyrok może zapaść w późniejszym terminie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t222565.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwrot;kosztow;sadowych;wazne;orzeczenie;trybunalu;konstytucyjnego,215,0,1264343.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Sąd powinien zwrócić opłatę sądową zawsze, gdy po rozpatrzeniu skargi uchyli orzeczenie referendarza, a nie tylko wtedy, gdy stwierdzi, że referendarz dopuścił się oczywistego naruszenia prawa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t86743.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;o;opakowaniach;przyjeta;usprawni;recykling,131,0,1303427.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sejm zajął się śmieciami. Ustawa przeszła Posłowie uchwalili dzisiaj ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)