Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo budowlane w Polsce. Ma być łatwiej

0
Podziel się:

Projekt noweli prawa budowlanego, przygotowany przez resort infrastruktury i rozwoju, ma uprościć procedury administracyjne i przyspieszyć uzyskiwanie zgód na użytkowanie.

Prawo budowlane w Polsce. Ma być łatwiej
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Uproszczeniem prawa budowlanego, tak by łatwiej było prowadzić budowę m.in. domów jednorodzinnych, a także propozycjami zmian w ustroju sądów powszechnych i wojskowych zająć ma się we jutro rząd.

Projekt noweli Prawa budowlanego, przygotowany przez resort infrastruktury i rozwoju, ma uprościć procedury administracyjne i przyspieszyć uzyskiwanie zgód na użytkowanie. Zmiany - jak zakładają autorzy projektu - mają zmniejszyć obciążenia administracyjne inwestorów budowlanych i przyspieszyć proces uzyskiwania zgody na budowę.

Projektowana nowela zakłada zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do domów jednorodzinnych, _ których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane _. Obowiązek uzyskania pozwolenia w takich przypadkach - według projektu - ma być zastąpiony zgłoszeniem z projektem budowlanym.

Rozszerzony zostaje także katalog obiektów budowlanych oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy - znalazły się w nim m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego.

Projekt znosi także obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Rząd ma zająć się także projektami nowel ustaw o ustroju sądów, które zakładają m.in. zmianę zasad delegowania sędziów, ograniczenie czasu delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości i doprecyzowanie przepisów o nadzorze ministra nad działalnością sądów.

Projekty mają stanowić wykonanie ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa TK ocenił powierzenie ministrowi sprawiedliwości prawa do nadzoru nad działalnością administracyjną sądów i wskazał, że wprowadzenie do systemu sądownictwa organu, jakim jest dyrektor sądu, stanowi urzeczywistnienie idei menedżerskiego zarządzania sądami i ma na celu odciążenie prezesa sądu od niektórych obowiązków administracyjnych.

KRS wskazywała, że nadzór ministra nad sądami jest zbyt szeroki. TK uznał, że konstytucję naruszyły niektóre ze szczegółowych przepisów tej nowelizacji odnoszące się m.in. do relacji między ministrem sprawiedliwości a prezesami i dyrektorami sądów. Ponieważ wejście w życie wyroku w tym zakresie TK odroczył o 18 miesięcy, rząd przygotował właśnie nowelę precyzującą te ustawowe zapisy.

Kierowane właśnie na posiedzenie rządu projekty nowelizacji ustaw Prawo o ustroju sądów powszechnych i Prawo o ustroju sądów wojskowych wprowadzają też upoważnienia dla ministra sprawiedliwości do określenia właściwości sądów powszechnych w sprawach z zakresu prawa prasowego, prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz spraw z dziedziny ksiąg wieczystych.

Nowelizacje wprowadzają też zasadę, że za podanie fałszywych informacji w oświadczeniu majątkowym grozi odpowiedzialność karna, stanowić to też ma powód do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Inne zmiany w nowelizacji dotyczą obowiązków ministra sprawiedliwości związanych z informatyzacją i obsługą informatyczną sądów oraz wprowadzenia zmian związanych z informatyzacją wymiaru sprawiedliwości do ustawy o prokuraturze i Kodeksu postępowania karnego.

Rada Ministrów debatować będzie także nad senackim projektem nowelizacji ustawy o odpadach, która przewiduje wprowadzenie obowiązku sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Mają one być uzupełnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami.

Celem planów inwestycyjnych ma być wskazanie infrastruktury niezbędnej do osiągnięcia zgodności z unijnymi dyrektywami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, w tym wdrożenia hierarchii sposobów postępowania z odpadami, osiągnięcia wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

Rząd zajmie się także projektem zmian w uchwale w sprawie _ Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 _ oraz priorytetami w zarządzaniu podmiotami nadzorowanymi przez ministerstwo skarbu do roku 2015.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci wycenili akcje Dom Development Analitycy DM BOŚ w raporcie z 8 lipca obniżyli cenę docelową akcji Dom Development do 46 zł z 49,80 złotego.
Analitycy prognozują zyski Dom Development Dom Development jest największą pod względem kapitalizacji spółką z segmentu deweloperów mieszkaniowych notowaną na GPW.
Dom Development podał dane o sprzedaży mieszkań Dom Development sprzedał netto w drugim kwartale 2014 roku 463 mieszkania, a przekazał 450 lokali.
prawo budowlane
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)