Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo karne w Polsce. Resort sprawiedliwości o nowelizacji

0
Podziel się:

To najobszerniejsza i najdonioślejsza w skutkach nowelizacja przepisów od czasów uchwalenia kodeksu w 1997 roku.

Prawo karne w Polsce. Resort sprawiedliwości o nowelizacji
(Paweł Kozioł/Reporter)

Wczoraj wieczorem Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego. To najobszerniejsza i najdonioślejsza w skutkach nowelizacja przepisów od czasów uchwalenia kodeksu w 1997 roku - podkreśla resort sprawiedliwości w wydanym dziś komunikacie. Zmianie ulegną zasady wymiaru kary oraz hierarchii kar.

Głównym celem nowelizacji jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Dotyczy to w szczególności ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. Kara zawieszona, orzekana w Polsce w sześciu na dziesięć przypadków, nie pełni funkcji odstraszającej i wychowawczej.

Lepsze efekty w tym względzie przynoszą sankcje wolnościowe - uważają eksperci z ministerstwa sprawiedliwości i wśród nich wymieniają grzywny bądź kary ograniczenia wolności.

Kara pozbawienia wolności będzie zarezerwowana dla bardzo poważnych przestępstw albo dla sprawców, którzy nie rokują poprawy. Karę ograniczenia wolności będzie można łączyć np. z systemem dozoru elektronicznego. Zostanie też wprowadzona możliwość orzekania kary mieszanej, tj. krótkoterminowej kary pozbawienia wolności połączonej z karą ograniczenia wolności.

Zwiększona ma także zostać skuteczność grzywien - ma temu służyć obowiązkowe wpisanie osoby zalegającej z wpłatą do rejestru dłużników.

Wprowadzono też surowszą karę za tzw. przestępczość _ ciężką _. Grożącą dotychczas maksymalną karę 15 lat pozbawienia wolności zwiększono do 20 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Franciszkanie toną w długach. Proszą o pomoc W liście zamieszczonym na stronie internetowej zakonu i rozpowszechnionym przez media ojciec Perry poinformował, że Kuria generalna franciszkanów, mająca siedzibę w Rzymie, boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi.
Kąpiel więźnia raz w tygodniu. By było taniej _ Ograniczenie ciepłej kąpieli nie ma przysparzać im dodatkowych cierpień _ - tłumaczy resort sprawiedliwości.
_ Surowość kar nie odstrasza przestępców _ Kara częściej widziana jest jako odpłata za dokonane czyny, a nie jako środek dający szansę na poprawę i powrót do społeczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)