Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy RP: trzeba zwrócić uwagę na jakość świadczeń zdrowotnych

0
Podziel się:

Według nich potrzebna jest m.in. ustawa o jakości w ochronie zdrowia.

Pracodawcy RP: trzeba zwrócić uwagę na jakość świadczeń zdrowotnych
(Bartosz Krupa/East News)

Jakość świadczeń zdrowotnych powinna znaleźć się w centrum uwagi szefa resortu w 2013 r. przy podejmowaniu decyzji dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia - uważają Pracodawcy RP. Według nich potrzebna jest m.in. ustawa o jakości w ochronie zdrowia.

_ - Zdecydowane otwarcie się na jakość w ochronie zdrowia, jej promocja, wsparcie finansowe oraz umożliwienie pacjentowi podejmowania świadomych decyzji leczniczych stanowią warunek uporządkowania systemu opieki zdrowotnej _ - podkreślił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Wyraził nadzieję, że resort zdrowia w 2013 r. przygotuje projekty ustaw m.in. o jakości w ochronie zdrowia, o decentralizacji NFZ, o zdrowiu publicznym, o dodatkowych ubezpieczeniach. Ocenił, że _ rok 2012 - to rok stracony _.

Według Pracodawców RP, to jakość opieki dla pacjenta, a nie forma własności szpitala powinna być głównym kryterium podziału środków publicznych na ochronę zdrowia pomiędzy placówki publiczne oraz szpitale prywatne.

Pracodawcy RP oczekują ponadto przygotowania rozwiązań w związku z wejściem w życie od października 2013 r. unijnej dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej zakładającej swobodny przepływ pacjentów i usług medycznych. Przypominają, że dyrektywa wymaga m.in. stworzenia portali Narodowych Punktach Informacyjnych, aby pacjenci mieli dostęp do informacji o jakości.

_ - Już jesteśmy spóźnieni z wdrażaniem takiego Narodowego Punktu Informacyjnego _ - ocenił ekspert ds. gospodarki zdrowotnej Pracodawców RP Robert Mołdach.

Według niego zadaniem takiego portalu, gdzie znalazłyby się informacje o szpitalach; jakości usług oraz dostępności, jest przyciąganie pacjentów zagranicznych, ponieważ Polska ma na tle Unii Europejskiej konkurencyjne ceny usług medycznych. _ Pacjenci będą jednak oczekiwać przejrzystych informacji o jakości świadczonych usług w poszczególnych placówkach _ - dodał.

Pracodawcy RP wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych (OSSP) postanowili wystąpić z własną inicjatywą utworzenia systemu informowania o jakości w ochronie zdrowia, który ma być skierowany głównie do szpitali prywatnych. Zamierzają przygotować kryteria oceny jakości uwzględniające np. stosowane technologie medyczne, leczenia powikłań, holistyczną perspektywę w postępowaniu klinicznym. Chcą utworzyć portal informacyjny oraz przyznawać specjalne emblematy, które ułatwią pacjentowi dokonanie świadomego wyboru placówki.

Eksperci Pracodawców RP zwracali uwagę na rolę szpitali prywatnych w systemie ochrony zdrowia. Według prezesa Centrum Kardiologii Józefów Jarosława Pinkasa _ szpitali prywatnych nie stać na brak jakości, na powikłania, na robienie byle jak, byle czym _. Ocenił, że są one korzystne dla systemu, ponieważ nie generują długów dla budżetu tak jak placówki publiczne, wydatki na inwestycje pochodzą z prywatnej kieszeni, a ponadto wprowadzają nowoczesne rozwiązania".

_ Szpitale prywatne otrzymują kontrakty z NFZ na ok. 2 mld zł rocznie, co stanowi zaledwie ok. 3 proc. z całego budżetu NFZ wynoszącego 64 mld zł _ - mówił wiceprezes OSSP, dyrektor kliniki Okulus Krzysztof Macha. Dodał, że _ małe prywatne szpitale oferują szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta procedury, a ponadto potrafią leczyć taniej niż publiczne duże placówki. Jak wyjaśnił, jest to możliwe m.in. dzięki stosowaniu outsourcingu na wiele procedur nie medycznych, np. księgowość. _

_ _

_ - Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w październiku 2012 r. przedstawił plany reorganizacji systemu ochrony zdrowia. Zapowiedział decentralizację NFZ polegającą na zlikwidowaniu centrali Funduszu oraz wzmocnieniu i uniezależnieniu regionów. Resort planuje też wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych. _Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur" - zapowiadał wówczas Arłukowicz.

Resort planuje w 2013 r. przygotować ponadto projekty ustaw m.in. o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Minister zapowiadał też zmiany zasad kontraktowania z NFZ tak, aby premiować świadczeniodawców zapewniających kompleksową opiekę. _ - Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń _ - mówił Arłukowicz pod koniec ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Oddział medycyny paliatywnej i leczenia bólu musi zostać O interwencję w sprawie likwidacji oddziałów medycyny paliatywnej i leczenia bólu w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie zaapelowały organizacje pozarządowe.
Wycena świadczeń pediatrycznych do zmian - _ Procedury pediatryczne nie są wycenione w sposób prawidłowy, w przyszłym roku zamierzamy to zmienić _ - powiedział minister zdrowia.
Arłukowicz w 5 krokach chce naprawić system Likwidacja centrali NFZ i powołanie nowoczesnej agencji do wyceny procedur - to m.in. plany ministerstwa zdrowia, które przedstawił szef resortu Bartosz Arłukowicz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)