Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poszukiwania samolotu AirAsia wznowiono

0
Podziel się:

Władze Indonezji zapowiedziały przegląd działalności indonezyjskiej filii AirAsia.

Poszukiwania samolotu AirAsia wznowiono
(PAP/EPA)

Szef indonezyjskiej agencji ratowniczej Bambang Soelistyo wyraził przypuszczenie, że zaginiony samolot AirAsia ze162 osobami na pokładzie prawdopodobnie spadł do morza. Władze Indonezji zapowiedziały przegląd działalności indonezyjskiej filii AirAsia.

- _ Na podstawie posiadanych przez nas informacji oraz dokonanej ich oceny przypuszczamy, że doszło do katastrofy na morzu. Samolot może być na dnie morza _ - powiedział Soelistyo na konferencji prasowej.

_ To jest ocena wstępna, która może ulec zmianie w miarę badania rezultatów poszukiwań _ - zastrzegł. Zwrócił też uwagę, że Indonezja nie posiada niezbędnych możliwości technicznych aby wydobyć samolot z dna morza, takich jak np. podwodnych robotów.

_ Biorąc pod uwagę nasze braki w dziedzinie technologii, współpracuję z naszym ministrem spraw zagranicznych aby umożliwić wypożyczenie odpowiednich środków technicznych od krajów, które zaoferowały pomoc. Chodzi tu o Zjednoczone Królestwo, Francję i Stany Zjednoczone _ - powiedział.

Indonezyjski minister transportu Ignatius Jonan zapowiedział zbadanie całej działalności indonezyjskiej filii AirAsia, której 49 proc. akcji posiada malezyjska centrala przewoźnika. Celem tego posunięcia ma być poprawa stanu bezpieczeństwa lotów.

Samolot był sprawny?

Należący do linii AirAsia Airbus A320-200 to, jak na standardy lotnicze, maszyna niewysłużona. Samolot dostarczono malezyjskiemu przewoźnikowi w 2008 roku.

Producent zaginionej maszyny koncern Airbus poinformował, że od tego czasu samolot znajdował się w powietrzu przez 23 000 godzin, odbywając 13 600 lotów. Według standardów lotniczych dane te świadczą o wieku maszyny w przedziale między 6, a 7 lat, przy założeniu, że byłaby ona wykorzystywana przez 25 lat.

Na malezyjskim airbusie średnio wykonywano 6 lotów dziennie. Władze malezyjskiego przewoźnika poinformowały, że po raz ostatni samolot przechodził przegląd techniczny 16 listopada.

Obecnie na świecie użytkowanych jest ponad 6000 maszyn typy A320-200. Wykorzystywane są głównie na krótkich trasach. Airbus linii AirAsia zaginął 40 minut po starcie z indonezyjskiego miasta Surabaya. Kolejną godzinę od miejsca ostatniego kontaktu znajdował się jego port docelowy - Singapur.

Trwa akcja poszukiwawcza

Władze indonezyjskie wznowiły dziś nad ranem, czasu miejscowego, poszukiwania samolotu. Maszyna leciała z Surabaji (Indonezja) do Singapuru. W poszukiwaniach samolotu uczestniczy 12 jednostek indonezyjskiej marynarki wojennej, 5 samolotów, 3 śmigłowce. Dołączyły do nich statki i samoloty z Singapuru, Malezji i Australii. Swoją pomoc zaoferowały też Stany Zjednoczone, Chiny Wielka Brytania, Indie i Korea Południowa.

Airbus A320 należący do taniego przewoźnika AirAsia zniknął z radarów o godz. 6.17 (0.17 czasu polskiego) w niedzielę, lecąc w gęstych chmurach burzowych z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru. W momencie utraty łączności samolot znajdował się najprawdopodobniej nad Morzem Jawajskim, między wyspami Borneo i Jawa.

Akcję ratunkowo-poszukiwawczą utrudniało w niedzielę duże zachmurzenie i deszcz. Poszukiwania przerwano po zapadnięciu ciemności.

Według AirAsia na pokładzie znajdowało się 155 pasażerów i siedmioro członków załogi. 157 osób to Indonezyjczycy, 3 obywatele Korei Południowej i po jednej osobie z Singapuru i Malezji. Na pokładzie było 16 dzieci i niemowlę.

Jest to kolejna tragedia, która dotknęła w br. afiliowanych w Malezji przewoźników lotniczych. Wciąż nie wyjaśniono okoliczności zaginięcia samolotu Malaysia Airlines w marcu i zestrzelania innego samolotu tego przewoźnika w lipcu nad wschodnią Ukrainą.

Czytaj więcej w Money.pl
Rodziny ofiar zaginionego MH370 pobite Od prawie dwóch tygodni codziennie przychodzą pod pekińskie biuro przewoźnika. Stamtąd jednak trafiają do aresztu
Zaginiony samolot AirAsia. Dramat pasażerów i rodzin
ONZ przejmie śledztwo ws. boeinga? Wniosek o wyznaczenie specjalnego przedstawiciela ONZ, który przejąłby dochodzenie, wystosowała firma prawniczą reprezentującą 20 osób. Zarzucają one władzom, że nie zdołały wszcząć postępowania sądowego w celu ścigania winnych.
Już pół roku szukają malezyjskiego Boeinga Ponad 30 krewnych pasażerów zaginionego samolotu linii Malaysia Airlines zebrało się w poniedziałek przed jedną ze świątyń w Pekinie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)