Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie przeciwko utrzymaniu 37 proc. ulgi na przejazdy

0
Podziel się:

Ulga na przejazdy dla wszystkich nauczycieli powinna zostać obniżona z 37
do 33 proc. - uznano w Sejmie.

Posłowie przeciwko utrzymaniu 37 proc. ulgi na przejazdy
(pkp.pl)

Ulga na przejazdy dla wszystkich nauczycieli powinna zostać obniżona z 37 do 33 proc. - uznały sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego. Mniejsza ulga znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów.

Zgodnie z projektem nowelizacji, zniżką na przejazdy - obok nauczycieli uczących w szkołach i nauczycieli akademickich - mają zostać objęci także nauczyciele przedszkoli. Jednocześnie obecna ulga wynosząca 37 proc. ma zostać obniżona dla wszystkich nauczycieli do 33 proc. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Projekt nowelizacji stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawnego do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał uznał, że przepisy dotyczące ulg dla nauczycieli, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją. Projekt nowelizacji przygotował Senat.

Propozycja obniżenia wysokości ulgi jest krytykowana przez SLD, PiS i Solidarną Polskę. W środę podczas drugiego czytania projektu nowelizacji przedstawiciele tych klubów złożyli poprawki zmierzające do zachowania obecnej wysokości ulgi.

Rekomendując swoją poprawkę Artur Ostrowski (SLD) powiedział, że Trybunał w swoim orzeczeniu nie odniósł się w ogóle do wysokości ulgi, stąd - jego zdaniem - projekt noweli wychodzi poza materię, którą miał uregulować. Z kolei Dariusz Piontkowski (PiS) zauważył, że nauczyciele przedszkoli, których jest około 60 tys., stanowią tylko 3 promile wszystkich uprawnionych do zniżek na przejazdy.

Połączone komisje: edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w czwartek negatywnie zaopiniowały wszystkie poprawki.

Za poparciem poprawki SLD było 12 posłów, 15 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Poprawki PiS poparło 14 posłów, 19 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Za poprawką Solidarnej Polski było 15 posłów, 19 - przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W czerwcu podczas pierwszego czytania projektu senator Grażyna Sztark (PO) zaznaczyła, że były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. Senator poinformowała, że w wyniku konsultacji z rządem wybrano trzeci wariant. Podała, że objęcie nauczycieli przedszkoli ulgą na przejazdy bez zmniejszenia wysokości ulgi dla całej grupy nauczycieli kosztowałoby budżet państwa dodatkowo ponad 37 mln zł. Trzeci wariant zaproponowany przez Senat spowoduje, że ze zmianą przepisów nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszty dla budżetu.

W środę wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski powtórzył, że objęcie wszystkich nauczycieli ulgą, bez zmniejszenia jej wysokości oznacza dodatkowy koszt wysokości ponad 37 mln zł. Jednocześnie przyznał, że nauczyciele faktycznie korzystający z ulgi, to niewielka grupa.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)