Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie PiS stracą swoje mandaty

0
Podziel się:

Prokuratorzy pójdą do sądu. Konstytucjonaliści są zgodni w tej sprawie.

Posłowie PiS stracą swoje mandaty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zdecydował, że wygasza mandaty dwóch posłów PiS: Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. Oni sami nie odpuszczają i zamierzają walczyć o swoje w sądzie.

Aktualizacja 20:34

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że _ do 26 października posłowie-elekci, byli zobowiązani przekazać na ręce marszałka Sejmu oświadczenia o złożeniu rezygnacji ze stanowiska lub funkcji, których nie można łączyć z mandatem posła _. _ Posłowie mogli też skorzystać z prawa zrzeczenia się mandatu poselskiego _ - czytamy w komunikacie. _ Posłowie elekci Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski nie złożyli w powyższym terminie rezygnacji ze stanowiska prokuratora _ - zaznaczono. Kancelaria podkreśla, że zgodnie z art. 103 konstytucji _ prokurator nie może sprawować mandatu posła _. Obaj zapowiadają odwołanie do Sądu Najwyższego.

Prokurator Dariusz Barski powiedział, że decyzje marszałka zna od dwóch tygodni i nie jest ona zaskoczeniem. _ - Złożę odwołanie w sądzie, jestem to winny swoim wyborcom - _ zapowiada

POSŁUCHAJ DARIUSZA BARSKIEGO:

W ocenie Święczkowskiego, decyzja Schetyny nie służy demokracji. _ Swoją decyzją marszałek pozbawił ponad 29 tys. wyborców ich przedstawicieli _ - powiedział. Zapowiedział odwołanie się do Sądu Najwyższego, bo - jak dodał - _ jest to winien swoim wyborcom _.

Prokuratorzy mają na odwołanie trzy dni. Barski i Święczkowski utrzymują, że nie ma podstaw prawnych do wygaszenia im poselskich mandatów. I wskazują na na art. 65a ustawy o prokuraturze, według którego, prokurator w stanie spoczynku nie musi się zrzekać swojego stanowiska, jeśli zostanie wybrany posłem.

Powołują się na innych parlamentarzystów, którzy byli w podobnej sytuacji i nikt nie wygaszał im mandatów. Chodzi o sędzię w stanie spoczynku Annę Kurską, która była senatorem PiS w V i VI kadencji.

_ Konstytucja nie rozróżnia czynnego prokuratora i prokuratora w stanie spoczynku - _ podkreślił w rozmowie z dziennikarzami konstytucjonalista, prof. Piotr Winczorek. Podobnego zdania jest konstytucjonalista profesor Marek Chmaj

_ - Konstytucja nie rozróżnia prokuratorów w stanie spoczynku i innych. Prokurator to prokurator. Jest różnica w ich położeniu, ale nie jest to różnica aż tak zasadnicza, żeby można było powiedzieć, że to są dwa różne typy prokuratorów _ - tłumaczy prof. Winczorek.

Prof. Chmaj nie daje prokuratorom dużych szans na wygraną. _ - Kodeks wyborczy, wskazuje za konstytucją, że nie mogą oni pełnić funkcji posła. Sprawa jest jednoznaczna - przegrają w sądzie - _mówi Chmaj.

POSŁUCHA PROF. MARKA CHMAJA:

Prof. Winczorek dodaje, że prokurator w stanie spoczynku _ poza tym, że pobiera uposażenie i to na wysokim poziomie, grubo wyższym niż każda inna emerytura obliczana według ogólnych zasad, objęty jest immunitetem prokuratorskim, zasadą odpowiedzialności dyscyplinarnej, musi dbać o godność urzędu _.

W ocenie konstytucjonalisty _ sytuacja prokuratora w stanie spoczynku, poza tym, że nie wykonuje urzędowych czynności, jest bardzo podobna do sytuacji prokuratora w ogóle _.

Jak podkreślił, jest zakaz łączenia urzędu prokuratorskiego z mandatem parlamentarzysty i _ taka osoba musi wybrać, co woli _.

_ - Jeżeli marszałek Sejmu zdecyduje o wygaszeniu mandatu, oni będą się bronić. Odwołanie do Sądu Najwyższego jest dość oczywiste _ - dodał prof. Winczorek.

Zgodnie z art. 103 konstytucji, mandatu posła nie można łączyć z funkcją prezesa NBP, prezesa NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta lub z zatrudnieniem w administracji rządowej. Mandatu poselskiego nie może sprawować też sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa.

Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy: w Kancelarii Sejmu, w Kancelarii Senatu, w Kancelarii Prezydenta, w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, w Najwyższej Izbie Kontroli, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w Krajowym Biurze Wyborczym, w Państwowej Inspekcji Pracy, w administracji rządowej i samorządu terytorialnego i nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury, a także nie mogą pełnić zawodowej służby wojskowej.

Kodeks wyborczy stanowi, że postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła wraz z uzasadnieniem doręcza się posłowi _ niezwłocznie _. Od postanowienia przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego w terminie 3 dni od jego doręczenia. Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozpatruje odwołanie i orzeka w terminie 7 dni w postępowaniu nieprocesowym.

Pierwsze posiedzenie Sejmu, na którym posłowie składają ślubowanie zaplanowane jest na 8 listopada. Jeśli do tego czasu Sąd Najwyższy nie wydałby orzeczenia, wówczas decyzję o tym, czy Barski i Święczkowski złożą ślubowanie będzie musiał podjąć marszałek senior, który - zgodnie z regulaminem Sejmu - przeprowadza _ złożenie ślubowania poselskiego _. Marszałkiem seniorem VII kadencji będzie Józef Zych (PSL).

W ocenie Zycha w momencie, gdy marszałek Sejmu wygasił mandaty, Barski i Święczkowski nie są nawet posłami elektami i _ nie ma mowy _, by złożyli ślubowanie poselskie przed rozstrzygnięciem sprawy przez Sąd Najwyższy.

O awanturze o _ _ prokuratorskie _ _mandaty czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t91803.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/swieczkowski;i;barski;nie;zmieniaja;zdania,30,0,952094.html) Dwaj posłowie PiS-u stracą mandat? Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski nie zmienili zdania - nie rezygnują z mandatu posła, ani ze statusu prokuratora w stanie spoczynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t130135.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/swieczkowski;i;barski;zrzekaja;sie;diet,60,0,937276.html) Posłowie nie chcą pieniędzy. Dlaczego? Nowi posłowie PiS Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski oświadczyli, że nie będą pobierali wynagrodzenia poselskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)