Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zajmie się rynkiem finansowym

0
Podziel się:

Tematem przełożonego z wtorku na dziś posiedzenia ma być też nowelizacja kodeksu karnego.

Donald Tusk
Donald Tusk (PAP/Radek Pietruszka)

Rada Ministrów na rozpoczętym dziś po godzinie 11 posiedzeniu zajmie się między innymi projektem ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, który ma ukrócić lichwiarskie odsetki pobierane przez firmy pożyczkowe. Omówi też skutki funkcjonowania ustawy deweloperskiej.

Tematem przełożonego z wtorku na dziś posiedzenia ma być też nowelizacja kodeksu karnego.

Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz Prawa bankowego ma m.in. ukrócić lichwiarskie odsetki pobierane przez firmy pożyczkowe. _ Projektowane regulacje przyniosą pozytywny efekt zarówno dla konsumentów, jak też dla branży pożyczkowej. Konsument będzie lepiej chroniony poprzez wyeliminowanie stosowanych przez przedsiębiorców praktyk związanych z pobieraniem nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki _ - tłumaczy założenia projektu biuro prasowe resortu finansów.

_ - Konsument będzie również chroniony lepiej w sytuacji, kiedy będzie zalegał ze spłatą pożyczki, ponieważ projekt doprecyzowuje zasady pobierania przez przedsiębiorców odsetek za opóźnienie w spłacie, jak również zapobiega obciążaniu klienta nadmiernie wysokimi kosztami windykacji _ - dodano w informacji MF.

Projekt zakłada, że wysokość odsetek za opóźnienie w spłacie nie będzie mogła przekroczyć sześciokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (wynosi ona 4 proc.), co obecnie oznaczałoby, że wyniosą one nie więcej niż 24 proc. Limit odsetek za opóźnienie będzie obejmował również opłaty związane z windykacją należności. Obecna praktyka pokazuje, że wiele firm uzyskuje znaczne przychody właśnie z takich opłat narzucanych na klientów w toku windykacji, co dodatkowo pogłębia ich problemy finansowe.

Ministrowie mają też omówić projekt informacji dla Sejmu o skutkach obowiązywania ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - to obowiązująca od dwóch lat tzw. ustawa deweloperska, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Informację w tej sprawie wraz z propozycjami zmian ma przedstawić prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z wcześniej publikowanych stanowisk UOKiK wynika, że ustawa deweloperska zwiększyła bezpieczeństwo kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Jednak - zdaniem urzędu - potrzebna jest modyfikacja przepisów, w tym m.in. doprecyzowanie informacji, które deweloper musi zamieścić w prospekcie o inwestycji.

Rząd zajmie się także przygotowanym w resorcie sprawiedliwości projektem zmian w prawie karnym. Propozycja - po uchwalonych już zmianach procedury karnej - jest drugą częścią reformy mającej wejść w życie w 2015 r. Było to tematem obrad Rady Ministrów już przed tygodniem, ale ostateczna decyzja została odłożona, by - jak mówił premier Donald Tusk - _ usunąć pewne nieścisłości _.

Głównym celem projektu ma być przede wszystkim doprowadzenie do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności oraz grzywien przy ograniczeniu orzekania kar więzienia w zawieszeniu. _ Ważne jest, że urealniamy penalizację w Polsce, czyli chcemy, żeby niektóre kary, w przypadku na przykład zbrodni o charakterze pedofilskim, były surowsze. Jednocześnie chcielibyśmy mniej korzystać z kar więzienia wobec przestępstw, które spokojnie można karać grzywną lub przymusowymi pracami społecznymi _ - mówił premier na konferencji prasowej po poprzednim posiedzeniu rządu.

Tusk dodał, że w kraju mimo _ relatywnie niskiej, jednej z najniższych de facto przestępczości w Europie, jest najwyższy wskaźnik penalizacji, czyli wsadzania do więzienia _. _ Wynika z tego jednoznacznie, że przepisy kodeksu karnego są nieadekwatne do społecznej rzeczywistości i że u nas ciągle długo czeka się na sprawiedliwość, ale czasami jeszcze dłużej na odsiadkę _ - zaznaczył.

Jak zapowiada resort sprawiedliwości, po uchwaleniu ustawy _ kara pozbawienia wolności będzie zarezerwowana dla bardzo poważnych przestępstw albo dla sprawców, którzy nie rokują poprawy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Odwołanie Rostowskiego. "To tylko plotka" Donald Tusk nie zamierza komentować doniesień agencji Reuters, jakoby w czasie jesiennej rekonstrukcji miał odwołać ministra finansów.
Zmiany w kodeksie karnym. Rząd... Ministrowie zajmą się zmianami w kodeksie karnym. Mają one doprowadzić do zmiany filozofii karania.
Tusk: Węgiel podstawą w energetyce Premier zapowiada, że rząd będzie działał na rzecz budowy _ prawdziwej niezależności energetycznej _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)