Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenia Sejmu. Posłowie będą mogli korzystać z prezentacji multimedialnych?

0
Podziel się:

O takich zmianach pozytywnie wypowiedziała się sejmowa komisja regulaminowa.

Posiedzenia Sejmu. Posłowie będą mogli korzystać z prezentacji multimedialnych?
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Prezydium Sejmu w sprawie możliwości używania na sali prezentacji multimedialnych, za zgodą marszałka Sejmu. Komisja nie zajęła się zmianami w regulaminie izby autorstwa PiS i SLD dot. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu.

Projekt uchwały Prezydium Sejmu dotyczy wykładni trzech artykułów regulaminu izby (art. 179 ust. 1; art. 184 ust. 1 oraz art. 185 ust. 1). Wynika z niego, że wykorzystanie na sali plenarnej _ środków umożliwiających przedstawienie treści za pomocą obrazu lub dźwięku _ (czyli prezentacji multimedialnych) jest dopuszczalne, jednak wymaga zgody marszałka Sejmu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy Prezydium Sejmu miałoby przyjąć tę uchwałę. Ma ona związek z prezentacją w 2013 r. na tablecie wystąpienia Piotra Glińskiego.

W opinii Biura Analiz Sejmowych, którą otrzymała komisja, wskazano jednak, że o ile prezentacja stanowiska za pomocą środków technicznych umożliwiających przedstawienie treści z użyciem obrazu lub dźwięku, jest dopuszczalna, to powinno mieć to jedynie _ uzupełniający charakter _ i nie może odbierać wystąpieniu podczas obrad Sejmu _ charakteru bezpośredniego, ustnego przemówienia _.

_ Posłużenie się urządzeniami technicznymi przekazującymi utrwalone wcześniej dźwięki, obrazy, animacje lub filmy nie może też prowadzić do obejścia norm określających, jakim osobom można udzielić głosu podczas obrad Sejmu. Generalnie wykluczyć więc należy odtwarzanie w formie dźwiękowej dłuższych fragmentów wypowiedzi innych osób niż mówca, któremu udzielono głosu _ - napisał dr Piotr Czarny, ekspert ds. legislacji BAS.

Według niego konieczne byłoby też wprowadzenie na sali obrad Sejmu odpowiednich urządzeń umożliwiających uczestniczącym w posiedzeniu posłom zapoznanie się z treścią prezentowanych tam obrazów i dźwięków. _ Trudno tu zakładać, iż formą właściwą byłaby prezentacja obrazów za pomocą urządzenia typu tablet czy notebook, bowiem z uwagi na ich wielkość posłowie nie byliby w stanie zobaczyć, co jest uwidocznione na przedstawionych obrazach _ - wskazał ekspert BAS.

W środę rano Sejm rozpatrzy wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieli, by głos podczas debaty zabrał Gliński, który znów jest kandydatem partii na nowego premiera. Na to jednak nie zgadza się Kopacz argumentując, że takiej możliwości nie przewiduje regulamin Sejmu. PiS zapowiedział jednak, że poszuka sposobu na to, by profesor mógł wystąpić podczas debaty.

W ubiegłym roku, kiedy rozpatrywany był wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Tuska z Glińskim jako kandydatem na szefa rządu, fragment jego konferencji prasowej szef PiS Jarosław Kaczyński odtworzył na sali obrad z tabletu.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji regulaminowej doszło również do sporu, czy rozszerzyć porządek o pierwsze czytanie dwóch projektów (PiS i SLD) zmian w regulaminie Sejmu, których celem jest umożliwienie kandydatowi na premiera wystąpienie podczas debaty ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu. Taką propozycję zgłosił przewodniczący komisji Maciej Mroczek (Twój Ruch).

Wywołało to protesty posłów PO. _ Rozumiem, że nie chodzi oczywiście o pana Glińskiego, tylko o troskę PiS o regulamin Sejmu i prace Wysokiej Izby, bo zawsze tym się kieruje ta partia, natomiast żeby w takim trybie, pośpiechu, nagle, bez odpowiednich opinii, wprowadzać ten punkt, wydaje mi się to w najwyższym stopniu niewłaściwe. Nie widzę żadnego powodu, żeby dzisiaj to procedować _ - powiedział Stefan Niesiołowski (PO). Zgłosił wniosek o głosowanie w sprawie poszerzenia porządku obrad komisji.

Za podjęciem prac nad projektami opowiadali się natomiast posłowie PiS oraz Romuald Ajchler z SLD. _ Bardzo bym prosiła (...) skoro pani marszałek Kopacz bez zbędnej zwłoki skierowała oba projekty dziś do komisji, to żebyśmy jednak wnieśli je do porządku obrad, potraktowali je poważnie _ - apelowała Elżbieta Witek (PiS).

Komisja nie zajęła się jednak projektami - za rozszerzeniem porządku obrad opowiedziało się sześcioro posłów (z PiS, a także Mroczek i Ajchler); dziesięciu (z PO i PSL) było przeciw.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm rozpoczął obrady. Transmisja na żywo Posłowie zajmą się między innymi nowelizacją prawa o ruchu drogowym oraz zmianami w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.
Ten zabieg zapewni rządowi ponad 5 mld Polska Akademia Nauk i państwowe instytucje kultury będą zmuszone do deponowania wolnych środków na rachunku resortu finansów.
Koalicja przed ważnym głosowaniem w Sejmie. Przetrwa? Dziś klub Stronnictwa zdecyduje jak głosować w sprawie wotum nieufności dla szefa MSW.
wiadmomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)