Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porwania w Nigerii. Władze zaniżają liczbę uprowadzonych uczennic?

0
Podziel się:

Rodzice skarżą się, że urzędnicy nie chcieli od nich przyjąć listy z 234 nazwiskami zaginionych dziewcząt.

Porwania w Nigerii. Władze zaniżają liczbę uprowadzonych uczennic?
(AP/Fotolink/East News)

Islamiści z ugrupowania Boko Haram w ubiegłym tygodniu uprowadzili 234 dziewczęta z liceum w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii - twierdzą ich rodzice. Z kolei lokalne władze i dyrekcja szkoły podają, że porwano 85 uczennic.

W mieście Chibok, gdzie doszło do uprowadzenia, gubernator stanu Borno spotkał się z rodzicami ofiar. Skarżyli się oni, że urzędnicy nie chcieli od nich przyjąć listy z 234 nazwiskami zaginionych dziewcząt.

Wcześniej przedstawiciele sił bezpieczeństwa ostrzegali gubernatora przed wizytą w Chibok, które jest oddalone o około 130 km od Maiduguri. Miasto to uważa się za miejsce powstania islamskich bojówek, a w szczególności ugrupowania Boko Haram, które jest podejrzewane o uprowadzenie uczennic.

Władze oświatowe w stanie Borno i dyrekcja liceum dla dziewcząt w ubiegły poniedziałek informowały, że gdy doszło do ataku, w szkole przebywało 129 uczennic w wieku od 16 do 18 lat. Od wtorku do piątku 28 z nich udało się uciec porywaczom. Następnie okazało się, że 16 dziewcząt wróciło do domów jeszcze przed porwaniem. Oznaczało to, że w rękach porywaczy nadal pozostaje 85 licealistek.

Siły bezpieczeństwa twierdzą, że intensywnie szukają napastników i uprowadzonych dziewcząt. Jednak dotychczas nie uratowały żadnej z porwanych uczennic. Do poszukiwań przyłączyli się rodzice i mieszkańcy Chibok.

Islamiści z Boko Haram dążą do ustanowienia w północnych regionach Nigerii muzułmańskiego państwa wyznaniowego, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Już wcześniej porywali dziewczęta i młode kobiety ze szkół i wsi, ale ubiegłotygodniowy atak był bezprecedensowy - pisze agencja AP. Ekstremiści wykorzystują kobiety do noszenia bagaży czy gotowania. Wiele staje się niewolnicami seksualnymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie bilans ofiar zamachu w Nigerii Detonacja nastąpiła wczesnym rankiem wśród przygotowujących się do odjazdu autobusów.
Islamiści uprowadzili ponad 100 licealistek Islamiści z Boko Haram dążą do ustanowienia w północnych regionach Nigerii muzułmańskiego państwa wyznaniowego.
Oto największa gospodarka Afryki Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki i największym eksporterem ropy na kontynencie, a teraz okazuje się też bardziej dynamiczną gospodarką, niż mogli przypuszczać inwestorzy.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)