Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portal ma pomóc w ściąganiu alimentów

0
Podziel się:

Ściągalność alimentów w Polsce wynosi zaledwie14 procent. By to zmienić uruchomiono serwis internetowy z poradami dla walczących o należności.

Portal ma pomóc w ściąganiu alimentów
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

Ściągalność alimentów w Polsce wynosi ok. 14 proc. Wiele osób rezygnuje z egzekwowania należnych świadczeń, ponieważ postępowanie z tym związane jest zbyt skomplikowane. Z myślą o nich Krajowa Rada Komornicza uruchomiła serwis www.twojealimenty.pl.

Jak mówił prezes Krajowej rady Komorniczej dr Jarosław Świeczkowski, brak wiedzy prawniczej powoduje, że wiele osób nie radzi sobie z egzekwowaniem alimentów. W serwisie www.twojealimenty.pl można znaleźć wzory pozwów i innych pism, porady prawne, informacje o przebiegu postępowania, na forum można zadać pytania lub skontaktować się bezpośrednio z autorami serwisu. Serwis honorowym patronatem objęło Ministerstwo Sprawiedliwości.

_ - W Polsce dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej jest praktycznie żaden _ - mówiła Beata Mirska-Piworowicz kierująca Stowarzyszeniem _ Damy Radę _, które pomaga samotnym rodzicom. Jak dodała, wielu podopiecznych stowarzyszenia nie radzi sobie z procedurami dotyczącymi postępowań sądowych: nie wiedzą, jak napisać pozew, gdzie go złożyć, jakie świadczenia im przysługują i gdzie się po nie zgłosić.

Świeczkowski poinformował, że rocznie komornicy prowadzą ok. pół miliona spraw alimentacyjnych: w 2009 r. było ich blisko 541,5 tys., w 2010 r. do komorników w całym kraju wpłynęło ponad 65,4 tys. wniosków egzekucyjnych w sprawach o alimenty. W sumie komornicy przeprowadzili ponad milion dochodzeń z urzędu w celu odnalezienia majątku dłużnika alimentacyjnego.

Zdaniem Mirskiej-Piworowicz polskie prawo zbyt łagodnie traktuje osoby niepłacące alimentów: nikt nie wnika np. skąd osoby, które wykazują zerowe dochody i brak żadnego majątku, biorą pieniądze na różnego rodzaju wydatki, jak np. ktoś, kto nie jest w stanie płacić 300-350 zł - tyle wynosi średnia wysokość alimentów w Polsce - może sobie pozwolić na utrzymanie samochodu.

_ - Dłużnicy alimentacyjni są chyba najlepszymi prawnikami w Polsce. Dobrze wiedzą, jak prawo omijać, dlatego jeśli nie chcą płacić, nie sposób ich do tego zmusić _ - przekonywała Mirska-Piworowicz. Dodała, że w ściągalność alimentów w Polsce wynosi ok. 14 proc., podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii - ponad 80 proc.

Według Świeczkowskiego podstawowy problem, który utrudnia egzekwowanie alimentów, to praca na czarno - komornik nie może wówczas ustalić miejsca pracy dłużnika. Postępowanie utrudnia i wydłuża też praca za granicą. Częstą praktyką jest też przepisywanie majątku na osoby trzecie. Dodał, że egzekucja jest łatwiejsza dzięki dostępowi do informacji: z ZUS-u, ewidencji kierowców, ksiąg wieczystych, informacjom o posiadanych kontach bankowych (ale nie o ich stanie). Jednak wciąż - jak podkreślił - jedna sprawa trwa średnio osiem lat. Dodał, że przepisy dotyczące postępowań alimentacyjnych pochodzą z 1964 r., co także utrudnia pracę komorników.

Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości, nie powoduje ustania obowiązku alimentacyjnego.

Jeśli rodzic, na którym ciąży ten obowiązek, nie płaci alimentów, istnieje możliwość wystąpienia do sądu o zasądzenie ich od krewnych dłużnika w linii prostej oraz rodzeństwa.

Ustalając wysokość alimentów, bierze się pod uwagę potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątek rodzica, przy czym sąd nie kieruje się wyłącznie faktycznie osiąganymi dochodami, ale tym, jakie dochody może osiągnąć przy założeniu, że w pełni wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t90499.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/5;sposobow;na;dochodzenie;zaleglych;alimentow,242,0,690674.html) 5 sposobów na dochodzenie zaległych alimentów Alimenciarz może stracić prawo jazdy lub trafić do rejestru dłużników. To jednak nie wszystkie sposoby na odzyskanie zaległych alimentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t41573.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jak;sie;bronic;przed;komornikiem;prawa;i;obowiazki;dluznika,23,0,706839.html) Jak się bronić przed komornikiem? Prawa i obowiązki dłużnika Przede wszystkim nie uznawaj pochopnie roszczenia i pilnuj terminu jego przedawnienia.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)