Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. Od tego spotkania zależy przebieg debaty na unijnym szczycie

0
Podziel się:

W razie kompletnego fiaska rozmów w Mińsku UE powróci do dyskusji o zaostrzeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji - zapowiedział w środę wysoki rangą unijny urzędnik.

Pomoc dla Ukrainy. Od tego spotkania zależy przebieg debaty na unijnym szczycie
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji - Petro Poroszenko, Władimir Putin i Francois Hollande rozpoczęli w środę wieczorem w Mińsku rozmowy na temat Ukrainy - poinformowali przedstawiciele delegacji francuskiej obecnych na miejscu dziennikarzy.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka osobiście przywitał uczestników szczytu w Pałacu Republiki, gdzie odbywają się rozmowy. Angeli Merkel wręczył bukiet kwiatów.

Od wyników mińskiego spotkania zależeć będzie przebieg debaty na czwartkowym unijnym szczycie w Brukseli. W razie kompletnego fiaska rozmów w Mińsku UE powróci do dyskusji o zaostrzeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji - zapowiedział w środę wysoki rangą unijny urzędnik. Według niego przywódcy państw Unii mogą już w czwartek zlecić Komisji Europejskiej przygotowanie nowych restrykcji, jeśli spełni się najbardziej negatywny scenariusz.

Przedstawicielka prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki Iryna Heraszczenko oświadczyła, że podczas rozmów będzie się on domagać wypełnienia najważniejszych zapisów porozumienia pokojowego z Mińska, które zawarto we wrześniu: wstrzymania ognia, wycofania ciężkiego uzbrojenia i uwolnienia wszystkich jeńców i więźniów.

Merkel powiedziała w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą, że dotychczasowe niepowodzenia na drodze do osiągnięcia z Rosją dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie wynikają stąd, że Moskwa nie wdrożyła wrześniowego porozumienia z Mińska.

We wrześniu trójstronna grupa kontaktowa ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Rosja i Ukraina) oraz przedstawiciele separatystów z Donbasu podpisali w Mińsku dwa dokumenty. Memorandum z 19 września przewiduje m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, z której ma zostać wycofana broń ciężka oraz rozmieszczenie w strefie buforowej misji monitoringowej OBWE. W protokole z 6 września sygnatariusze zobowiązali się natomiast m.in. do uwolnienia jeńców oraz umożliwienia dostarczania pomocy humanitarnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Gospodarka Ukrainy może się załamać? _ Financial Times _ zauważa, że poza pomocą finansową dla Ukrainy, państwa Zachodu muszą podtrzymywać presję na Rosję.
Spotkanie głów państw zakończone bez efektów Przed zakończeniem rozmów służby prasowe Poroszenki podały, że nalega on na kontynuację negocjacji pokojowych z Rosją w ramach porozumień z Mińska.
Broń dla Ukrainy. Oni rozważają dostawę _ Czasami potrzebna jest presja, aby wymusić pokój _ - komentuje przedstawiciel Niemiec.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)