Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku. Wybrany projekt

0
Podziel się:

Koszt budowy jest szacowany na 250 tysięcy złotych.

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku. Wybrany projekt
(PAP/Tomasz Waszczuk)

Projekt autorstwa Marka Szroniaka zwyciężył w konkursie na olsztyński Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - podali organizatorzy. Pomnik będzie miał 12 m wysokości, a koszt budowy - szacowany na 250 tys. zł - ma zostać sfinansowany ze zbiórki publicznej.

Wyniki konkursu na pomnik upamiętniający katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku ogłoszono w Olsztynie. Pomnik miałby stanąć na środku Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy wjeździe z drogi krajowej nr 16 od strony Ostródy. Społeczny komitet budowy pomnika, powołany przez ponad 60 olsztyńskich naukowców, artystów, duchownych i polityków PiS, uzyskał już wstępną zgodę władz miasta na taką lokalizację.

W ocenie komisji konkursowej zwycięski projekt kaliskiego rzeźbiarza Marka Szroniaka wyróżnia się dynamiczną formą, która _ oddaje dramatyzm wydarzenia i wpisuje się harmonijnie w plan ronda _. Pomnik ma mieć 12 m wysokości i ponad 20 m średnicy. Jak podkreślono w werdykcie, dzięki ażurowej konstrukcji nie powinien ograniczać widoczności kierowcom, a jednocześnie będzie dobrze widoczny zarówno z perspektywy ulicy, jak i pobliskiego wiaduktu kolejowego.

Pomnik ma składać się z pionowych, stalowych elementów obłożonych płytami w szarym kolorze. Zdaniem członka komisji konkursowej, architekta Stanisława Sosaka, taka forma pomnika może być odczytana jako _ krzyż przepołowiony przez kadłub samolotu _, ale umożliwia różnorodne interpretacje. Wewnątrz tej konstrukcji przewidziano dwa kręgi płyt z nazwiskami 96 ofiar katastrofy i płonący stałym ogniem gazowy znicz.

Organizatorzy konkursu zapowiedzieli, że podejmą negocjacje z autorem zwycięskiej pracy na temat warunków jej realizacji. Komisja przyznała też wyróżnienie projektowi przygotowanemu przez Szczepana Siudaka i Wiolettę Borkowską. Do konkursu zgłosiło się 16 twórców i zespołów projektowych, ale ostatecznie tylko ośmiu z nich nadesłało projekty w wyznaczonym terminie.

Według przewodniczącego społecznego komitetu budowy pomnika, posła PiS Jerzego Szmita projekt powinien zostać zrealizowany w ciągu trzech lat. Musi go jeszcze zaakceptować - w drodze specjalnej uchwały - Rada Miasta. Koszt budowy - szacowany wstępnie na ok. 250 tys. zł - ma zostać sfinansowany przez darczyńców. Organizatorzy uzyskali zgodę marszałka województwa na prowadzenie zbiórki publicznej do końca 2017 roku.

Jak podkreślił Szmit, budowa olsztyńskiego pomnika nie jest inicjatywą tylko jednej partii politycznej, bo - jak przypomniał - w katastrofie smoleńskiej zginęli przedstawiciele wielu środowisk. W społecznym komitecie znaleźli się m.in. mazurski poeta Erwin Kruk, plastyk prof. Wiesław Bieńkuński, biolog prof. Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski, literaturoznawca prof. Jan Kaczyński, prawosławny duchowny ks. mitrat Aleksander Szełomow oraz politolog i przedstawiciel mniejszości tatarskiej prof. Selim Chazbijewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz: Pomnik smoleński będzie... Jeśli projekt miałby służyć upamiętnieniu tych osób, a nie rozniecaniu sporów politycznych, to jest szansa na jego realizację.
Decyzja w sprawie śledztwa smoleńskiego _ Pomimo przeprowadzenia w toku tego postępowania szeregu czynności procesowych, nie zdołano zakończyć śledztwa w uprzednio wyznaczonym terminie _ - oświadczył prokurator.
Śledztwo smoleńskie. USA da nowe dane? Uzupełniający wniosek o pomoc prawną skierowany do władz USA zawiera postulat doręczenia do siedziby producenta urządzeń TAWS i FMS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)