Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska tworzy centra wizowe w Rosji

0
Podziel się:

W ciągu pół roku w 38 miastach zostaną utworzone punkty wizowe. Będą zarządzane przez zewnętrzne firmy.

Polska tworzy centra wizowe w Rosji
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Polska uruchamia outsourcing wizowy w Federacji Rosyjskiej. W ciągu pół roku w 38 miastach FR powstaną polskie centra wizowe. Pierwszy taki Punkt Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW) zostanie otwarty w Moskwie.

Centra te, prowadzone przez firmy zewnętrzne, umożliwiają zainteresowanym złożenie wniosku wizowego i odebranie paszportu w miejscu zamieszkania lub bliższej odległości od niego, bez potrzeby osobistego stawienia się w polskim urzędzie konsularnym.

Operatorem sieci polskich centrów wizowych w Rosji jest spółka Pony Express, jedna z największych firm kurierskich w FR. Wygrała ona przetarg nieograniczony, rozpisany przez ambasadę RP w Rosji. Za swoje usługi będzie pobierać opłatę. Umowa z nią została zawarta na dwa lata.

Pony Express działa na rosyjskim rynku od 20 lat. Usługi pośrednictwa wizowego świadczy już dla ambasad Chin, Cypru, Czarnogóry, Estonii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Łotwy, Singapuru i USA.

Zagwarantowała ona, że polskie PPWW w każdym mieście będzie się znajdować w obrębie centrum z łatwym dostępem dla petentów środkami komunikacji miejskiej, niedaleko od stacji metra lub przystanków autobusowych, trolejbusowych czy tramwajowych. Zobowiązała się ponadto do stosowania przepisów polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, a także Wspólnotowego Kodeksu Wizowego (czyli przepisów wykonawczych do układu z Schengen) i standardów ochrony danych, określonych w odpowiedniej unijnej dyrektywie.

Polskie centra wizowe będą wykonywać wyłącznie funkcje administracyjne: sprawdzać poprawność wypełnienia ankiet wizowych, pobierać opłaty i wydawać paszporty. Decyzja o przyznaniu wizy pozostanie wyłącznym prawem polskiego urzędu konsularnego.

Korzystanie z płatnego pośrednictwa nie jest obowiązkowe i nie odbiera możliwości złożenia wniosku wizowego bezpośrednio w polskim konsulacie; daje jedynie możliwość wyboru miejsca złożenia wniosku.

Polskie centra wizowe powstaną również m.in.: w Chabarowsku, Jekaterynburgu, Kazaniu, Krasnodarze, Nowosybirsku, Omsku, Rostowie nad Donem, Smoleńsku, Soczi i Wołogdzie. Przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie poza Moskwą otwarty zostanie jednak tylko punkt w Kazaniu.

Pony Express będzie współpracować z ambasadą RP w Moskwie, a także polskimi konsulatami generalnymi w Petersburgu i Irkucku. Strona polska szacuje, że za pośrednictwem tej firmy wydawanych będzie ponad 56 tys. wiz rocznie.

Liczba wiz wydawanych przez polskie urzędy konsularne obywatelom Rosji stale rośnie. W 2011 roku wydano ich 214 035, tj. o 24 proc. więcej niż w 2010 (158 345). Najwięcej wydawano w konsulacie generalnym RP w Kaliningradzie: w 2010 - 74 115, a w 2011 - 112 798 (wzrost o 52 proc.). Obecny przetarg na outsourcing wizowy nie obejmował obwodu kaliningradzkiego.

Wprowadzenie pośrednictwa wizowego jest jednym z kroków mających jeszcze bardziej stymulować ruch osobowy między Polską i jej wschodnimi sąsiadami, a zwłaszcza sprzyjać rozszerzaniu kontaktów między obywatelami, organizacjami, instytucjami i uczelniami, jak również rozwijaniu lokalnych relacji biznesowych.

Polskie centra wizowe działają już na Ukrainie, m.in. w Doniecku, Dniepropietrowsku, Iwano-Frankowsku, Lwowie i Tarnopolu. Docelowo ma tam powstać 14 PPWW.

Polskie konsulaty w Rosji, na Ukrainie i Białorusi zwiększyły również dostępność urzędu dla interesantów, usprawniły ich obsługę, złagodziły kryteria procedury wizowej, zwiększyły liczbę wydawanych wiz wielokrotnych z okresem ważności od 1 roku do 5 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)